Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Brytyjscy rolnicy z problemami psychicznymi. Z myślą o nich rusza specjalny program

Brytyjscy rolnicy z problemami psychicznymi. Z myślą o nich rusza specjalny program
Zły stan zdrowia psychicznego jest obecnie największym ukrytym zagrożeniem, przed którym stoi branża rolnicza. (Fot. PAP/EPA)
Farmerzy dbają o bydło i trzodę, ale nie o siebie - donosi brytyjska prasa. W Wielkiej Brytanii co tydzień jeden rolnik popełnia samobójstwo. Dlatego rusza tam zapoczątkowany w Szkocji program wczesnej interwencji pod nazwą Farmstrong.
Reklama
Reklama

Program ma uświadomić farmerom, że warto dbać o zdrowie psychiczne i fizyczne oraz zdać sobie sprawę, że skoro nie zawsze pozostajemy w dobrej kondycji fizycznej, tak i nie zawsze możemy być w rewelacyjnej psychicznej. Dlatego dbanie o nie i leczenie, jeśli zajdzie taka konieczność - jest więcej niż normalne.

"Wszyscy jesteśmy bardzo dobrzy w mówieniu o zdrowiu zwierząt, zdrowiu gleby, zdrowiu upraw i wszystkich tych rzeczach" – podkreśla w rozmowie z BBC Jock Gibson, rolnik współpracujący z inicjatywą Farmstrong. "Chciałbym, żeby rozmowa o zdrowiu człowieka i o tym, jak dbamy o siebie, stała się czymś równie naturalnym, jak rozmowa o tym, jak dbamy o nasz inwentarz" - dodaje.

"Co tydzień jeden rolnik w Wielkiej Brytanii traci życie z powodu samobójstwa, czego szczególnym przykładem jest Szkocja" - alarmowała już ponad rok temu Claire Tailor w "The Herald", opierając się na danych National Records of Scotland.

Z kolei badania przeprowadzone przez Farm Safety Foundation wykazały, że ponad 80 proc. rolników w wieku poniżej 40 lat uważa, że zły stan zdrowia psychicznego jest obecnie największym ukrytym zagrożeniem, przed którym stoi branża.

Co gorsza, wcale nie słabnie mit rolnika-twardziela - człowieka silnego, odpornego, który ze wszystkim sobie poradzi. Tymczasem problem jest coraz poważniejszy, bo prowadzenie gospodarstwa rolnego w czasie kryzysu klimatycznego i gospodarczego bardziej niż kiedykolwiek wymaga radzenia sobie z trudnymi do przewidzenia zjawiskami - od suszy i powodzi po wahania cen, zmieniające się przepisy i technologie.

Do tego, jak w każdym innym przedsiębiorstwie, rolnik powinien sprostać takim zadaniom jak rekrutacja pracowników, zarządzanie przepływami pieniężnymi, reagowanie na potrzeby konsumentów i planowanie przyszłości - czytamy w informacji o Farmstrong, udostępnionej przez działającą na rzecz męskiego zdrowia organizację charytatywną Movember.

Zmaganie się z tym wszystkim i brak możliwości dzielenia się swoimi problemami prowadzi do poczucia izolacji i osamotnienia. "Nie ma co do tego wątpliwości" – zauważa John Scott, właściciel Fearn Farm w Ross-shire, który propaguje akcję w całej Szkocji.

"Są w roku takie okresy, kiedy fizycznie i psychicznie człowiek obciążony jest w rozsądnych granicach. Trzeba wtedy spróbować zmienić nawyki i poszukać sposobów, żeby naładować akumulator" - tłumaczy, dlaczego razem z Jockiem zaangażował się w startujący program wczesnej interwencji.

Rozpoczynająca szerszą działalność w Szkocji inicjatywa wzorowana jest na podobnej akcji, która od 2015 roku prowadzona jest w Nowej Zelandii. Jej celem jest zapewnienie rolnikom umiejętności pogodzenia prowadzenia gospodarstwa i jak najlepszego zadbania o siebie - własne zdrowie zarówno psychiczne, jak i fizyczne.

W ramach Farmstrong Scotland będą prowadzone bezpłatne, praktyczne szkolenia i kursy, które pomogą rolnikom zadbać o kondycję psychiczną i fizyczną i mieć ku temu najlepsze z możliwych narzędzi. Przeprowadzony w 2018 roku pilotaż spotkał się z dużym zainteresowaniem - na prelekcję Douga Avery'ego, rolnika i mówcy motywacyjnego, który sam zmagał się z depresją i stresem, przyszło 2 000 osób.

Obecnie zbierane są fundusze na dalszą działalność - promowanie programu i działania uświadamiające podczas pokazów rolniczych i lokalnych imprez w całej Szkocji.

Farmstrong zyskał też poparcie wielu organizacji i instytucji zajmujących się rozwojem rolnictwa i społeczności lokalnych, a także promujących zdrowy tryb życia.

Czytaj więcej:

UNICEF: Jedno na siedmioro dzieci w wieku 10-19 lat boryka się z zaburzeniami psychicznymi

"Zdejmij zbroję, pokaż blizny": Polacy w Szkocji zachęcani do rozmów o zdrowiu psychicznym

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 01.05.2024
    GBP 5.0598 złEUR 4.3213 złUSD 4.0341 złCHF 4.4217 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama