Menu

"Krwiożercza" wiewiórka zaatakowała 18 osób w małej walijskiej wiosce

"Krwiożercza" wiewiórka zaatakowała 18 osób w małej walijskiej wiosce
Wiewiórka, która terroryzowała mieszkańców Buckley w Północnej Walii. (Fot. Corinne Reynolds/SWNS)
Szara wiewiórka o imieniu Stripe została złapana po tym, jak przez dwa świąteczne dni terroryzowała mieszkańców walijskiej wioski Buckley - doniósł dziennik 'Evening Standard'.
Reklama
Reklama

Wiewiórka w swoim ataku "szału" pogryzła 18 osób, niektóre z nich zamieszczały w mediach społecznościowych zdjęcia pokazujące krwawe ślady ugryzień i głębokich zadrapań, wymagających zastrzyków przeciwtężcowych. Wiewiórkę obwiniono również o pogryzienie psów, kotów i gonienie ludzi po wiejskich drogach. Niektórzy obawiali się wychodzić z domu.

Ataki gryzonia zakończyły się, kiedy został złapany przez jedną z mieszkanek wioski. Corrine Reynolds ustawiła klatkę w swoim ogródku, zostawiając w niej garść orzeszków ziemnych - ulubioną przekąskę Stripe'a. Schwytana wiewiórka została odebrana przez organizację charytatywną RSPCA działającą na rzecz praw zwierząt.

Niestety, organizacja oświadczyła, że nie miała innego wyjścia i musiała uśpić Stripe'a, ponieważ obecnie wypuszczanie szarych wiewiórek na wolność jest niezgodne z prawem.

"Jest mi przykro, bo lubię zwierzęta i przeze mnie ta wiewiórka straciła życie. Wiem, że ludzie nie lubią szarych wiewiórek, ale dla mnie wszystkie są stworzeniami bożymi. Zdałam sobie sprawę, że muszę ją złapać, zanim trafi na jakieś dziecko. Jej zęby mogłyby przegryźć mały palec dziecka" – wyznała Corrine Reynolds.

"Z ogromnym żalem musieliśmy uśpić tę wiewiórkę, ale nie mieliśmy wyboru ze względu na zmiany w prawie z 2019 roku, uniemożliwiające wypuszczanie szarych wiewiórek z powrotem na wolność. Nie zgadzamy się z tym prawem i sprzeciwialiśmy się temu, ale musimy się do tego stosować" – wyjaśnił rzecznik RSPCA.

Brytyjskie Towarzystwo ds. Kontroli Szkodników poinformowało, że szare wiewiórki (sciurus carolinensis) to inwazyjne szkodniki, które nie są naturalnym mieszkańcem brytyjskiego ekostystemu. Zostały one po raz pierwszy sprowadzone do Wielkiej Brytanii z Ameryki Północnej w latach 70-tych XIX wieku jako zwierzęta ozdobne na terenach luksusowych rezydencji i dworków na wsi. Ich popularyzacja trwała do lat 30-tych XX wieku, kiedy to ostatecznie dostrzeżono szkody, jakie powodują (m.in. wyeliminowanie rudych wiewiórek), a wypuszczanie ich na wolność stało się sprzeczne z prawem.

Czytaj więcej:

Rząd UK stawia na antykoncepcję dla szarych wiewiórek

UK jest jednym z najbardziej wyeksploatowanych przyrodniczo państw na świecie

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 09.01.2025
    GBP 5.1000 złEUR 4.2794 złUSD 4.1523 złCHF 4.5555 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama