Leczenie w krajach UE po Brexicie. Czy karta EHIC wciąż będzie działać po 31 grudnia?

Karta EHIC (w Polsce znana jako EKUZ) obecnie pozwala każdemu z rezydentów UK na uzyskanie darmowej opieki medycznej w dowolnym kraju UE oraz w Szwajcarii, Norwegii, Islandii i w Liechtensteinie. Do tej pory w Wielkiej Brytanii wydano 27 mln takich kart.
Karty EHIC gwarantują darmową pomoc nie tylko w razie wypadków, ale także wtedy, gdy cierpimy na jakąś chorobę i w czasie urlopu zmuszeni jesteśmy do udania się do specjalisty.
Wielka Brytania do 31 grudnia 2020 roku znajduje się w okresie przejściowym, co oznacza, że do tego okresu karty wciąż są ważne. Od 1 stycznia utracą jednak one ważność i przestaną obowiązywać. Wyjątkiem są karty osób, które uzyskały status osoby osiedlonej - ich prawa w tym zakresie są zagwarantowane ustawą i wciąż będą one mogły korzystać z EHIC, o ile ją posiadają.
Rząd Wielkiej Brytanii radzi wszystkim Brytyjczykom i Europejczykom bez "settled status", aby przed każdą podróżą do krajów UE wykupili prywatne ubezpieczenie zdrowotne. W przeciwnym razie mogą być zmuszeni do opłacenia astronomicznych rachunków za uzyskaną pomoc medyczną.
Brytyjski rząd przekazał stacji BBC, że prowadzi obecnie negocjacje ze stroną unijną, aby wzajemnie umożliwić niektórym podróżnym dostęp do darmowej służby zdrowia. Wciąż jednak nie ma żadnych postępów w tej sprawie.
Czytaj więcej:
Brexit: Rząd przygotuje Brytyjczyków do podróżowania po UE
Czy po Brexicie nasze ubezpieczenie zdrowotne będzie ważne w krajach UE?