"Ofiary przestępstwa. Nigdy więcej same". Poradnik po polsku we Włoszech
Polska wersja publikacji została zaprezentowana wczoraj w siedzibie placówki dyplomatycznej RP w Wiecznym Mieście w obecności przedstawicieli władz regionalnych oraz włoskiej prokuratury w mieście Tivoli, która opracowała poradnik, karabinierów, polskiej policji, Związku Polaków we Włoszech, a także stowarzyszenia walczącego z przemocą wobec kobiet Differenza Donna.
Ambasador RP we Włoszech Anna Maria Anders oświadczyła, że polska placówka zaangażowała się w przetłumaczenie i wydanie poradnika włoskiej prokuratury, gdyż uznała to za niezbędny krok. Dodała, że ambasada od lat zajmuje się pomocą polskim ofiarom przemocy domowej, przede wszystkim - jak zaznaczyła - kobietom, które zgłaszają się, prosząc o wsparcie lub o to, by zostały wysłuchane.
Przedstawiciele włoskiej prokuratury i polskiego konsulatu zgodnie zwracali uwagę na to, że cudzoziemki, które są ofiarami przemocy, cierpią podwójnie, bo mają większe trudności ze zgłoszeniem takich przestępstw; czują się osamotnione w obcym kraju i niekiedy mają problemy z językiem włoskim.
„Ofiary przestępstwa - nigdy więcej same" to tytuł wspólnego projektu PLinItalia i Prokuratury przy Sądzie w Tivoli zaprezentowanego dziś podczas konferencji w Rzymie. Informator ilustrujący wszystkie aspekty związane z pomocą dla ofiar przemocy jest teraz dostępny w jęz. polskim pic.twitter.com/AxWM9rT8jw
— PLinItalia (@PLinItalia) February 4, 2020
W poradniku wyjaśniono, w jaki sposób i gdzie można złożyć zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa lub wniosek o ściganie, jak wnioskować do sądu o przyznanie adwokata na koszt państwa, jakie prawa przysługują ofierze w trakcie postępowania sądowego przeciwko sprawcy, a także osobie, która nie zna języka włoskiego.
Ponadto, są tam informacje, jak uzyskać ochronę w przypadku zagrożenia. Zaznaczono, że ofiara może wnieść o wydanie europejskiego nakazu ochrony. Mowa jest też o tym, że zgodnie z włoskim prawem ofiara przemocy domowej może wnioskować o otrzymanie zezwolenia na pobyt ze względów humanitarnych.
Poradnik zostanie rozdany w środowiskach polonijnych we Włoszech. To kolejna akcja pomocowa polskiej dyplomacji w tym kraju na rzecz ofiar przemocy. W 2017 roku ambasada RP wraz z włoską policją skierowała do Polonii antyprzemocową inicjatywę pod hasłem "To nie jest miłość".
Czytaj więcej:
Większość ofiar przemocy domowej w UK "nękana przez telefon"
Nieletnie ofiary przemocy silniej reagują na zagrożenie
Szwecja: Irakijczyk zmuszał do prostytucji nastoletnie Polki
70. festiwal w San Remo: Szlagiery wszech czasów i apel w obronie kobiet