Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

"Emigracja to świadome wypychanie ludzi za granicę"

"Emigracja to świadome wypychanie ludzi za granicę"
Od roku 2004 na stałe wyjechało za granicę 2,5 mln Polaków - to ponad dwukrotnie więcej niż podczas stanu wojennego. (Fot. Getty Images)
'Emigracja to świadome wypychanie młodych ludzi za granicę, które usprawiedliwia politykę nicnierobienia' - oświadczyła demograf prof. Krystyna Iglicka-Okólska.
Reklama
Reklama

Ekspert marszałka Senatu ds. emigracji była gościem programu Jana Pospieszalskiego, gdzie w ostrych słowach skrytykowała rząd, który, w jej odczuciu, nie robi nic, by zapobiec masowej emigracji Polaków.

“To wielka katastrofa społeczna, demograficzna, ekonomiczna i polityczna dla Polski. Niektórzy z tych młodych ludzi próbowali wracać, kiedy przyjechał do nich Donald Tusk i powiedział – nie macie po co, nie będę nikogo namawiał do powrotu” - dodała demograf.

Okólska wskazała przy tym na najnowsze statystyki Eurostatu, które pokazują, że na stałe za granicami kraju przebywa obecnie około 2,5 mln ludzi.  “W najgorszym dla Polski okresie stanu wojennego i lat 80. wyjechało ok. 1 mln osób. Teraz, po roku 2004, na stałe lub na bardzo długo wyjechało ponad dwa razy tyle. To bardzo niepokojące” - podkreśliła.

Uczestniczką rozmowy w studio była także posłanka Platformy Obywatelskiej, która zdawała się nie dostrzegać skali problemu. Joanna Fabisiak stwierdziła, że wyjazdy młodych ludzi za granicę są “bezrefleksyjne”, gdyż “tę samą pracę mogliby wykonywać za te same pieniądze w Polsce”. Jako przykład takiej pracy wymieniła opiekę nad osobami starszymi.

Innego zdania była Magdalena Piejko, autorka dokumentu „Tam, gdzie da się żyć”. Film przedstawia Polaków zamieszkujących Wyspy Brytyjskie, którzy udzielają w nim wywiadów na tematy związane z życiem na obczyźnie. 

“Wszyscy ludzie mówią to samo: wyjechali, bo w Polsce nie da się żyć,  bo nie było ich stać na podstawowe potrzeby. Równocześnie jednogłośnie wyrażają tęsknotę za Polską i miłość do kraju” - tłumaczyła Piejko, która także była gościem Jana Pospieszalskiego.

W Wielkiej Brytanii Polacy, wraz z osobami urodzonymi w Indiach, stanowią najliczniejszą grupę obcokrajowców. Dzięki tym dwóm mniejszościom, na przestrzeni ostatniej dekady liczba imigrantów w Zjednoczonym Królestwie wzrosła o 1200%. Od 4 lat Polki na Wyspach zajmują także pierwsze miejsce wśród matek-imigrantek, wyprzedziwszy tym samym prowadzące nieprzerwanie od 9 lat Pakistanki.

Polacy są ponadto grupą najszybciej przybywającą na Wyspy – po wstąpieniu kraju do Unii Europejskiej liczba naszych rodaków wzrosła siedmiokrotnie, osiągając 679 tysięcy w 2013 r. Oprócz Wielkiej Brytanii najczęstszym wyborem na rozpoczęcie nowego życia są Niemcy - tylko w 2013 roku Polacy stanowili ponad 16% przybyłych tam obcokrajowców.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 07.05.2024
    GBP 5.0228 złEUR 4.3116 złUSD 4.0056 złCHF 4.4120 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama