Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Branża informatyczna uznana za najatrakcyjniejszą na rynku pracy

Branża informatyczna uznana za najatrakcyjniejszą na rynku pracy
Najstarsze pokolenie powojennego wyżu demograficznego za najbardziej atrakcyjne uważa firmy działające w obszarach: IT (47 proc.), handlu detalicznego oraz medycyny (po 38 proc. wskazań). (Fot. Getty Images)
Sektor IT postrzegany jest przez pracowników w Polsce jako najbardziej atrakcyjny; wskazało go 51 proc. ankietowanych - wynika z raportu z badania Randstad Employer Brand Research. W zestawieniu z ubiegłorocznym badaniem branża awansowała z 8. pozycji.
Reklama
Reklama

Za branżą informatyczną uplasował się sektor motoryzacyjny, na który wskazało 50 proc. respondentów. W ubiegłorocznym badaniu znalazł się on na czele rankingu. Trzecią najczęściej wskazywaną w tegorocznym badaniu branżą był sektor produkcji komponentów motoryzacyjnych z 49 proc. wskazań - podał Randstad.

Atrakcyjność danej branży ankietowani wskazywali w badaniu na podstawie czynników ocenianych w skali 1-5: od najbardziej do najmniej docenianych w danej branży.

Według autorów badania, mimo mniejszej skali nowych rekrutacji, a nawet ograniczeń w zatrudnieniu w sektorze IT, z perspektywy wszystkich badanych to wciąż branża oferująca warunki, które przyciągają kandydatów. Wśród najbardziej cenionych czynników znalazła się dobra sytuacja finansowa sektora i możliwości rozwoju kariery. Atrakcyjny jest również poziom średnich zarobków.

Sektor motoryzacyjny także uznany został za atrakcyjny. (Fot. Getty Images)

Trzy najlepiej oceniane sektory, poza dobrą sytuacją finansową, zostały również pozytywnie ocenione przez badanych ze względu na oferowaną przez nie możliwość rozwoju kariery. W przypadku branży komponentów motoryzacyjnych ankietowani wskazali dodatkowo na bardzo dobrą reputację przedsiębiorstw działających w tym sektorze.

Dobrą opinię respondenci wyrazili również o firmach reprezentujących sektory: chemiczny, medyczny, farmaceutyczny i kosmetyczny. Z kolei za dogodną lokalizację pracownicy docenili szczególnie firmy z sektora handlu detalicznego oraz utrzymania czystości, a za przyjazną atmosferę pracy – branżę ochrony.

Pod względem ogólnej atrakcyjności pracodawcy z sektora handlu detalicznego uzyskali 35 proc. wskazań. Firmy prowadzące sprzedaż hurtową najlepiej oceniło 32 proc. respondentów, a przedsiębiorstwa utrzymania czystości - 29 proc. Te trzy sektory zamknęły też listę 25 najlepiej ocenianych branż.

Randstad Employer Brand Research to projekt badawczy dotyczący wizerunku i czynników atrakcyjności pracodawców. W tym roku ma 24. edycję w Polsce, gdzie badanie objęło grupę 6 tys. 794 respondentów reprezentatywną dla polskiego społeczeństwa. Badanie przeprowadzone zostało w styczniu 2024 roku.

Czytaj więcej:

Polacy pozytywnie o 4-dniowym tygodniu pracy. "Nie zmniejszy produktywności"

Polacy spędzają w biurze 60 proc. czasu sprzed pandemii

Polacy są drugim po Grekach najdłużej pracującym narodem w UE

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 14.06.2024
  GBP 5.1857 złEUR 4.3581 złUSD 4.0760 złCHF 4.5690 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama