Menu

Podatki najbogatszych w UK. Czy nałożenie "exit tax" powstrzyma ich od ucieczki z kraju?

Podatki najbogatszych w UK. Czy nałożenie "exit tax" powstrzyma ich od ucieczki z kraju?
Czy brytyjscy bogacze już nie uciekną za granicę? (Fot. Getty Images)
Jak podaje serwis BBC, sześćdziesiąt najbogatszych osób w UK odprowadzało łącznie ponad 3 miliardy funtów podatku dochodowego rocznie. To świadczy o tym jak system podatkowy w kraju, jest zależny od tak niewielkiej liczby osób.
Reklama
Reklama

Każda z tych 60 osób miała dochód w wysokości co najmniej 50 mln funtów rocznie w roku 2021/22, ale wiele z nich zarobiło znacznie więcej i prawdopodobnie zapłaciło również wysokie kwoty w ramach innych podatków.

Instytut Studiów Fiskalnych (IFS) twierdzi, że dane te pokazują, jak bardzo system podatkowy jest zależny od niewielkiej liczby osób. Tymczasem istnieją obawy, że podwyżki podatków w tegorocznym budżecie mogą spowodować ucieczkę superbogaczy z kraju, co zaszkodzi brytyjskim finansom.

Partia Pracy wykluczyła zmiany w podatku dochodowym, ale minister finansów Rachel Reeves pozostawiła otwarte drzwi dla innych podwyżek podatków. Natomiast rzecznik ministerstwa finansów oświadczył, że rząd jest zaangażowany w "walkę z niesprawiedliwością w systemie podatkowym".

Kwota podatku dochodowego płaconego przez osoby fizyczne jest w przybliżeniu równoważna około dwóm trzecim wszystkich dodatkowych zobowiązań Partii Pracy zawartych w ich programie wyborczym na początku tego roku.

Szwajcarski gigant bankowy UBS przewidywał w lipcu, że UK straci pół miliona swoich milionerów do 2028 roku, częściowo w wyniku przeniesienia się niektórych z nich do krajów o niskich podatkach.

IFS stwierdził, że resort finansów powinien mieć na uwadze fakt, że odpływ niewielkiej liczby superbogaczy z kraju spowoduje "stosunkowo dużą dziurę w jego budżecie". Partia Zielonych przekonywała jednak, że twierdzenia o tym, że większe opodatkowanie bogatych doprowadzi do ich ucieczki z UK, nie są wiarygodne.

W zeszłym miesiącu BBC donosiło o obawach w ministerstwie finansów, że zniesienie statusu podatkowego non-dom, nające być jednym z głównych źródeł finansowania obietnic rządu, przyniesie znacznie mniej pieniędzy, niż początkowo oczekiwano. Zniesienie tego programu, który pozwala podatnikom zarejestrowanym w UK na przebywanie poza granicami kraju, pierwotnie miało przynieść 1 mld funtów.

Ministrowie poinformowali również, że poprzedni konserwatywny rząd pozostawił w finansach publicznych "dziurę" w wysokości 22 mld funtów. Sytuacja ta doprowadziła do dyskusji w rządzie na temat potencjalnych podwyżek podatków w nadchodzącym budżecie, a w sierpniu minister finansów nie wykluczyła podwyżki podatku od zysków kapitałowych.

Stuart Adam, starszy ekonomista w IFS, zauważył, że doniesienia o zamożnych osobach opuszczających UK to na razie tylko niepotwierdzone plotki. Ostrzegł jednak, że nie trzeba masowego exodusu, aby pojawiły się trudności w publicznych finansach, ponieważ "płatności podatkowe są bardzo skoncentrowane na niewielkiej liczbie osób".

Adam dodał, że "stawką może być coś więcej niż tylko podatek dochodowy, który płacą", ponieważ osoby te prawdopodobnie płacą duże kwoty w innych formach opodatkowania, takich jak zyski kapitałowe.

W ubiegłym roku łączne wpływy z podatku dochodowego w UK wyniosły 225 miliardów funtów, przy wpłatach od około 33 milionów podatników. 60 osób o dochodach przekraczających 50 mln funtów stanowiło zaledwie 0,0002% brytyjskich podatników i łącznie zapłaciło 1,4% podatku dochodowego.

IFS uważa, że sposobem na zniechęcenie zamożnych osób do opuszczenia UK mogłoby być wprowadzenie "exit tax", czyli podatku od wyjścia.

Czytaj więcej:

Dług publiczny w UK może się potroić w ciągu najbliższych 50 lat

Brytyjska minister finansów: "Nie będzie powrotu do polityki oszczędności"

Oto ważne dla gospodarstw domowych w UK zmiany związane z finansami, które nastąpią w październiku

Brytyjskie firmy chcą, by rząd obniżył podatek od składek na ubezpieczenia zdrowotne

    Komentarze
    • Bloop
      9 października, 19:58

      Jak bybrzad chciał się wziąść z atych bogatych bo im nie sypał kazybw grantach. Z resztą system podtakowe w UK dla bogatych są tak skontruowame by bogaci mogli omijać je to my szrakai płacimy nawiecej

    • Chłopiec z fabryki
      9 października, 20:04

      Rozmawiałem z wujkiem co dopiero przez telefon i on mówi że w tartaku u nas na wsi płacą teraz za 40 godzin 7000 tysięcy złotych do ręki na czysto można się dogadać, Polak w Londynie zarabia 1500 funtów na czysto czyli 7500 tysiąca złotych hahahaha jaki jest sens marnowania życia w UK czy na taśmie produkcyjnej za takie marne grosze dalej tego nie rozumiem.

    • Celestyn76
      9 października, 21:25

      To tylko wierzchołek bo prawdziwe pieniądze są prane poprzez city of London nam jace inne prawodawsteo no i poprzez brytyjskie offshore także oni nigdzie nie muszą uciekać wystarczy ze zmienia rezydencję oodstkowa

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 09.10.2024
    GBP 5.1347 złEUR 4.3026 złUSD 3.9266 złCHF 4.5785 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama