Lato 2023 r. w Europie było najgorętsze od dwóch tysięcy lat

Badanie przeprowadził zespół niemieckich, brytyjskich i czeskich naukowców. Wykorzystali oni kombinację danych obserwacyjnych i dokonali rekonstrukcji klimatycznych, aby przeanalizować temperatury powietrza powierzchniowego na przestrzeni ostatnich 2000 lat w miesiącach od czerwca do sierpnia w pozatropikalnych regionach półkuli północnej (30–90 stopni na północ, co obejmuje również Europę).
Badacze połączyli te dane z pomiarami z tysięcy stacji meteorologicznych i ustalili, że latem 2023 r. temperatury gruntów na półkuli północnej były o 2,07 st. C wyższe niż średnie temperatury z lat 1850–1900 n.e.
Aby zbadać trendy na przestrzeni ostatnich 2000 lat, naukowcy wykonali rekonstrukcję temperatur w okresie letnim na półkuli północnej i zestawili wyniki z danymi dendrologicznymi pochodzącymi z drzew wrażliwych na temperaturę. Ustalili, że lato 2023 r. przekroczyło przedindustrialną średnią temperaturę dla lat 1–1890 n.e. o 2,20 st. C.
W porównaniu z najniższą temperaturą odnotowaną latem 536 r. n.e., (kiedy na temperaturę miała wpływ erupcja wulkanu) – rok 2023 był o 3,93 st. C cieplejszy.
Autorzy zauważają, że ocieplenia odnotowanego w tym badaniu nie można zastosować w skali globalnej. Twierdzą jednak, że szacunki wskazują na wyjątkowy charakter współczesnego ocieplenia i potrzebę pilnych działań w celu zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych.
Czytaj więcej:
Lodowce szelfowe Grenlandii mocno się skurczyły
Francuski naukowiec: Globalne ocieplenie może ożywić "wirusy zombie" z wiecznej zmarzliny na Syberii
"Daily Telegraph": Rażąca hipokryzja BBC w kwestii zmian klimatycznych
Naukowcy: Rok 2023 był najcieplejszy w historii od czasu rozpoczęcia pomiarów