Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Zarabiają w funtach, a leczą się w złotówkach

Zarabiają w funtach, a leczą się w złotówkach
Coraz więcej mieszkańców Europy - zwłaszcza z Wielkiej Brytanii i Niemiec - leczy się w Polsce, przez co niemałe pieniądze traci Narodowy Fundusz Zdrowia.
Reklama
Reklama
Dużo kosztuje Polskę leczenie pacjentów z zagranicy. W 2011 r. najwięcej trzeba było wydać na przybyszów z Niemiec (55 mln złotych), Wielkiej Brytanii (40 mln), Holandii (7,6 mln) i Irlandii (7,3 mln).

Jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna", pacjenci leczą się dzięki okazaniu Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). To oznacza, że koszty pokrywają miejscowi ubezpieczyciele, co - jak twierdzą polscy lekarze - nie zawsze wystarczy na wszystkie wydatki.

"Z mojego doświadczenia wynika, że kieruje się do nas pacjentów ze wskazaniami do operacji serca, którzy w Niemczech nie mają wykupionego dodatkowego ubezpieczenia" - zauważa dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, prof. Marian Zembala,

Polska medycyna największą popularnością cieszy się wśród krajów, do których emigrują Polacy. Do szpitala w Starachowicach co dwa dni zgłasza się ktoś z kartą EKUZ. W ciągu pół roku tylko dwóch pacjentów było obywatelami zagranicznymi, a reszta to Polacy ubezpieczeni w innym kraju.

Z kolei Polacy najczęściej goszczą jako pacjenci w Niemczech - tamtejsze szpitale wystawiły NFZ rachunek na 165 mln złotych. Z kolei Francji musieliśmy oddać 32 mln, a Austrii prawie 19 milionów złotych.
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 30.04.2024
    GBP 5.0598 złEUR 4.3213 złUSD 4.0341 złCHF 4.4217 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama