Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Z powodu spadku standardów życia brytyjscy pracownicy tracą ponad 10 tys. GBP rocznie

Z powodu spadku standardów życia brytyjscy pracownicy tracą ponad 10 tys. GBP rocznie
Przed Wielką Brytanią stoją ogromne wyzwania związane z naprawą gospodarki, która znalazła się w kryzysie. (Fot. DANIEL LEAL/AFP via Getty Images)
Brytyjscy pracownicy tracą średnio 10 700 GBP rocznie po trwającej ponad dekadę słabej dynamice wzrostu gospodarczego i wysokiej skali nierówności społecznych - wynika z najnowszego raportu sygnalizującego, że obecny poziom życia w UK nie nadąża za porównywalnymi bogatymi krajami.
Reklama
Reklama

Jak podał dziennik "The Guardian", w krytycznym raporcie na temat gospodarki, ośrodek analityczny Resolution Foundation oraz London School of Economics's Centre for Economic Performance zaapelowały o pilne przeanalizowanie strategii gospodarczej po 15 latach jej relatywnego pogorszenia.

W dokumencie stwierdzono, że między typowymi gospodarstwami domowymi w Wielkiej Brytanii a ich porównywalnymi odpowiednikami w Australii, Kanadzie, Francji, Niemczech i Holandii powstała przepaść pod względem standardu życia na poziomie 8 300 GBP.

Winę za ten stan przypisano "toksycznej kombinacji" niskiego wzrostu gospodarczego i wysokiej skali nierówności społecznych.

W podsumowaniu trzyletnich badań prowadzonych przez grupę najlepszych naukowców, biznesmenów i decydentów politycznych w kraju, autorzy analizy stwierdzili, że zawiodło przede wszystkim pokolenie młodszych dorosłych - 9 milionów z nich nigdy nie pracowało w sektorze gospodarczym, charakteryzującym się trwałym wzrostem średnich wynagrodzeń.

Premier Rishi Sunak szykuje się właśnie do przyszłorocznej kampanii wyborczej, a obecna sytuacja nie działa na korzyść jego partii. Gospodarstwa domowe wciąż zmagają się z kryzysem związanym z wysokimi kosztami utrzymania, a konserwatyści po 13 latach sprawowania rządów muszą mierzyć się z ostrą krytyką dotyczącą ich osiągnięć gospodarczych.

Raport, pod przewodnictwem Minouche Shafika - byłego zastępcy prezesa Banku Anglii, oraz Clive'a Cowdery'ego - magnata ubezpieczeniowego i założyciela Resolution Foundation, przestrzega, że dochody gospodarstw domowych nie mają szans na powrót do poziomu sprzed kryzysu kosztów utrzymania aż do 2027 roku.

Wynika z niego, że UK doganiało bardziej produktywne kraje, takie jak Francja, Niemcy i USA w latach 90-tych i na początku XXI wieku, ale od czasu kryzysu finansowego z 2008 roku sytuacja uległa odwróceniu.

Jeśli Wielkiej Brytanii udałoby się zniwelować różnice w poziomie średnich dochodów i różnic pod względem zarobków w porównaniu z wymienionymi krajami, typowe gospodarstwo domowe mogłoby liczyć na poprawę dochodów o 25% (8 300 GBP), a w przypadku najuboższych rodzin wzrost ten wyniósłby nawet 37%.

Według raportu, średnie wynagrodzenia po uwzględnieniu inflacji nie są wyższe niż przed załamaniem systemu bankowego 15 lat temu. Gdyby płace nadal rosły w tempie sprzed 2008 r., średnia płaca wynosiłaby dziś 43 000 GBP, a nie 32 300 GBP.

Podkreślając lukę w osiągnięciach względem porównywalnych bogatych krajów, stwierdzono, że obecnie mniej zamożne gospodarstwa domowe w Wielkiej Brytanii są o 4 300 GBP w gorszej sytuacji niż ich francuskie i niemieckie odpowiedniki, co sprawia, że ciężko im poradzić sobie z kryzysem związanym z kosztami utrzymania.

Czytaj więcej:

Tempo wzrostu brytyjskiej gospodarki spowalnia pod wpływem wysokich stóp procentowych

Premier Sunak: "W tych niebezpiecznych czasach musimy bronić tego, co słuszne"

Miliony mieszkańców UK wyłączają lodówkę, aby oszczędzać na rachunkach za prąd

Brytyjscy millenialsi wciąż odczuwają skutki kryzysu finansowego z 2008 roku

Badanie: Osoby z niższych klas zarabiają mniej za taką samą pracę

Brytyjscy ekonomiści o Brexicie: "Wpłynął na wzrost wynagrodzeń"

Londyńskie gminy proszą rząd o pomoc. Chodzi o kryzys bezdomności

Rząd UK obniża składki, ale obciążenia podatkowe nadal rosną

UK: Wracają zniżki na prąd za ograniczenie jego zużycia

Kryzys bezdomności w Londynie nasila się

    Komentarze
    • Celestyn76
      5 grudnia 2023, 16:11

      Produktywność w tym kraju niższa niż we francji i Eurolandzie dzięki oparciu sie o tania siłę robocza z Azji i afryki co jest zreszta historycznie uwarunkowane i jeży w genschvangoli uważających się za pierwsza rasę panow dlatego Adolf ich tak nie lubil

    • Czytelnik anonimowy
      5 grudnia 2023, 18:54

      Wczoraj mówili o tym o 10 procent biedniejsi niż Francuzi masz rację Celestyn filmik na channel 4 news o household's po prostu szczęka opada i chce się wyć.

    • Pani Zofia
      5 grudnia 2023, 21:30

      Jasne jak slonce na niebie w pogodny dzien ,ze nikomu nie zalezy na wyprostowaniu tej sytuacji wystarczyloby obniżyć podatki I wprowadzić bardzo restrykcyjny social.Brytyjscy specialising 3 lata mysleli nad tym ,ze cos nie gra ,no brawo!

    • Rafal
      6 grudnia 2023, 08:44

      Ale to jest tradycja oparte od pokolen wyzysk i wykorzystywanie innych ,skad niby te ich bogactwa z podbojow i walkow w City ,oni zakladaja ze sa naj ,a wystarczy z nimi pobydz pare lat i szybko wychodzi ze mentalnie to czesto dno snobizm gupota ,zeby nie klnac zakoncze tutaj

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 30.04.2024
    GBP 5.0598 złEUR 4.3213 złUSD 4.0341 złCHF 4.4217 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama