Menu

Wielka Brytania zawarła "historyczną" umowę o wolnym handlu z Japonią

Wielka Brytania zawarła "historyczną" umowę o wolnym handlu z Japonią
Ceł nie będzie w przypadku 99 proc. wymiany handlowej. (Fot. Getty Images)
Wielka Brytania zawarła umowę o wolnym handlu z Japonią, która jest pierwszym tego typu porozumieniem po wystąpieniu 31 stycznia z Unii Europejskiej - poinformował dzisiaj rząd brytyjski. Zgodnie z nią, ceł nie będzie w przypadku 99 proc. wymiany handlowej.
Reklama

Według analiz brytyjskiego rządu, dzięki umowie, handel między obydwoma krajami zwiększy się o 15,2 mld funtów, brytyjski PKB wzrośnie o 1,5 mld funtów, zaś w długoterminowej perspektywie przyczyni się ona do zwiększenia pensji brytyjskich pracowników o 800 mln funtów.

Jak poinformowano, minister handlu międzynarodowego Liz Truss uzgodniła ostateczne warunki umowy podczas przeprowadzonej dzisiaj rano wideorozmowy z japońskim ministrem spraw zagranicznych Toshimitsu Motegim.

Truss przekazała, że porozumienie "wykracza daleko poza" umowę handlową UE-Japonia, która była podstawą negocjacji brytyjsko-japońskich i którą Wielka Brytania jest objęta do zakończenia okresu przejściowego po Brexicie, czyli do 31 grudnia 2020 r.

Dodała, że porozumienie jest ważnym krokiem w kierunku przystąpienia Wielkiej Brytanii do CPTPP, czyli porozumienia handlowego między 11 państwami, będącego nową wersją Partnerstwa Transpacyficznego.

"To historyczny moment dla Wielkiej Brytanii i Japonii, gdyż jest to nasza pierwsza duża umowa handlowa po Brexicie. Umowa, którą wynegocjowaliśmy - w rekordowym czasie i w trudnych okolicznościach - wykracza daleko poza istniejące porozumienie Unii Europejskiej, ponieważ zapewnia nowe korzyści brytyjskim przedsiębiorstwom w naszych wielkich branżach produkcyjnych, spożywczych i napojów oraz technicznych. Od pracowników przemysłu motoryzacyjnego w Walii po szewców w północnej Anglii, umowa ta pomoże lepiej się rozwijać, ponieważ stworzy nowe możliwości dla ludzi w całym Zjednoczonym Królestwie i pomoże wyrównać poziom rozwoju w naszym kraju" - oświadczyła Truss.

"Pod względem strategicznym umowa jest ważnym krokiem w kierunku przystąpienia do Partnerstwa Transpacyficznego i ustawia Wielką Brytanię w centrum sieci nowoczesnych umów o wolnym handlu z podobnie myślącymi przyjaciółmi i sojusznikami" - dodała.

Zawarcie umowy handlowej z Japonią jest dużym sukcesem dla rządu Borisa Johnsona, zwłaszcza wobec pojawiających się w sierpniu doniesień o tym, że negocjacje utknęły w martwym punkcie w kwestii dostępu do żywności i produktów rolnych, a także braku postępu w negocjacjach na temat umowy o wolnym handlu z UE.

Według danych Ministerstwa Handlu Międzynarodowego ,wartość brytyjskiej wymiany handlowej z Japonią wyniosła w 2018 r. 29,1 mld funtów, podczas gdy wymiany z UE - 659,5 mld funtów.

Rządząca Partia Konserwatywna zapowiedziała w programie przed zeszłorocznymi wyborami do parlamentu, że chce, by w ciągu trzech lat po Brexicie 80 proc. brytyjskiego handlu było objęte umowami o wolnym handlu. Oprócz trwających negocjacji z UE brytyjski rząd obecnie prowadzi je także ze Stanami Zjednoczonymi, Australią i Nową Zelandią.

Czytaj więcej:

Johnson dostał od Japonii "tylko 6 tygodni na zawarcie umowy handlowej"

UK i Japonia informują o postępach w rozmowach o wolnym handlu

UE oskarża Wielką Brytanię o złamanie umowy ws. Brexitu

  Komentarze
  • O
   11 września, 15:00

   Wielka Brytania zawarła "historyczną" umowę o wolnym handlu z Japonią, tak, tak, tylko, ze jest to ta sama umowa, ktora UK miala z Japonia dzieki czlonkostwu w UE, jedyna roznica jest taka, ze brytyjczycy poszli na ustepstwa Japonczykom, czyli w sumie jest to bardziej korzystna umowa dla Japonii, a dla Anglikow juz mniej :)))) Poza tym umowa jest na 15 miljardow funtow , brexit kosztowal 200 imiliardow funtow, czyli dzieki tej umowie koszty poniesione na brexit zwroca sie za jakies ponad 13 lat. Takze gratuluje " UK wilekiego sukcesu", ktory jest tylko kropla w morzu potrzeb.

  • O
   11 września, 17:07

   Umowa z Japonią ożywi gospodarkę UK o 0,07% PKB w ciągu 15 lat!, na brexit wydali 200mld w ciagu czterech lat :)))))) to naprawde "wieli sukces" HA ha ha

  • AK
   11 września, 20:40

   "w tym także Nissan nie będą narażeni na płacenie wysokich ceł na części do samochodów sprowadzane z Japonii."
   W ten sposób BoJo dobije brytyjskie fabryki samochodowe, bo:
   - 80-90 % ich produkcji idzie na eksport do UE - jesli tu będą cła to ten export zniknie
   - Japonia ma swoja umowę o wolnym handlu z UE zatem importa tych samochodów - jesli nie sa już produkowane w Europie - będzie szedł z Japonii a nie UK
   - utrzymywanie fabryki z 5000 pracownikow (wraz z kooperantami) nie będzie miało sensu lda 20% mocy produkcyjnych,
   - wszczególności jesli cło na samochody z Japonii jest 0.

   a ten sposób elektorat robotniczy, który zagłosował na Brexit i BoJo dostanie rachunek za swoja głupotę

  • User
   11 września, 21:59

   EU też powinna zrobić podobną umowę aby UK nie było potetantem wobec EU

  • Tom
   11 września, 22:35

   Będziemy wdupiać sushi na okrągło i jezdzić Mazdami!

  • I to wlasnie lubie...
   12 września, 11:34

   ...kiedy czlowiek gubi sie w tych sprawach ekonomii a wiekszosc opinii specjalistow od rynku brytyjskiego jest w trudnym lub nieznanym dla niego jezyku branzowym angielskim, z odsiecza i wyjasnieniem zawsze przyjda mu polscy specjalisci w komentarzach na Londynku. Samorodne talenty profesorskie, ktore nigdy nie potrzebowaly szkoly ekonomicznej "by wiedziec lepiej", jedynie chwilowo niedocenione przy zmywaku lub szpadlu za najnizsza stawke... Brawo! :)

  • Nissan
   12 września, 21:40

   No ale Nissan, podobnie jak Mitsubishi należy do koncernu Renault, a więc części do tych samochodów na europejski rynek są generalnie produkowane w europe, a więc sprowadzanie części z drugiego końca świata wcale nie musi być lepsze niż zakup np z fabryki z Francji, bo koszt przesyłki zdecydowanie mniejszy i czas oczekiwania krótszy.
   Jakoś więc ten argument do mnie wcale nie przemawia.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 20.10.2020
  GBP 5.045 złEUR 4.587 złUSD 3.893 złCHF 4.281 zł

  Sport


  Sport

  Reklama

  Brexit - Najważniejsze wiadomości