Menu

Wielka Brytania: UE musi zmienić podejście do negocjacji, jeśli chce porozumienia

Wielka Brytania: UE musi zmienić podejście do negocjacji, jeśli chce porozumienia
Wielka Brytania po raz kolejny zagroziła UE brakiem porozumienia. (Fot. Getty Images)
UE musi zmienić swoje podejście, jeśli ma zostać przełamany impas w rozmowach o przyszłych relacjach z Wielką Brytanią i jeśli osiągnięte ma zostać porozumienie - oświadczyli główny brytyjski negocjator David Frost i minister Michael Gove.
Reklama

Frost i Gove, minister bez teki w gabinecie Borisa Johnsona, przepytywani byli wczoraj przez członków parlamentarnej komisji ds. przyszłych stosunków z UE. Wielka Brytania i UE powinny przed końcem tego roku, kiedy upłynie okres przejściowy po brexicie, zawrzeć porozumienie o przyszłych relacjach, jednak na razie obie strony informują o różnicy stanowisk.

Gove zapytany, czy możliwe jest osiągnięcie porozumienia handlowego w krótkim czasie, jaki pozostał, odpowiedział: "Mój osąd jest taki, że jest to całkowicie możliwe. Główną trudnością nie jest trudność związana ze szczegółami technicznymi - szczegóły techniczne po obu stronach są dobrze zrozumiałe - jest to różnica stanowisk politycznych i mam nadzieję, że uda nam się przełamać ten impas".

Frost oświadczył, że obecny mandat negocjacyjny UE może uniemożliwić zawarcie umowy. "Uważamy w tej chwili, że ten mandat, przynajmniej w kluczowych obszarach, nie jest mandatem, który może doprowadzić do porozumienia. Więc jeśli pytanie brzmi, czy uważamy, że UE musi zmienić swoje stanowisko, aby osiągnąć porozumienie, to tak" - dodał.

Brytyjski rząd zapewnia, że nie będzie przedłużał okresu przejściowego, który zakończy się 31 grudnia br. (Fot. Getty Images)

Jak wskazał, możliwe jest, że obie strony nie zdołają osiągnąć porozumienia w kwestii rybołówstwa przed końcem czerwca, na co wyrażono nadzieję w deklaracji politycznej. Rybołówstwo od początku uważane było za jeden z najtrudniejszych punktów spornych w negocjacjach. Wielka Brytania podkreśla, że nie jest możliwe, by UE miała po zakończeniu okresu przejściowego taki sam dostęp do unijnych łowisk, jak obecnie.

"W tej chwili wydaje się bardzo trudno wyjść poza te kwestie zasadnicze, ale będziemy się starać. Zaczynam myśleć, że do 30 czerwca może nam się nie udać, ale będziemy się starać" - wskazał Frost.

Brytyjski negocjator zapewnił też, że to premier podejmuje decyzje w kwestii związanych z relacjami z UE po brexicie i nigdy nie otrzymywał instrukcji od jego głównego doradcy Dominica Cummingsa. "Polityka w kwestii brexitu jest ustalana przez premiera. Nigdy nie otrzymałem od pana Cummingsa instrukcji dotyczących tych negocjacji" - podkreślił Frost.

Cummings, główny doradca premiera, jest od kilku dni w centrum politycznego skandalu w związku z tym, że - jak ujawniła prasa - w trakcie zakazu przemieszczania się z powodu epidemii koronawirusa pojechał ponad 400 km do domu rodziców, by zapewnić opiekę dziecku. Sprawa ta po raz kolejny zwróciła uwagę opinii publicznej, na duże wpływy jakie ma Cummings, który przed referendum w 2016 r. był szefem kampanii na rzecz wyjścia z UE.

Czytaj więcej:

Brexit: Po "rozczarowującej" rundzie ruszyła kolejna tura negocjacji Londynu z UE

Zielone światło dla punktowego systemu imigracji w UK

  Komentarze
  • Gladius
   28 maja, 18:02

   "Wielka Brytania podkreśla, że nie jest możliwe, by UE miała po zakończeniu okresu przejściowego taki sam dostęp do unijnych łowisk, jak obecnie."
   Do swoich łowisk UE będzie miała dostęp taki jak będzie chciała i nie będzie Clowna Boryska pytać o zgodę.

  • RYBA !
   28 maja, 18:22

   Musi to na Rusi w Uni jak kto chce !!! Unia nie potrzebuje umowy za wszelką cene. Brexit to Brexit po całości .

  • Przemko
   28 maja, 19:33

   bezczelność i arogancja Brytoli aż .... mi imponuje! Polacy powinni brać z nich przykład. PONIEWAŻ (the) UK nie jest eurokołchozowi aż tak bardzo potrzebne (niech spadają na szczaw, razem ze swoimi łowiskami) , natomiast bez drenowania Polski w stolicy UE (to nie żadna tam bruxelka- wersja dla naiwnych) wybuchłaby panika! fahr zur Hölle!

  • Dariusz Kowalski
   28 maja, 23:01

   Hahaaa unia musi zmienić podejście....unia ma to głęboko gdzie palec nie sięga ...

  • Rekin
   29 maja, 03:24

   Oczywiscie Brexsit is Brexsit UE zero tolerancji dla Uk niech się ogrodza drutami oni będą teraz biedni bo Ameryka nie pomoże jak liczyli Angole .

  • Ja
   29 maja, 13:11

   To jest tak jagby Texas chcial podpozadkowac sobie reszte stanow .A co do ryb to jak sie nie wezmiemy do oczyszczania morz i oceanow to nie bedzie o co sie bic !!!!

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 07.07.2020
  GBP 4.950 złEUR 4.471 złUSD 3.969 złCHF 4.203 zł

  Sport


  Sport

  Reklama

  Brexit - Najważniejsze wiadomości