Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Wielka Brytania dopuszcza do użytku szczepionkę Johnson&Johnson

Wielka Brytania dopuszcza do użytku szczepionkę Johnson&Johnson
Ta jednodawkowa szczepionka może być szczególnie przydatna w przypadku osób, dla których przyjęcie drugiej dawki nie zawsze jest możliwe. (Fot. Getty Images)
Jednodawkowa szczepionka przeciw Covid-19 stworzona przez koncern Johnson&Johnson została dopuszczona do użytku w Wielkiej Brytanii - poinformował dzisiaj brytyjski urząd regulacji leków MHRA.
Reklama
Reklama

To czwarta dopuszczona do użycia w Wielkiej Brytanii szczepionka przeciw koronawirusowi. Od grudnia zeszłego roku stosowany jest preparat firm Pfizer i BioNTech, od stycznia - firmy AstraZeneca, zaś od kwietnia - firmy Moderna. Brytyjski rząd zamówił 20 mln dawek szczepionki Johnson & Johnson.

Testy kliniczne wykazały, że szczepionka opracowana przez farmaceutyczne ramię koncernu Johnson&Johnson - Janssen, okazała się skuteczna w 67 proc. w zapobieganiu symptomatycznej postaci Covid-19, w 85 proc. w zapobieganiu ciężkiej postaci i daje niemal całkowitą ochronę przed hospitalizacją i zgonem z powodu Covid-19.

"To kolejne wzmocnienie niezwykle udanego brytyjskiego programu szczepień, który uratował już ponad 13 tys. istnień ludzkich, co oznacza, że mamy teraz cztery bezpieczne i skuteczne szczepionki dopuszczone do tego, aby chronić ludzi przed tym okropnym wirusem" - oświadczył brytyjski minister zdrowia Matt Hancock. "Ponieważ Janssen jest szczepionką jednodawkową, będzie ona odgrywać ważną rolę w nadchodzących miesiącach, gdy podwoimy nasze wysiłki, aby zachęcić wszystkich do zaszczepienia się" - dodał.

Wcześniej zastępca naczelnego lekarza Anglii, prof. Jonathan Van-Tam, wskazywał, że ta szczepionka może być szczególnie przydatna w przypadku osób, do których dotarcie jest trudniejsze i dla których przyjęcie drugiej dawki nie zawsze jest możliwe.

Jak się uważa, MHRA wstrzymywał się z zatwierdzeniem szczepionki Johnson&Johnson po tym, jak w USA pojawiły się obawy, że może ona powodować rzadkie przypadki zakrzepów krwi. Częstotliwość ich występowania jest podobna do tej, które występują w przypadku szczepionki firmy AstraZeneca. Brytyjska Wspólna Komisja ds. Szczepień i Immunizacji (JCVI) ma przedstawić wkrótce zalecenia dotyczące tego, kto dokładnie powinien otrzymać tę szczepionkę.

W Wielkiej Brytanii pierwszą dawkę szczepionki przeciw Covid-19 otrzymało do tej pory ponad 38,6 mln osób, czyli 73,3 proc. dorosłej populacji, a drugą - ponad 24 mln, czyli 45,6 proc. dorosłych.

Czytaj więcej:

EMA bada przypadki zakrzepów krwi po podaniu szczepionki Johnson & Johnson

WHO zaaprobowała szczepionkę Moderny

Norwegia rezygnuje ze szczepionek AstraZeneca i Johnson&Johnson

Badanie w UK: AstraZeneca ma 89 proc. skuteczności, Pfizer - 90 proc.

Badanie: Przeciwciała utrzymują się do 13 miesięcy po zakażeniu

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 30.04.2024
    GBP 5.0598 złEUR 4.3213 złUSD 4.0341 złCHF 4.4217 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama