Menu

Większość Polaków boi się zarażenia koronawirusem

Większość Polaków boi się zarażenia koronawirusem
Tym, co różnicuje stopień lęku przed chorobą Covid-19, jest wiek. (Fot. Getty Images)
62 proc. badanych boi się zarażenia koronawirusem. Stopień lęku zależy od płci, wieku i wykształcenia. Najniższy poziom obaw charakteryzuje najmłodszych respondentów - wynika z najnowszego badania CBOS.
Reklama
Reklama

Deklaracje badanych wskazują, że Polacy nieco oswoili się ze stanem epidemii. Choroba pozostaje równie groźna jak wcześniej i nadal w zdecydowanej większości respondenci boją się zachorowania, jednak poziom lęku jest podobny jak w połowie marca, na początku fali zachorowań.

Obecnie, tak jak dwa i pół miesiąca temu, zarażenia koronawirusem boi się w sumie 62 proc. dorosłych Polaków, zaś 37 proc. nie obawia się tej infekcji. W stosunku do marca wzrosła jedynie intensywność obaw - obecnie nieco więcej respondentów (21 proc.) bardzo boi się zarażenia koronawirusem, niż miało to miejsce na początku epidemii (17 proc).

Najniższy poziom obaw charakteryzuje najmłodszych respondentów, do 34. roku życia (44 proc). W kolejnej grupie wiekowej (35-44 lata) liczba deklarujących lęk przed zarażeniem przekracza już połowę wskazań (57 proc.) i potem z każdą kolejną, starszą o dekadę, grupą wiekową rośnie. Z kolei najbardziej boją się osoby powyżej 65. roku życia (78 proc.), u których przebieg choroby bywa najcięższy.

Zwrócono uwagę, że obawy przed zakażeniem koronawirusem okazały się odwrotnie proporcjonalne do poziomu wykształcenia. Najbardziej boją się wirusa osoby z wykształceniem podstawowym i gimnazjalnym (74 proc)., zaś w najmniejszym stopniu lękają się zarażenia respondenci z wyższym wykształceniem (57 proc.). 

Badania ze względu na sytuację epidemiczną realizowane było przeprowadzone w ramach procedury mixed-mode. Każdy respondent wybierał sposób przeprowadzenia wywiadu – wywiad bezpośredni z udziałem ankietera, wywiad telefoniczny albo samodzielne wypełnienie ankiety przez internet, do której dostęp był możliwy na podstawie loginu i hasła przekazanego respondentowi w liście zapowiednim od CBOS. 

Czytaj więcej:

Polscy pracodawcy nie radzą sobie ze stresem pracowników

CBOS: Polacy na ogół przestrzegają restrykcji związanych z koronawirusem

CBOS: 4 na 5 Polaków planuje wypoczynek wyłącznie w Polsce

  Komentarze
  • O co kaman?
   25 czerwca 2020, 06:42

   Juz tam duduś szczepionki szykuje w usa. Wynaleźli w 3 miechy :) testy 1 miesiąc :) i gotowe. Podadzą w tv ze wirus maleje i gotowe :) za komuny były polskie szczepionki, jakieś normalne, tera ledwo sie urodzi ze 30 dostaje przez pierwsze 2 lata życia :)

  • Tantric
   25 czerwca 2020, 06:44

   Boja sie, bo sa frajerami z wypranymi mozgami przez media sciekowe. Szkoda slow, do jakie go stopnia mozna zmanipulowac ludzi.

  • Ja
   25 czerwca 2020, 07:48

   Ciesze sie ze jestem w 'nie bojacej' trzezwo myslacej mniejszosci.

  • Bb
   25 czerwca 2020, 08:23

   To nie wirus zabija ludzi tylko strach przed nim.W wiadomosciach tylko o tym jaki jest grozny.Od poczatku tzw.pandemi chodze do sklepu bez maseczki i nic mi nie jest.Nikt z moich znajomych nie chorowal.Nie dajmy sie zwariowac

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 17.06.2021
  GBP 5.2999 złEUR 4.5309 złUSD 3.7931 złCHF 4.1505 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama