Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Weszło w życie nowe szkockie prawo dotyczące przestępstw z nienawiści

Weszło w życie nowe szkockie prawo dotyczące przestępstw z nienawiści
Szkockie prawo będzie bardzo surowo podchodzić do mowy nienawiści. (Fot. Getty Images)
Z dn. 1 kwietnia weszło w życie nowe szkockie prawo dotyczące przestępstw z nienawiści, którego krytykami są m.in. JK Rowling i Elon Musk. Zarówno autorka Harry'ego Pottera, jak i właściciel platformy X twierdzą, że nowe przepisy mogą zaszkodzić wolności słowa.
Reklama
Reklama

Rząd Szkocji informuje, że prawo zapewnia ochronę przed nienawiścią i uprzedzeniami, nie tłumiąc przy tym indywidualnej ekspresji. Ustawa została zatwierdzona większością 82 do 32, przy 4 głosach wstrzymujących się, po gorącej debacie na temat jej treści.

Do szkockiej ustawy o przestępstwach z nienawiści i porządku publicznym z 2021 r. dopisano nowe przestępstwo polegające na "wzniecaniu nienawiści" ze względu na wiek, niepełnosprawność, religię, orientację seksualną, tożsamość transpłciową lub bycie interseksualnym. Maksymalna kara za naruszenie tego paragrafu to siedem lat więzienia.

Osoba popełni przestępstwo, jeśli przekazuje treści lub zachowuje się w sposób, "który rozsądna osoba uznałaby za groźbę lub obelgę" z zamiarem wzbudzenia nienawiści ze względu na chronione cechy. Karane będą też zachowania "obrażające", a oskarżenie musi jedynie udowodnić, że podsycanie nienawiści było "prawdopodobne", a nie "zamierzone".

Wzniecanie nienawiści ze względu na rasę, kolor skóry, narodowość lub pochodzenie etniczne było już nielegalne w całej Wielkiej Brytanii na mocy ustawy o porządku publicznym z 1986 r.

W Anglii i Walii podsycanie nienawiści ze względu na rasę, religię lub orientację seksualną poprzez groźby pozostaje nielegalne. Tymczasem w Szkocji prawo dotyczące przestępstw z nienawiści obejmuje więcej cech chronionych.

Oprócz przestępstwa polegającego na wzniecaniu nienawiści, ustawa o przestępstwach z nienawiści konsoliduje także istniejące przepisy dotyczące przestępstw "zaostrzonych przez uprzedzenia".

Mają one miejsce wtedy, gdy sprawca okazuje złośliwość lub złą wolę wobec ofiary ze względu na chronioną cechę, co może zostać wzięte pod uwagę podczas wymierzania wyroku lub grzywny.

Na przykład, jeśli napastnik uderzył kogoś w twarz, jednocześnie wygłaszając nienawistne uwagi na temat jego wieku, może to być napaść pogłębiona nienawiścią związaną z wiekiem.

Po raz pierwszy wiek został umieszczony na liście cech chronionych w przypadku przestępstw kwalifikowanych, co zostało przyjęte z zadowoleniem przez niektóre grupy kampanii.

Czytaj więcej:

UK odnotowuje spadek w rankingu krajów przyjaznych LGBT

J.K. Rowling oburzona nazywaniem "kobietą" transpłciowej osoby skazanej za morderstwo

    Komentarze
    • Jaś
      2 kwietnia, 21:01

      Premier Szkocji jest rasitą,jest jego wypowiedź odnosnie białych że jest ich za dużo w urzędach itd.

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 30.04.2024
    GBP 5.0598 złEUR 4.3213 złUSD 4.0341 złCHF 4.4217 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama