Menu

Walia: Odnotowano przypadki rzadko występującej poza Afryką ospy małpiej

Walia: Odnotowano przypadki rzadko występującej poza Afryką ospy małpiej
Ospa małpia to rzadka choroba tropikalna, która powoduje objawy grypopodobne i pęcherze na skórze. (Fot. Getty Images)
Dwa przypadki bardzo rzadko występującej poza Afryką Środkową i Zachodnią ospy małpiej stwierdzono w północnej Walii, choć zdaniem władz medycznych tego kraju nie ma ryzyka epidemicznego.
Reklama
Reklama

O wykryciu dwóch przypadków ospy małpiej zdawkowo wspomniał wczoraj minister zdrowia Matt Hancock. Później publiczna służba zdrowia Walii potwierdziła, że wykryto je na północy Walii i dotyczą one osób z tego samego gospodarstwa domowego, które zakaziły się wirusem za granicą, z czego tylko jedna nadal pozostaje w szpitalu.

Dziennik "Daily Mail" podał dzisiaj, że obie osoby zakaziły się na początku maja i po powrocie z zagranicy odbyły kwarantannę wymaganą ze względu na koronawirusa.

Ospa małpia to rzadka choroba tropikalna, która powoduje objawy grypopodobne i pęcherze na skórze, a wywoływana jest przez wirusa przenoszonego przez małpy, szczury, wiewiórki i inne małe ssaki. Może się ona rozprzestrzeniać między ludźmi poprzez kontakt przez skórę, kaszel i kichanie, a także dotykanie skażonych ubrań lub pościeli.

Przenoszenie wirusa z człowieka na człowieka jest jednak rzadkie, bo widoczne objawy, które występują prawie w każdym przypadku, ułatwiają wczesne wykrycie choroby i szybkie odizolowanie zakażonych. Natomiast śmiertelność wśród zakażonych jest dość wysoka, bo według danych Światowej Organizacji Zdrowia, umiera do 10 proc. chorych, najczęściej w młodszych grupach wiekowych.

Nie ma specyficznego leczenia zalecanego w przypadku ospy małpiej, ale szczepionka chroniąca przed ospą prawdziwą jest w ok. 85 proc. skuteczna również w przypadku tej choroby.

Ospa małpia została po raz pierwszy odkryta w 1958 r., a pierwszy odnotowany przypadek u człowieka miał miejsce w Demokratycznej Republice Konga w 1970 r. Pierwsze poza Afryką przypadki u ludzi stwierdzono w USA w 2003 roku. W Wielkiej Brytanii do tej pory miały miejsce cztery zakażenia tym wirusem - 2018 i 2019 r. Wszystkie brytyjskie przypadki miały bezpośrednio lub pośrednio źródła w Nigerii.

  Komentarze
  • Sprawiedliwy
   11 czerwca, 17:29

   Za chwilę będzie kolejny lockdawn spowodowany przez małpy. Czekać tylko kiedy będzie ospa ośla.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 14.06.2021
  GBP 5.2369 złEUR 4.5027 złUSD 3.7185 złCHF 4.1360 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama