Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

WHO opublikowała listę krajów z największym spożyciem alkoholu. Jak wypadła Polska?

WHO opublikowała listę krajów z największym spożyciem alkoholu. Jak wypadła Polska?
W jakich krajach pije się najwięcej? (Fot. Getty Images)
W Europie pije się najwięcej alkoholu na świecie - wynika z nowego raportu Światowej Organizacji Zdrowia. W pierwszej dziesiątce krajów świata z największym spożyciem znalazło się aż dziewięć państw Unii Europejskiej. Polska ze średnim spożyciem 11,9 litra na osobę jest na 17. miejscu tej listy.
Reklama
Reklama

Co roku każdy Europejczyk w wieku 15 lat lub więcej wypija średnio 9,5 litra czystego alkoholu - wynika z najnowszej edycji europejskiego raportu zdrowotnego Światowej Organizacji Zdrowia za 2021 rok. Jak podaje serwis "Euronews", odpowiada to około 190 litrom piwa, 80 litrom wina lub 24 litrom napojów spirytusowych.

Najwyższe spożycie alkoholu jest Europie Zachodniej. Spośród dziesięciu krajów świata, w których pije się najwięcej, dziewięć znajduje się w Unii Europejskiej. W pierwszej trójce krajów europejskich o najwyższym spożyciu alkoholu na mieszkańca znalazły się Czechy (14,3 litra), Łotwa (13,2) i Mołdawia (12,9).

Europa zdecydowanie wyróżnia się na tle reszty świata pod względem konsumpcji alkoholu. (Fot. Getty Images)

Najmniej piją mieszkańcy Tadżykistanu (0,9 litra), Azerbejdżanu (1,0) i Turcji (1,8). Listę zamykają kraje muzułmańskie, gdzie spożywanie alkoholu jest zabronione i potępiane.

Polska, ze średnim spożyciem 11,9 litra na osobę, jest na 17 miejscu. Z kolei w UE żaden kraj nie ma rocznego spożycia na mieszkańca poniżej pięciu litrów czystego alkoholu, a tylko pięć schodzi poniżej 10 litrów. To Włochy (8 litrów), Malta (8,3 litra), Chorwacja (8,7 litra), Szwecja (9 litrów) i Holandia (9,7 litra).

Mimo dużych różnic w spożyciu alkoholu w poszczególnych krajach, wszędzie widać jedną prawidłowość - mężczyźni piją więcej niż kobiety. Codziennie po alkohol sięga 13 proc. mężczyzn i 4,1 proc. kobiet, a co tydzień - 36,4 proc. mężczyzn i 21,7 proc. kobiet. Największe różnice pod tym względem występują w Portugali i Hiszpanii. Także wśród osób zachowujących abstynencję wszędzie jest więcej kobiet niż mężczyzn.

Dane WHO pokazują też, że dzienne spożycie alkoholu wzrasta wraz z wiekiem. Osoby najmłodsze - od 15 do 24 lat - stanowią najmniejszą grupę w dziennych statystykach osób pijących (zaledwie 1 proc.), podczas gdy osoby w wieku 75 lat i starsze są bardziej skłonne do codziennego picia (16 proc.). Jednak w grupie seniorów jest też największy odsetek osób, które w ogóle nie piją alkoholu lub nie spożywały go w ciągu ostatniego roku (40,3 proc.).

Czytaj więcej:

Firmy w UK mają ograniczyć alkohol na imprezach pracowniczych

Brytyjski rząd planuje znieść unijne przepisy. Dzięki temu wino będzie tańsze

Holandia: Zakaz palenia marihuany w dzielnicy czerwonych latarni

Z mapy Londynu znikają kolejne puby i restauracje

    Komentarze
    • Matt Londonist
      31 maja 2023, 10:42

      Tja ale w krajach muzułańskich piją kiedy Allah nie widzi, pozatym walą opium i here ile wlezie.

    • 20002
      31 maja 2023, 12:18

      A jak wyglądają statystyki wśród reszty 50 płci?

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama