Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

W Wielkiej Brytanii dopuszczono tabletkę na Covid-19

W Wielkiej Brytanii dopuszczono tabletkę na Covid-19
Brytyjski minister zdrowia dopuszczenie do użytku doustnego leku na Covid-19 określił jako "historyczny dzień dla Wielkiej Brytanii". (Fot. Getty Images)
Brytyjski regulator leków wydał dzisiaj warunkowe pozwolenie na dopuszczenie do użycia opracowanej przez firmę Merck tabletki, która skutecznie leczy Covid-19. Wielka Brytania jest pierwszym krajem na świecie, gdzie będzie ona stosowana.
Reklama
Reklama

Lek o nazwie molnupiravir może być podawany osobom powyżej 18. roku życia, u których test potwierdził obecność koronawirusa i które mają co najmniej jeden czynnik ryzyka rozwoju ciężkiego przebiegu choroby. Ma być przyjmowany doustnie dwa razy dziennie przez pięć dni przez osoby, u których przebieg Covid-19 ma łagodną do umiarkowanej postaci, czyli nie wymagają hospitalizacji.

"Dzisiaj jest historyczny dzień dla naszego kraju. Wielka Brytania jako pierwszy kraj na świecie zatwierdziła lek antywirusowy przeciw Covid-19, który może być przyjmowany w domu. Pracujemy pełną parą w rządzie i razem z NHS, aby określić plany podawania molnupiraviru pacjentom tak szybko, jak to możliwe" - oświadczył brytyjski minister zdrowia Sajid Javid.

Molnupiravir jest obecnie w trakcie procesu zatwierdzania przez organy regulacyjne w USA, Unii Europejskiej i w innych krajach. Jak wskazują lekarze, tabletka, która redukuje objawy i przyspiesza powrót do zdrowia, może być szczególnie istotna w przypadku ludzi nie reagujących dobrze na szczepienia.

Koncern farmaceutyczny Merck ogłosił, że początkowe dostawy leku będą ograniczone. (Fot. Marko Georgiev/Getty Images)

Może też okazać się przełomowa, zmniejszając obciążenie szpitali, co pomoże ograniczyć pandemię w biedniejszych krajach ze słabymi systemami opieki zdrowotnej. Wzmocniłoby to również dwutorowe podejście do pandemii - leczenie za pomocą leków oraz zapobieganie, głównie poprzez szczepienia.

Jednak początkowe dostawy będą ograniczone. Merck ogłosił, że może wyprodukować do końca roku tabletki wystarczające do 10 milionów cykli leczenia, ale wiele z tych dostaw zostało już zakupionych przez poszczególne kraje. W październiku brytyjski rząd ogłosił, że zawarł umowę na tabletki wystarczające na 480 tys. cykli leczenia i spodziewa się, że molnupiravir zacznie być podawany jeszcze tej zimy.

W czasie badań klinicznych, w których uczestniczyło 775 pacjentów, stwierdzono, że 7,3 proc. pacjentów przyjmujących molnupiravir było hospitalizowanych i nie było żadnego zgonu, podczas gdy w grupie pacjentów, którzy dostali placebo było to 14,1 proc., a osiem osób zmarło później na Covid-19. Dane zostały opublikowane w komunikacie prasowym i nie zostały jeszcze zweryfikowane.

Czytaj więcej:

W UK za mało zakażeń, by testować tabletki na Covid-19

Niemcy: Lek przeciw pasożytom coraz popularniejszy jako sposób na Covid-19

Pfizer rozpoczął testy z lekiem doustnym przeciw Covid-19

USA: Tabletka na Covid-19 "z imponującymi wynikami badań"

Koncern z USA wystąpił o autoryzację tabletki na Covid-19

EMA rozpoczęła ocenę leku przeciw Covid-19 firmy Merck

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 24.06.2022
  GBP 5.4831 złEUR 4.7094 złUSD 4.4656 złCHF 4.6538 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama