Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

W angielskich szkołach coraz więcej zawieszeń. Nauczyciele nie radzą sobie z zachowaniami uczniów

W angielskich szkołach coraz więcej zawieszeń. Nauczyciele nie radzą sobie z zachowaniami uczniów
Istnieją dwa rodzaje zawieszenia, które są zgodne z prawem: stałe i na określony okres. Tylko dyrektor szkoły (lub nauczyciel kierujący zespołem odwołania ucznia) może podjąć taką decyzję. (Fot. Getty Images)
Anglia jest na dobrej drodze do największej liczby zawieszeń w szkołach w ciągu jednego roku - alarmuje BBC. Według danych Departamentu Edukacji (DfE), wiosną 2022/2023 r. zawieszono w nauce prawie 264 tys. uczniów – najwięcej w historii w ciągu jednej kadencji.
Reklama
Reklama

Uporczywe, zakłócające spokój zachowanie jest najczęstszą przyczyną zawieszenia lub wykluczenia dzieci ze szkoły. Zgodnie z prawem, dyrektorzy mogą wykluczyć uczniów jedynie z powodu naruszenia regulaminu szkoły - każda placówka zobowiązana jest do posiadania odpowiednich przepisów wyjaśniających okoliczności, w których może dojść do zastosowania takiej kary.

Jeśli zachowanie dziecka zakłóca przebieg lekcji, powodując zakłócenia w nauce innych uczniów, może ono zostać usunięte z klasy. Jeżeli takie sytuacje będą się powtarzać, niektóre szkoły podwyższają karę właśnie do zawieszenia, czyli do wykluczenia z nauki na czas określony.

Nie mogą jednak wykluczyć ucznia ze względu na złe oceny, stan zdrowia lub specjalną potrzebę edukacyjną.

Zawieszenie jest środkiem dyscyplinarnym, stosowanym najczęściej wtedy, gdy dochodzi do poważnych naruszeń szkolnych przepisów dotyczących zachowania (włączając w to znęcanie się ucznia nad innymi).  

Nauczycielom w angielskich szkołach coraz trudniej jest zapanować nad niesubordynacją uczniów. (Fot. Getty Images)

Każde zawieszenie ucznia, nawet na krótki czas, jest formalnie zarejestrowane w jego aktach - może on być zawieszony w swoich obowiązkach maksymalnie 45 dni w każdym roku szkolnym.

Dane pokazują, że liczba zawieszeń wzrosła o prawie trzy czwarte w porównaniu z wiosną 2019 r. – przed pandemią Covid. Poprzednia najwyższa łączna liczba zawieszeń w jednym roku miała miejsce w sezonie 2021/2022 i wyniosła 578 280.

Według najnowszych dostępnych danych, w roku 2022/2023 na jesienny i wiosenny semestr zawieszono 511 270 osób, przy czym w semestrze wiosennym doszło do 3 039 trwałych wykluczeń.

Jeśli w semestrze letnim liczby utrzymają się na tym samym poziomie, w bieżącym roku szkolnym w Anglii może dojść do rekordowej liczby zawieszeń.

Stowarzyszenie Liderów Szkół i Uczelni twierdzi, że dane odzwierciedlają to, co słyszą od dyrektorów szkół.

"Niektórzy uczniowie mają naprawdę trudną sytuację i nie potrafią poradzić sobie z zapanowaniem nad swoim zachowaniem. Jest ku temu wiele przyczyn – problemy ze zdrowiem psychicznym, niezaspokojone specjalne potrzeby edukacyjne, brak zaangażowania w program nauczania, a w niektórych przypadkach poważne problemy w rodzinach" – tłumaczy Pepe Di'Iasio, sekretarz generalny stowarzyszenia.

"Problemy behawioralne często nasilają się do punktu, w którym zawieszenie – lub wykluczenie – jest jedyną opcją, jaka pozostaje" - dodaje.

Ankieta zlecona przez BBC wykazała, że w tym roku prawie jeden na pięciu nauczycieli został uderzony przez ucznia, a niektórzy opisują te sytuacje jako "niekończącą się bitwę".

Ministerstwo Edukacji zainwestowało 10 milionów funtów w "centra zachowań" (behaviour hubs) – program, w ramach którego szkoły oferują mentoring i wsparcie osobom zmagającym się z trudnymi zachowaniami. To może jednak nie wystarczyć, by zażegnać kryzys.

"Wczesna interwencja jest często kluczowa – cięcia środków rządowych na usługi wspierające szkoły utrudniły dzieciom i rodzinom dostęp do pomocy w zakresie zdrowia psychicznego i opieki społecznej" - zauważa Paul Whiteman, sekretarz generalny Krajowego Stowarzyszenia Dyrektorów Szkół.

Najwyższy wskaźnik zawieszeń i wykluczeń odnotowano na północnym wschodzie, podczas gdy najniższy w centrum i na zewnątrz Londynu.

Czytaj więcej:

Raport: Letnie wakacje szkolne w Anglii należy skrócić do czterech tygodni

Wzrosną grzywny za nieusprawiedliwioną nieobecność uczniów w szkołach w Anglii

Nauczyciele twierdzą, że zachowanie uczniów w szkołach w Anglii "pogarsza się"

Wielu szkołom w Anglii grozi zamknięcie. Wszystko przez malejącą liczbę uczniów

Oto szkoły podstawowe i gimnazja w Londynie, do których najtrudniej się dostać

    Komentarze
    • Celestyn76
      22 kwietnia, 10:45

      To są pokoleniowe skutki dawnego songu Pink Floyd i zakazu stosowania kar cielesnych który wprowadzono e kątach 70 tych ubiegłego wieku a nauczyciel jest bezradny

    • Matt Londonist
      22 kwietnia, 12:16

      Do mnie do pracy, kiedyś przychodziły dzieci z podstawówek w Newham. Małe jeszcze OK, ale tak 12- 14 lat - mini gangsters joł joł roł .... akurat po wizycie u nas w firmie - szli do domu. Raz po 4 chłopaków ( tak 13 lat ) przyszły policjantki odprowadzić ich do domciu.

    • AL
      22 kwietnia, 13:24

      Pokolenie tik-toka, patologia intelektualna

    • Lewy prosty
      22 kwietnia, 13:27

      Tak się znęcają tymi zawieszeniami nad tymi biednymi dziećmi! Przyjdzie do tego, że wprowadzą ponownie kary cielesne. Co za ludzie!... Nic dziwnego, że młodzież się buntuje.

    • Hanka Skakanka
      22 kwietnia, 13:31

      Bezstresowe wychowanie

    • Gg
      22 kwietnia, 21:50

      ..bez stresowe wychowanie,nie wolno dac klapsa bo to zbrodnia,trzeba mowic jak do dalna,zwlaszcza wtedy gdy nie slucha,bravo wy jelopy!

    • Polak
      23 kwietnia, 00:06

      zabronili klapsow to teraz maja co chcieli

    • Andrzej
      23 kwietnia, 15:40

      Efekty bezstresowego wychowania... Jestem pewien, że wszystkie te dzieciaki identyfikują się jako grzeczne dzieci 🤷 to szkoły źle interpretują ich zachowanie 🤣🤣🤣

    • Pelzajaca cywilizacja
      23 kwietnia, 17:31

      ( Multi folwark Ryczacego Suwaka ) - Widac zachowanie tej degeneracji na ulicach - glosni , ida cala szerokoscia chodnika albo stoja , ze przejsc nie mozna . Od 13 roku wzwyz dolaczaja do gangów albo je zakladaja i od tego momentu wyposazenie obowiazkowe to kosa w kieszeni . Czy jest jakas dziedzina zycia w tym kraju , która jeszcze nie podupadla ?

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 03.05.2024
    GBP 5.0670 złEUR 4.3323 złUSD 4.0474 złCHF 4.4345 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama