Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

W Wielkiej Brytanii ogłoszono "strefę ochrony prewencyjnej" przed ptasią grypą

W Wielkiej Brytanii ogłoszono "strefę ochrony prewencyjnej" przed ptasią grypą
Zgodnie z zasadami strefy ochrony prewencyjnej, hodowcy posiadający ponad 500 ptaków muszą stosować szczególne środki ochrony przed zakażeniem ptasią grypą. (Fot. Getty Images)
W całej Wielkiej Brytanii ogłoszono wprowadzenie 'strefy ochrony prewencyjnej' przed ptasią grypą w obliczu rosnącej liczby zachorowań, w związku z tym, że kraj zmaga się z największą w historii epidemią tej choroby – informuje 'The Guardian'.
Reklama
Reklama

Wczoraj wszedł w życie przepis, zgodnie z którym wszyscy hodowcy ptaków w Wielkiej Brytanii muszą przestrzegać surowych środków ochrony gospodarstw przed ptasią grypą, w tym umieszczać ptaki na wolnym wybiegu w ogrodzonych strefach oraz stosować ścisłe zasady bezpieczeństwa biologicznego w odniesieniu do pracowników gospodarstw.

Decyzja głównych lekarzy weterynarii Anglii, Walii i Szkocji jest reakcją na wzrost liczby przypadków ptasiej grypy wykrytych wśród dzikiego ptactwa i w gospodarstwach hodowlanych w ostatnich tygodniach.

Wielka Brytania stanęła w obliczu największej w historii liczby ognisk tej choroby już w ubiegłym roku, kiedy to od końca października 2021 roku w całym kraju potwierdzono 190 przypadków ognisk.

We wschodniej Anglii, która została szczególnie dotknięta, wcześniej w październiku wprowadzono obowiązek stosowania środków ochronnych wobec całego drobiu i ptaków z hodowli w Norfolk, Suffolk i części Essex.

Choroba zaatakowała również kolonie lęgowe ptaków morskich, zabijając tysiące z nich i wpływając na zagrożone gatunki, od maskonurów po błotniaki popielate.

Władze twierdzą, że ptasia grypa krąży wśród dzikich ptaków i kiedy migrują one zimą do Wielkiej Brytanii z Europy kontynentalnej, mogą przenosić chorobę na drób i inne ptaki hodowlane.

Zgodnie z zasadami strefy ochrony prewencyjnej, hodowcy posiadający ponad 500 ptaków muszą ograniczyć do nich dostęp osobom niebędącym istotnymi pracownikami na ich terenie. Pracownicy muszą zmieniać odzież i obuwie przed wejściem do kurników, a pojazdy będą podlegać regularnemu czyszczeniu i dezynfekcji.

Właściciele mniejszych hodowli kurczaków, kaczek i gęsi również powinni podjąć kroki w celu ograniczenia ryzyka rozprzestrzenienia się choroby na ich stada.

Obowiązująca w całej Wielkiej Brytanii strefa ochrony prewencyjnej nie obejmuje ogólnokrajowego wymogu przetrzymywania ptaków w pomieszczeniach zamkniętych, jednak urzędnicy poinformowali, że kwestia ta będzie na bieżąco weryfikowana.

Jednocześnie podkreślili, że ryzyko związane z zagrożeniem dla zdrowia ludzi, jest bardzo niskie, a poddane obróbce termicznej mięso drobiowe i jaja są bezpieczne do spożycia.

Czytaj więcej:

Wzrost liczby przypadków ptasiej grypy w Europie i Wielkiej Brytanii

Ptasia grypa: Martwe łabędzie i gęsi znajdowane w kanałach w Londynie

Walia: Z plaż znikają mewy. Istnieją obawy, że to wina ptasiej grypy

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 02.05.2024
    GBP 5.0670 złEUR 4.3323 złUSD 4.0474 złCHF 4.4345 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama