Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

W Londynie po raz 52. odbył się Bal Polski

W Londynie po raz 52. odbył się Bal Polski
Śmietanka towarzyska brytyjskiej Polonii po raz kolejny balowała w Londynie. (Fot. Facebook/Bal Polski)
Już po raz 52. odbył się w sobotę wieczorem w Londynie Bal Polski - najważniejsze wydarzenie towarzysko-charytatywne Polaków w Wielkiej Brytanii, którego celem jest promowanie polskiej kultury, wzmacnianie relacji polsko-brytyjskich i zbieranie funduszy na szczytne cele.
Reklama
Reklama

W tym roku tematem przewodnim Balu byli śpiewacy operowi Jan i Edward Reszke, którzy w XIX wieku wielokrotnie występowali w londyńskiej Royal Opera House. Dochód z wydarzenia zostanie przeznaczony dla Towarzystwa Przyjaciół Chorych Hospicjum im. św. Łazarza w Krakowie.

W czasie Balu wystąpił zespół Mazury, jeden z najstarszych w Wielkiej Brytanii polonijnych zespołów tanecznych, świętujący w tym roku swoje 75-lecie.

Reprezentująca Hospicjum sekretarz zarządu Renata Połomska, opowiadając o jego działalności, podkreślała, jak ważna dla nieuleczalnie chorych jest opieka w ostatnim okresie ich życia. Przekonywała, że nawet jeśli nie można pomóc chorym w sensie wyleczenia, to pracownicy placówki starają się zrobić wszystko, by nie czuli się opuszczeni i zapomniani.

Wydarzenie uświetnił występ zespołu "Mazury". (Fot. Facebook/Bal Polski)

Przewodnicząca komitetu organizacyjnego Balu Polskiego Marzena Konarzewska podkreśliła, że niezwykle istotne jest to, iż Hospicjum św. Łazarza niesie pomoc wszystkim ludziom, bez względu na wyznanie, poglądy, sytuację rodzinną czy materialną. Stało się to jednym z powodów, dla których zostało ono wybrane na tegorocznego beneficjenta Balu.

Z kolei wybór braci Reszke jako postaci będących tematem przewodnim tegorocznej edycji był podyktowany chęcią zwiększenia ich obecności w powszechnej świadomości, ponieważ wojna i lata komunizmu w Polsce spowodowały, że pamięć o nich nieco się zatarła. Poza tym bracia Reszke, ulubieńcy królowej Wiktorii i brytyjskiego dworu, jak mało kto symbolizują polsko-brytyjskie związki kulturowe.

Na balu nie zabrakło Anny Marii Anders - córki generała Władysława Andersa i Ireny Anders. (Fot. Facebook/Bal Polski)

Londyn był bowiem, obok Paryża i Nowego Jorku, najważniejszym miejscem w karierze obu braci. Śpiewający tenorem Jan pojawiał się na scenach w brytyjskiej stolicy w ciągu 12 sezonów, dając łącznie ponad 300 występów, zaś baryton Edward - nawet ponad 460 razy w ciągu 17 sezonów.

Obaj często bywali na zamku w Windsorze i w pałacu Buckingham. Swoimi występami uświetnili m.in. ślub późniejszego króla Jerzego V w 1893 roku, 60. rocznicę objęcia tronu przez królową Wiktorię w 1897 roku i jej 80. urodziny w 1899 roku.

Tradycja Balu Polskiego sięga 1970 roku. Jego pierwsza edycja odbyła się pod patronatem gen. Władysława Andersa. Obecnie jego patronami honorowymi są książę Kentu Edward, kuzyn zmarłej w 2022 roku królowej Elżbiety II, oraz ambasador RP w Wielkiej Brytanii Piotr Wilczek. W tegorocznym Balu wzięli udział m.in. ambasador RP we Włoszech Anna Maria Anders, która jest córką generała Andersa oraz ambasador RP w Irlandii Arkady Rzegocki, reprezentujący wcześniej Polskę w Wielkiej Brytanii.

    Komentarze
    • Czytelnik anonimowy
      22 kwietnia, 13:15

      Wspaniała impreza z wybitnymi Polakami, którzy stanowią kręgosłup Poloni w UK. Dlaczego was zabrakło?

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 03.05.2024
    GBP 5.0670 złEUR 4.3323 złUSD 4.0474 złCHF 4.4345 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama