Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

USA i UK wspólnie z UE wprowadziły sankcje wobec irańskich sił bezpieczeństwa

USA i UK wspólnie z UE wprowadziły sankcje wobec irańskich sił bezpieczeństwa
Antyrządowe protesty w Iranie brutalnie tłumione przez władze trwają od połowy września 2022 r. (Fot. AFP via Getty Images)
Stany Zjednoczone i Wielka Brytania wspólnie z państwami Unii Europejskiej wprowadziły wczoraj dodatkowe sankcje wobec Iranu w związku z łamaniem tam praw człowieka podczas protestów antyrządowych - poinformowano na stronie Departamentu Stanu USA.
Reklama
Reklama

Brytyjskie sankcje dotyczą zastępcy prokuratora generalnego Iranu Ahmada Fazeliana, a także dowódcy sił lądowych, zastępcy dowódcy Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej i wchodzących w jego skład jednostek paramilitarnych Basidż.

W sumie Wielka Brytania nałożyła 50 środków sankcyjnych w odpowiedzi na łamanie praw człowieka przez reżim irański. Obejmują one zamrożenie aktywów i zakazy wjazdu dla osób objętych sankcjami.

Z kolei USA nałożyły sankcje na tzw. IRGC Cooperative Fund, za pośrednictwem którego organizacja ta wpływa na różne sektory irańskiej gospodarki, pięciu członków jej zarządu, wiceministra wywiadu i bezpieczeństwa Iranu Nassera Raszediego oraz czterech wysokich rangą dowódców Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej.

Jak poinformowało ministerstwo skarbu USA, środki te są wymierzone w "kluczowy filar ekonomiczny Korpusu, który finansuje znaczną część brutalnych represji reżimu, a także wysokich rangą funkcjonariuszy bezpieczeństwa, którzy koordynują represje w Teheranie na szczeblu krajowym i prowincjonalnym".

Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej, utworzony wkrótce po irańskiej rewolucji islamskiej z 1979 roku w celu ochrony szyickiego reżimu, liczy około 125 000 żołnierzy w jednostkach lądowych, morskich i powietrznych.

Wczoraj także UE nałożyła sankcje na kilkudziesięciu irańskich urzędników, w tym ministrów, regionalnych gubernatorów i ustawodawców, podejrzanych o tłumienie protestów, ale powstrzymała się od wpisania Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej na listę "organizacji terrorystycznych".

W zeszłym tygodniu Iran ostrzegł Unię Europejską, że "strzeli sobie w stopę", jeśli uzna Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej za organizację terrorystyczną.

Czytaj więcej:

UK nakłada sankcje na kolejne 30 osób i podmiotów, w tym z Rosji i Iranu

UK nałożyło sankcje na 12 rosyjskich wojskowych oraz firmę i 3 osoby z Iranu

CNN: Niejawne dokumenty znalezione w biurze Bidena dotyczyły m.in. Ukrainy, Iranu i UK

Premier Sunak o powieszeniu byłego irańskiego wiceministra: To tchórzliwy akt barbarzyńskiego reżimu

Iran przestrzega UE przed wpisaniem Strażników Rewolucji na listę organizacji terrorystycznych

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 03.02.2023
  GBP 5.2571 złEUR 4.6920 złUSD 4.2928 złCHF 4.7023 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama