Menu

USA: Osoby transpłciowe mogą służyć w wojsku. Biden zniósł zakaz Trumpa

USA: Osoby transpłciowe mogą służyć w wojsku. Biden zniósł zakaz Trumpa
Trump twierdził, że transpłciowi żołnierze spowodują "ogromne koszty leczenia i zakłócenia". (Fot. Getty Images)
Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden uchylił zakaz służby w wojsku dla osób transpłciowych. 'Bardziej inkluzywna armia jest silniejsza' - argumentuje Biały Dom.
Reklama

"Zezwolenie wszystkim wykwalifikowanym Amerykanom na służbę swojemu państwu w mundurze jest lepsze dla wojska i dla kraju, gdyż inkluzywna siła jest skuteczniejsza. Mówiąc najprościej, jest to słuszne i leży w naszym interesie narodowym" - przekazano w oświadczeniu Białego Domu.

"Prezydent Biden wierzy, że tożsamość płciowa nie powinna przeszkadzać w odbywaniu służby wojskowej, a siła Ameryki tkwi w jej różnorodności" - stwierdzono.

Zniesienie zakazu służby wojskowej dla osób transpłciowych jest spełnieniem kampanijnej obietnicy Bidena. Za takim krokiem optowały w USA środowiska LGBTQ.

Zakaz służby w wojsku dla osób transpłciowych ogłosił w lipcu 2017 roku poprzedni prezydent USA Donald Trump. Zakaz dotyczył głównie osób z dysforią płciową, przewidując nieliczne wyjątki. Trump argumentował, że transpłciowi żołnierze spowodują "ogromne koszty leczenia i zakłócenia".

Decyzja Republikanina odwróciła politykę zatwierdzoną przez Pentagon pod rządami Baracka Obamy. Demokrata zapoczątkował proces, który końcowo umożliwić miał osobom transpłciowym otwartą służbę w wojsku.

Badanie RAND Corporation z 2016 roku wykazało, że liczba osób transpłciowych w amerykańskim wojsku sięgała 2,5 tysięcy.

Czytaj więcej:

Tokio: Organizatorzy chcą zwrócić uwagę na prawa osób LGBTQ

Niemcy: 30 proc. homoseksualistów doświadcza dyskryminacji w pracy

Joe Biden zaprzysiężony na prezydenta USA. "Mamy wiele do zrobienia"

USA: Gabinet Bidena będzie najbardziej różnorodny w historii kraju

  Komentarze
  • Dobra armia bedzie w irak
   27 stycznia, 07:55

   Ogólnie to faceci zmieniają sie w babki bo odwrotnie to nie słyszałem jakoś

  • Vistula
   27 stycznia, 08:48

   Ciekawe ile taka decyzja przyniesie dobrego dla wojska, a ile tylko kosztów i administracji? Jest takich osób 2,5 tys. na ok. 480 tys. wszystkich żołnierzy US Army. Czyli pół procenta (0,005) - pięć tysięcznych całej liczby. Wygląda to trochę na żałosną manifestację ideologiczną.

  • Franciszek
   27 stycznia, 10:08

   Ja sie pytam co na to grodzka

  • ZERO PROBLEMU
   27 stycznia, 20:03

   nie widze zadnych przeszkod pod warunkiem ze leb w leb beda dorownywali wszystkim w jednostce czyli kazdy ma umiec strzelac,biegac, itd itp .....seksualnosc nie ma tu zadnego znaczenia .........regulaminowo mundur , krotkie wlosy i tyle w temacie ...............czy bedzie mnie oslanial gey,lesba czy hetero dla mnie nie ma to znaczenia ....mam miec zaufanie i tyle w temacie

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 01.03.2021
  GBP 5.240 złEUR 4.523 złUSD 3.757 złCHF 4.121 zł
  Reklama

  Sport


  Sport

  Reklama
  Reklama