Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

USA: Słodzone płatki śniadaniowe na cenzurowanym

USA: Słodzone płatki śniadaniowe na cenzurowanym
Lista płatków śniadaniowych, których zdaniem FDA nie można uznać za zdrowe ze względu na wysoką zawartość cukru jest długa. (Fot. Getty Images)
W miarę jak zmienia się nasza wiedza o produktach spożywczych, zmieniają się też standardy żywieniowe i zalecenia organizacji zajmujących się żywnością. Jedną z takich zmian wprowadziła właśnie Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA). Zarekomendowała zaostrzenie zasad regulujących używanie słowa 'zdrowe' na opakowaniach żywności. Chodzi przede wszystkim o popularne płatki śniadaniowe.
Reklama
Reklama

Wielu Amerykanów jest przekonanych, że jeśli jedzą na śniadanie płatki, to zdrowo zaczynają dzień. Tymczasem według nowych wytycznych FDA większość popularnych w Stanach płatków już za zdrowe nie będzie mogła być uznana. Chodzi o zawartość cukru i sodu.

Chociaż dokładny skład produktu jest zawsze podany na opakowaniu, większość konsumentów nie analizuje podanych drobnym drukiem informacji, lecz ulega grafice i reklamowym komunikatom na opakowaniu. Zakładają, że skoro napisane jest "zdrowe", to produkt faktycznie taki jest. Dlatego FDA chce zakazać producentom słodzonych płatków używania tego słowa na opakowaniach.

Lista płatków śniadaniowych, których zdaniem FDA nie można uznać za zdrowe ze względu na wysoką zawartość cukru (dopuszczalne max. 2,5 g dodanego cukru w porcji) i sodu (max. 230 miligramów w porcji) jest długa.

Znalazły się na niej popularne, niekiedy kultowe wręcz w USA produkty, jak płatki Special K marki Kellogg (4 g dodanego cukru i 270 mg sodu) czy Cheerios z miodem i orzechami (12 g dodanego cukru). Rekordzistami okazały się płatki Golden Crisp firmy Post Consumer Brands, które mają w składzie mnóstwo cukru i syropu kukurydzianego - aż 18 g na porcję. To ponad siedmiokrotnie więcej niż zakłada standard FDA.

Regulując, jakie produkty mogą być na opakowaniu określane jako "zdrowe", FDA stara się zwiększać świadomość konsumentów i ułatwić wybór pomiędzy produktami, które faktycznie mogą wchodzić w skład zdrowej diety, a tymi, które tylko się za takie podają.

Według Harvard Health Publishing zdrowe śniadanie powinno zawierać białko i minimalną ilość weglowodanów, przy czym im mniej przetworzone są produkty, tym lepiej. Dobrym przykładem może być jogurt z owocami i orzechami, płatki owsiane z owocami i orzechami albo pełnoziarnisty tost z masłem orzechowym.

Czytaj więcej:

Badanie: Świat je niewiele zdrowiej niż w ubiegłym wieku

Polacy zbadali, czy - i ile pestycydów - spożywamy wraz z owocami

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 02.05.2024
    GBP 5.0670 złEUR 4.3323 złUSD 4.0474 złCHF 4.4345 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama