US Open: 24. wielkoszlemowy triumf Djokovica

Novak Djokovic wyrównał rekord wszech czasów w liczbie wygranych turniejów gry pojedynczej Wielkiego Szlema. (Fot. Tim Clayton/Corbis via Getty Images)
Novak Djokovic pokonał Rosjanina Daniiła Miedwiediewa 6:3, 7:6 (7-5), 6:3 w finale US Open w Nowym Jorku. 36-letni serbski tenisista wywalczył 24. w karierze tytuł wielkoszlemowy. W dzisiejszym notowaniu wraca na prowadzenie w światowym rankingu.

Djokovic tym samym wyrównał osiągnięcie wszech czasów Australijki Margaret Court, która wygrała 24 turnieje gry pojedynczej Wielkiego Szlema, rywalizując jednak i w erze amatorskiej, i zawodowej (Era Open). Wyprzedził natomiast Amerykankę Serenę Williams, która w Erze Open odniosła 23 zwycięstwa w grze pojedynczej w Wielkim Szlemie.

"Gdy zaczynałem grać w tenisa, moim marzeniem było wygrać Wimbledon. To było wówczas moje jedyne marzenie, ale potem zacząłem sobie stawiać kolejne cele" - podkreślił Djokovic podczas końcowej ceremonii.

To było 15. w historii spotkanie tych tenisistów. Miedwiediew ma na koncie tylko pięć zwycięstw, ale wśród nich jedno bardzo cenne - w finale US Open 2021, kiedy uniemożliwił Djokovicowi wygranie wszystkich czterech Wielkich Szlemów w jednym sezonie.

Powtórzyć tamtego wyczynu Rosjanin jednak nie zdołał. Djokovic zaczął mecz od mocnego uderzenia. Już w drugim gemie przełamał rywala i nie dał mu szansy na odrobienie straty.

Prawdziwą bitwą był set drugi, który trwał godzinę i 44 minuty. W nim obaj tenisiści bardzo dobrze serwowali, żaden nie dał się przełamać. W 12. gemie, przy serwisie rywala Miedwiediew miał piłkę setową, ale jej nie wykorzystał. W tie-breaku Djokovic od stanu 4-5 zdobył trzy kolejne punkty i bardzo przybliżył się do końcowego sukcesu.

W trzecim secie również nie brakowało emocji. Najpierw Serb przełamał rywala na 3:1, ale Miedwiediew natychmiast odrobił stratę. Kluczowy okazał się gem szósty. Rosjanin prowadził w nim 30:0, jednak później serwis go zawodził i Djokovic znów cieszył się z przełamania.

Wypracowanej wówczas przewagi Serb już nie zmarnował. Spotkanie zamknął po trzech godzina i 16 minutach, gdy Miedwiediew trafił w siatkę.

36-letni Djokovic został najstarszym triumfatorem US Open w historii. Jest też pierwszym tenisistą, który czterokrotnie wygrywał w sezonie trzy wielkoszlemowe turnieje.

W Nowym Jorku Djokovic był rozstawiony z numerem drugim, a Miedwiediew z trzecim. W półfinale Rosjanin wyeliminował turniejową jedynkę - broniącego tytułu Hiszpana Carlosa Alcaraza.

Za zwycięstwo Djokovic otrzyma trzy miliony dolarów, a Miedwiediew połowę tej kwoty.