Menu

UK: Lider opozycji już nie chce przywracać swobody przepływu osób z UE

UK: Lider opozycji już nie chce przywracać swobody przepływu osób z UE
Starmer już nie ukrywa, że przywrócenie swobody przepływu osób z krajów Unii do UK to mrzonki. (Fot. Getty Images)
Lider brytyjskiej opozycyjnej Partii Pracy Keir Starmer porzucił złożoną w zeszłym roku obietnicę, że jeśli obejmie władzę, przywróci swobodę przepływu osób z Unią Europejską - zauważa dzisiaj brytyjska prasa.
Reklama

Starmer, który był przeciwnikiem Brexitu, obietnicę taką złożył na początku 2020 roku, gdy ubiegał się o przywództwo laburzystów. Jednak wczoraj w rozmowie ze stacją BBC przyznał, że swoboda przepływu osób jest już przegraną sprawą i porozumienia, które pod koniec grudnia zawarł z UE rząd Borisa Johnsona, nie da się zmienić w gruntowny sposób.

"Czy nam się to podoba, czy nie, będzie to traktat, który przyszły rząd laburzystów odziedziczy i będzie musiał sprawić, by on działał. Nie byłoby szczere wobec brytyjskiej opinii publicznej mówić, że obejmę urząd w 2024 roku i będę stosował jakiś inny traktat. Musimy sprawić, by ten traktat działał" - stwierdził Starmer.

Wyjaśnił, że są elementy, które należy poprawić, np. dotyczące sektora kreatywnego czy sektora usług, który w dużej mierze nie został objęty umową handlową, ale nie oznacza to całkowitej zmiany porozumienia.

"Nie sądzę, by istniały możliwości renegocjacji na dużą skalę. Właśnie mieliśmy cztery lata negocjacji. Doszliśmy do porozumienia i teraz musimy sprawić, by to porozumienie działało" - podkreślił szef Partii Pracy.

Jak wskazuje dzisiaj dziennik "i", słowa Starmera wprowadzą w konsternację najbardziej prounijnych działaczy partii, ale dowodzą one jego determinacji, aby odzyskać tych laburzystowskich wyborców, którzy z powodu Brexitu w wyborach do Izby Gmin w 2019 r. przerzucili swoje głosy na Partię Konserwatywną. We wszystkich okręgach z wyjątkiem dwóch, które Partia Pracy straciła na rzecz konserwatystów podczas ostatnich wyborów, w referendum z 2016 r. wygrali zwolennicy wyjścia z UE. Ponadto jak pokazuje przeprowadzony dwa tygodnie temu sondaż, zakończenie swobodnego przepływu osób z UE popiera obecnie zarówno większość zwolenników Brexitu, jak i jego przeciwników.

Kwestia ograniczenia imigracji była jednym z głównych tematów przed referendum w sprawie dalszego członkostwa w UE. Wraz z upłynięciem w dniu 31 grudnia 2020 r. okresu przejściowego po Brexicie skończyła się swoboda przepływu osób z UE. Od 1 stycznia wszyscy jej obywatele, tak samo jak obywatele państw trzecich muszą się ubiegać o wizę, jeśli chcą przyjechać do pracy w Wielkiej Brytanii.

Czytaj więcej:

Brexit: MSZ gotowe pomagać polskim obywatelom po wyjściu UK z UE

Brexit: Poradnik dla polskich przedsiębiorców

Zakończył się 11-miesięczny okres przejściowy po Brexicie

Brexit: Wraz z końcem okresu przejściowego dużo zmian dla obywateli

"Brexit jest zakończony. Ochrona pracowników w ramach prawa UE powinna się skończyć"

Brexit: Branża fintech chce zmian w programie wizowym

  Komentarze
  • Asan
   11 stycznia, 16:47

   Tak , tak , wystarczy już Polaków na wyspach . Wszyscy mają dosc. A ja nie wiem dlaczego.

  • Obywatel UK
   11 stycznia, 17:54

   do Asan to co tu robisz wypad z tego kraju

  • Jerry
   11 stycznia, 18:53

   Może emigracja z UE zmalała, ale wzrosła natomiast z państw z po za Europy,no ale zwolennicy brexitu będą mieli wytłumaczenie że wszystko pod kontrolą i że to "specjalni fachowcy".

  • Karol stefanowski
   11 stycznia, 19:07

   Kiedy polityk mowi ze Nie to oznacza ze Tak ...prosta zasada ktora sie sprawdza

  • On
   11 stycznia, 19:41

   Nie ma co komentowac, bo tu tylko dzbany pisza co za zginłą Anglie dali by sie w Kakaowe oczko zapiąć.

  • Robol
   11 stycznia, 21:05

   moja zona tez mówiła ze już nikogo nie dopuści...

  • Z Manchesteru
   11 stycznia, 22:59

   Do Jerry dokładnie tak będzie, ja uważam że już zjechało się ich bardzo dużo, większość przed końcem ubiegłego roku, jako studenci lub tymczasowo, jeśli zobaczysz, to nawet dawano im studia za darmo np.studenci z Erytrei i to wszystko ubiegłego roku, po prostu nie do wiary,przy takiej nagonce na emigrantów z eu i ksenofobii.

  • Iwan
   12 stycznia, 08:49

   Хорошо ,haraszo

  • Stach
   13 stycznia, 21:50

   On ma tytul Sir prosze szanownej redakcji i niegrzecznie jest tego nie zauwazyc

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 26.02.2021
  GBP 5.195 złEUR 4.518 złUSD 3.725 złCHF 4.120 zł
  Reklama

  Sport


  Sport

  Reklama

  Brexit - Najważniejsze wiadomości

  Reklama