UK: Uwaga na fałszywe oferty lekcji i egzaminów na prawo jazdy

Bank TSB odnotował 211-procentowy wzrost całkowitych strat w wyniku tego rodzaju oszustw, po analizie przypadków nadużyć związanych z lekcjami i egzaminami na prawo jazdy w okresie od stycznia do sierpnia 2025 r. - w porównaniu z tymi samymi miesiącami w 2024 r.
Bank zasugerował, że zaległości w egzaminach na prawo jazdy mogą przyczyniać się do wzrostu liczby oszustw, ponieważ kursanci starają się uzyskać lub przyspieszyć egzamin. TSB poinformowało, że średnia strata oszukanego kursanta wynosi 244 funty.
W jednym z oszustw ktoś zapłacił z góry 500 funtów za 20 lekcji, a kontakt z rzekomym usługodawcą urwał się po dokonaniu płatności.
Inny klient odpowiedział na post obiecujący przyspieszony egzamin na prawo jazdy i próbował zapłacić 100 funtów, co TSB zablokowało i potwierdziło, że było oszustwem.
Ponadto stworzono również fałszywe strony internetowe DVSA (Driver and Vehicle Standards Agency), na których kilku klientów płaciło za egzamin, ale po dokonaniu płatności zostały one zablokowane.
"Oszuści zintensyfikowali swoje działania, aby atakować przyszłych kierowców – oferując lekcje jazdy i przyspieszone egzaminy, które po prostu nie istnieją. Prawie wszystkie te oszustwa zaczynają się na platformach mediów społecznościowych – dlatego zalecamy płacenie za usługę tylko wtedy, gdy można ją najpierw zweryfikować, i korzystanie z oficjalnych kanałów podczas umawiania się na egzamin" - ostrzega Alex Robinson, szef działu analityki oszustw w TSB.
Rzecznik DVSA zachęca do zgłaszania podejrzanych kont w mediach społecznościowych oferujących usługi prowadzenia pojazdów.
Oto kilka wskazówek TSB, jak unikać oszustw:
- zweryfikuj sprzedawcę i usługę przed wymianą środków i nie pozwól, aby desperacja w dążeniu do uzyskania prawa jazdy popchnęła Cię na nieoficjalne drogi,
- popularne komunikatory są także wykorzystywane do oszustw - uważaj na wiadomości podszywające się pod oficjalne organizacje lub oferujące "przyspieszone" testy,
- zawsze sprawdzaj, czy dana strona internetowa jest oficjalna, ponieważ oszuści mogą tworzyć bardzo wiarygodne wersje.
Czytaj więcej:
Elektroniczne prawo jazdy w UE ma wejść do 2030 roku
UK: Rząd rozważa wprowadzenie nowego limitu alkoholu we krwi dla kierowców
Koniec z manualną skrzynią biegów? Coraz więcej kursantów w Wielkiej Brytanii wybiera automat