Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

UK: To może być koniec ukrytych opłat linii lotniczych

UK: To może być koniec ukrytych opłat linii lotniczych
Oprócz płatności za sam bilet, model biznesowy wielu linii lotniczych zakłada jeszcze dodatkowe opłaty, np. za pierwszeństwo wejścia na pokład czy wybór miejsca w samolocie. (Fot. Getty Images)
W ramach nowego rządowego planu mającego na celu poprawę przejrzystości zakupów w internecie, linie lotnicze mogą stanąć w obliczu rozprawienia się ze stosowanymi przez nie ukrytymi opłatami - donosi portal BBC.
Reklama
Reklama

W ramach konsultacji społecznych, które potrwają 6 tygodni, zostaną rozważone sposoby zwalczania procederu polegającego na tym, że niektóre firmy naliczają dodatkowe opłaty podczas procesu płatności, podnosząc ostateczną cenę.

Nowe badania rządowe sugerują, że praktyka ta jest "powszechna" w wielu branżach. Ogółem kosztuje to konsumentów 1,6 miliarda funtów rocznie.

Linie lotnicze oferują obecnie mnóstwo płatnych dodatków na etapie rezerwacji - od szybkiego wejścia na pokład i zakupu dodatkowego bagażu po wybór miejsca. Oznacza to, że podawana na początku przez przewoźnika cena za bilet wzrasta - i to czasem nawet o ponad 50%.

Tak zwane usługi "dodatkowe" stały się podstawą modeli biznesowych linii lotniczych, generując w zeszłym roku na całym świecie około 103 miliardów dolarów (81 miliardów funtów), w porównaniu z 40 miliardów dolarów w 2013 roku.

Linie lotnicze argumentują, że "oddzielając" dodatki, takie jak jedzenie i napoje czy bagaż kabinowy od ceny biletu, podróżni uzyskują większy wybór i ogólnie niższe ceny.

Ukryte opłaty stosowane są przez wiele branż sprzedających swoje produkty online. (Fot. Getty Images)

Tymczasem rząd stwierdził, że tak zwane "ceny kroplowe" – gdy cena płacona przy kasie jest wyższa niż pierwotnie reklamowana ze względu na dodatkowe, ale konieczne opłaty – występuje w przypadku różnorodnych produktów, bo od biletów po dostawy żywności.

Prawie trzy czwarte dostawców usług transportowych, w tym lotniczych i kolejowych, uwzględnia ukryte opłaty w swoich produktach.

Praktyka ta występuje również u 54% dostawców z branży rozrywkowej i 56% firm z branży hotelarsko-gastronomicznej.

Fałszywe recenzje i mylące etykiety są również przedmiotem odrębnych nowych konsultacji rozpoczętych wczoraj przez brytyjski rząd.

Minister biznesu Kevin Hollinrake zapowiedział, że nowe propozycje mają zapewnić klientom "najdokładniejszą informację od razu", czyli jeszcze przed dokonaniem zakupu.

"Będziemy słuchać opinii branży, aby mieć pewność, że te nowe przepisy będą skuteczne także dla przedsiębiorstw i nie będą generować niepotrzebnych obciążeń, a jednocześnie zapewnią kluczową sieć bezpieczeństwa dla konsumentów i ich gotówki" - podsumował.

Czytaj więcej:

BBC: Czy linie lotnicze posunęły się zbyt daleko z pobieraniem dodatkowych opłat za wszystko?

    Komentarze
    • Banan
      8 września 2023, 09:23

      O2 też chciała oszukać mnie i żądała płacenie za abonament który się skończył już dawno z Virginia. Efektem było złożenie skargi na podstawie art 2015 ustawy prawa konsumenckiego. Jeśli chodzi o linie też można złożyć skargę na podstawie tęgi samego przepisu ,który mówi że to linie ponoszą koszty dodatkowe nie konsument .Tzn jeśli kupiłeś bilet a linie zadają dodatkowych opłat to łamią prawo .W uk są przepisy ale zwykły Kowalski nie zna ich .

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 30.04.2024
    GBP 5.0598 złEUR 4.3213 złUSD 4.0341 złCHF 4.4217 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama