Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Trzy czwarte Polaków nie potrafi rozpoznać linku wzbudzającego podejrzenia

Trzy czwarte Polaków nie potrafi rozpoznać linku wzbudzającego podejrzenia
Badanie ujawniło znikomą wiedzę Polaków na temat bezpieczeństwa w sieci. (Fot. Getty Images)
75 proc. Polaków nie potrafi wskazać linku, który powinien wzbudzić niepokój i którego nie należy otwierać - przekazało Biuro Informacji Kredytowej. Jak dodano, wśród cyberprzestępców coraz popularniejsze są próby podszywania się podczas rozmowy telefonicznej pod np. pracownika banku.

Reklama
Reklama

"W specjalnym quizie o cyberbezpieczeństwie 75 proc. ankietowanych nie potrafiło wskazać linku, który powinien wzbudzić niepokój i którego nie należy otwierać" - zauważa Biuro Informacji Kredytowej, wskazując, że cyberprzestępcy odchodzą od typowych ataków hakerskich, stosując nowe metody.

"Doświadczenia wielu krajów pokazują, że spowolnienie wzrostu gospodarczego zwykle pociąga za sobą skok liczby wyłudzeń i innego rodzaju oszustw. Spodziewam się, że z podobnym zjawiskiem będziemy mieć do czynienia również w Polsce" - wskazuje dyrektor Biura Usług Antyfraudowych w BIK Bartosz Wójcicki. 

Badanie ujawniło także, że większość Polaków nie wie, jakie mogą być konsekwencje kradzieży danych czy tożsamości. (Fot. Getty Images)

BIK przestrzega przed pobieraniem i instalowaniem aplikacji, które podsuwają oszuści. Jak podkreślono, przekierowania na fałszywą stronę internetową banku w celu zalogowania, wysyłanie e-maili i SMS-ów o wygranej czy niezapłaconej fakturze - to działania, których celem jest zwykle skłonienie ofiary do kliknięcia w link umożliwiający kradzież środków lub danych.

Jak wskazuje dyrektor ds. bezpieczeństwa Grupy BIK Andrzej Karpiński, aż jedna trzecia Polaków nie obawia się wyłudzenia swoich danych osobowych. "Jednak to złudne poczucie bezpieczeństwa może okazać´ się bardzo kosztowne" - podkreśla Karpiński.

BIK przekazał także, że na pytanie o możliwe konsekwencje skutków kradzieży danych 18 proc. respondentów odpowiedziało: "nie wiem", a 16 proc. Polaków posługiwało się ogólnymi stwierdzeniami, jak np. "dużo złego".

Czytaj więcej:

Brytyjski ekspert o cyberbezpieczeństwie i rosyjskiej dezinformacji w Afryce

Canon: Polskie firmy bez zaufania do cyfrowych narzędzi i pracy zdalnej

Poland 2.0 Summit: Co mają ze sobą wspólnego metaverse, cyberbezpieczeństwo i wodór?

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 02.05.2024
    GBP 5.0670 złEUR 4.3323 złUSD 4.0474 złCHF 4.4345 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama