Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

"Trawa kiełkuje, nie ma krzeseł". Większość stadionów w Rosji jeszcze w budowie

Na stadionie Niżny Nowogród nieukończony jest dach obiektu, a także bramy. Trwają prace przy murawie. (Fot. Getty Images)
Piłkarskie mistrzostwa świata w Rosji zostaną rozegrane na 12 stadionach w 11 miastach od Bałtyku po Ural. Większość aren jest jeszcze w budowie, prace przeciągają się szczególnie w Samarze nad Wołgą.
Reklama

"Opóźnienia nie są krytyczne, nie dzieje się nic strasznego, ale jak zwykłem mawiać - najtrudniejsze do rozwiązania są problemy na samym końcu. Jeżeli sobie teraz odpuścimy możemy nie zdążyć" - twierdził na początku października prezydent Rosji Władimir Putin.

Oprócz stadionu w Samarze, prace trwają jeszcze na sześciu innych arenach. W pełni ukończone i sprawdzone są tylko cztery obiekty, które w czerwcu i lipcu gościły uczestników Pucharu Konfederacji FIFA oraz główna i największa arena mistrzostw Stadion Łużniki w Moskwie.

Obiekty znajdują się w czterech różnych strefach czasowych. Poza stolicą, piłkarze zagrają w Kaliningradzie, Sankt Petersburgu, Jekaterynburgu, Niżnym Nowogrodzie, Kazaniu, Sarańsku, Samarze, Wołgogradzie, Rostowie nad Donem oraz Soczi.

Najbliżej polskiej granicy jest stadion w Kaliningradzie. Najdalej, blisko trzy tysiące kilometrów od Warszawy, już w azjatyckiej części Rosji, u stóp Uralu, leży Jekaterynburg Arena.

Stadiony piłkarskich mistrzostw świata 2018 w Rosji:

Stadion Łużniki (Moskwa)
Stadion Narodowy
pojemność: 81 006
rok otwarcia: 1956 (ostatnia przebudowa 2017)

x x x

Spartak Arena - Otkrytije Arena (Moskwa)
pojemność: 43 298
rok otwarcia: 2014
klub: Spartak Moskwa

x x x

Stadion Olimpijski "Fiszt" (Soczi)
pojemność 47 700
rok otwarcia: 2013

x x x

Kazań Arena
pojemność: 44 779
rok otwarcia: 2013
klub: Rubin Kazań

x x x

Stadion Kriestowskij - Zenit Arena (Sankt Petersburg)
pojemność: 68 143
Rok otwarcia: 2017
Klub: Zenit St. Petersburg

x x x

Stadion Kaliningrad - Bałtica Arena
pojemność: 35 212
rok otwarcia: w budowie
klub: Bałtika Kaliningrad

Prace wewnątrz obiektu, m.in. przy montażu krzesełek mają zakończyć się w grudniu. Trawa już wykiełkowała. Budowane są drogi, parkingi i bariery zabezpieczające. Ze względu nie niezagospodarowany teren wokół obiektu, wszechobecne błoto i piach rosyjskie media nazywają stadion "Statkiem na pustyni". Mecze kontrolne zaplanowano na kwiecień.

x x x

Wołgograd Arena
pojemność: 45 568
rok otwarcia: w budowie (na terenie dawnego Stadionu Centralnego)
klub: Rotor Wołgograd

Dach budynku jest nieukończony. Trwają przyłączenia do sieci elektrycznej, kanalizacyjnej i telekomunikacyjnej. Wykończeniowe prace prowadzone są wewnątrz i na zewnątrz obiektu.

x x x

Jekaterynburg Arena
pojemność: 35 696
rok otwarcia: 1953 (obecnie w przebudowie)
klub: Urał Jekaterynburg

Ze względu na zabytkowy charakter stadionu są problemy przy powiększeniu trybun do wymaganych przez FIFA 35 tys. miejsc. Przy przebudowie pojawił się też problem zachowania fasady obiektu z 1953 roku. Ostatecznie zdecydowano się na zamontowanie tymczasowych krzesełek za bramkami, na dodatkowych rusztowaniach, poza główną bryłą obiektu.

x x x

Rostów Arena
pojemność: 45 145
rok otwarcia: obecnie w budowie
klub: FK Rostów

Wykończeniowe prace przy dachu, kanalizacji i murawie. Wykonawca zapewnia, że obiekt będzie gotowy w listopadzie na ligowe mecze FK Rostów.

x x x

Mordowia Arena (Sarańsk)
pojemność: 44 442
rok otwarcia: obecnie w budowie
klub: Mordowia Sarańsk

Skończony jest główny szkielet obiektu, prace koncentrują się przy dachu, bramach, tymczasowych trybunach i murawie. Według wykonawcy trawa powinna wyrosnąć przed zimą. Trwają przyłączenia do sieci kanalizacyjnej i elektrycznej. Brakuje krzesełek. Otwarcie planowane jest na wiosnę.

x x x

Stadion Niżny Nowogród
pojemność: 45 331
rok otwarcia: obecnie w budowie
klub: Olimpijec Niżny Nowogród

Nieukończony jest dach obiektu, a także bramy. Trwają prace przy murawie.

x x x

Samara Arena
pojemność: 44 807
rok otwarcia: obecnie w budowie
klub: Krylja Sowietow Samara

Prace nie weszły jeszcze w końcową fazę. Trwa montaż dachu oraz kopuły. Teren wokół obiektu jest wyrównany. Stadion miał być oddany do użytku przed końcem roku, jednak wykonawca ma duże opóźnienie.

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 18.09.2018
  GBP 4.837 złEUR 4.303 złUSD 3.682 złCHF 3.833 zł

  Sport


  Reklama