Menu

"The Times": Dzięki restrykcjom liczba zgonów będzie mniejsza niż zakładano

"The Times": Dzięki restrykcjom liczba zgonów będzie mniejsza niż zakładano
Tak dzisiaj wyglądała plaża w Bournemouth... (Fot. Getty Images)
Jeśli wprowadzone w związku z koronawirusem ograniczenia zostaną utrzymane i będą przestrzegane, liczba zgonów w Wielkiej Brytanii z tego powodu wyniesie ok. 5 700, czyli o wiele mniej niż pierwotnie przewidywano - uważają eksperci, o czym pisze dzisiaj dziennik 'The Times'.
Reklama

Według statystyków z Imperial College London, Wielka Brytania uniknie 260 tys. zgonów, których wcześniej się oni spodziewali. Jak podkreślili, nie oznacza to, że wcześniejsze ostrzeżenia przed tak wielką liczbą były nadmiernie alarmistyczne, lecz jest to dowód na to, że strategia rządu - polegająca na ograniczaniu kontaktów społecznych - działa.

"Nasze badanie pokazuje, że dystans społeczny jest skutecznym spadochronem przeciwko Covid-19 w wielu krajach" - przyznał prof. Tom Pike z Imperial College London, którego cytuje "The Times". Ale zastrzega: "To nie jest powód, by odcinać nasze spadochrony, gdy nadal jesteśmy daleko nad ziemią".

W połowie marca Neil Ferguson, epidemiolog i profesor biologii matematycznej, kolega Pike'a z uczelni, przedstawił model analityczny, która sugerował, że jeśli Wielka Brytania utrzymałaby politykę mniejszych restrykcji, koronawirus spowoduje śmierć 260 tys. osób, a jeśli nie byłoby ich wcale - liczba zgonów sięgnie 510 tys. Dokument ten doprowadził do zmiany strategii rządu, który ostatecznie zdecydował się na zakazanie wszelkiego przemieszczania się i kontaktów, o ile nie jest to absolutnie niezbędne.

Informacja na zewnątrz jednego z pubów w North Yorkshire. Wszystkie lokale gastronomiczne muszą być zamknięte, a działają tylko te, które sprzedają żywność na wynos. (Fot. Getty Images)

Przedstawiając tę analizę, Ferguson powiedział, że uznałby to za sukces, gdyby nowa strategia doprowadziła do utrzymania liczby zgonów poniżej 20 tys.- przypomina "The Times" i wskazuje, że zimą 2017-18 na zwykłą sezonową grypę zmarło 26 tys. osób.

Nowa analiza, w której uwzględniono efekty działań na rzecz dystansu społecznego podjęte w Chinach i założono, że Wielka Brytania pójdzie podobną drogą, sugeruje, że liczba ofiar będzie wyraźnie mniejsza niż optymistyczne założenie Fergusona.

Oszacowano, że w szczytowym momencie w Wielkiej Brytania będzie ponad 250 zgonów dziennie, czyli znacznie mniej niż 1 300 dziennie, których naukowcy spodziewają się we Włoszech. Według najbardziej prawdopodobnego scenariusza, całkowita liczba zgonów w Wielkiej Brytanii wyniesie 5,7 tys., wobec niespełna 3,5 tys. w Chinach. We Włoszech spodziewają się oni 28 tys. ofiar śmiertelnych, ale zostaną one pod tym względem wyprzedzone przez Hiszpanię, gdzie według obecnej trajektorii ta liczba może dojść do 46 tys.

Czytaj więcej:

Brytyjski minister zdrowia też ma koronawirusa

W UK już 759 zgonów i 14 579 zakażeń Covid-19

Anglia: Do połowy kwietnia powstaną dwa nowe szpitale dla chorych na Covid-19

  Komentarze
  • Up date
   28 marca, 16:28

   dlaczego Londynek nie pisze o historycznym wydarzeniu zawierzenia Angli Maryji w dniu jutrzejszym
   www.behold2020.com

  • Jaffa
   28 marca, 17:39

   Ich planowanie poszło w łeb. Borys planował rządzić, ale wirus miał inne plany. Ten wirus jest gorszy od ataku z 11 września. Co z stego że są zakazy jak dziadki popierdzelaja na zakupy, a ludzie robią zakupy bez masek i rękawiczek.

  • Rodak
   28 marca, 21:14

   Tak naprawde caly czas klamia, by nie wzbudzac paniki. Nie trzeba tegiej glowy, ze bedzie bardzo zle, przypuszczalnie bedzie jak w Hiszpanii. Mur beton, ze szpitale sie zapchaja.

  • Polak
   29 marca, 02:17

   W europie jedynie Polska wprowadziła szybko restrykcje. 2tyg temu london mayor zachecał do jezdzenia metrem a dopiero tydz temu zmkneli restauracje i szkoly. Brawo tęgie głowy :) nic dziwnego ze przybywa chorych podwójnie codziennie na zachodzie

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 27.05.2020
  GBP 4.983 złEUR 4.438 złUSD 4.050 złCHF 4.171 zł

  Sport


  Sport

  Reklama