Menu

Szwecja: Główny epidemiolog przyznał, że "eksperyment" z Covid-19 był błędem

Szwecja: Główny epidemiolog przyznał, że "eksperyment" z Covid-19 był błędem
Szwecja była krytykowana za swoją liberalna strategię walki z koronawirusem. (Fot. Getty Images)
Twórca szwedzkiej liberalnej strategii główny epidemiolog kraju Anders Tegnell przyznał dzisiaj w wywiadzie dla Szwedzkiego Radia, że Szwecja od początku powinna podjąć więcej działań, aby zwalczyć epidemię koronawirusa. 'Zbyt wiele osób zmarło' - stwierdził.
Reklama

"Gdybyśmy mieli do czynienia z tą samą chorobą, wiedząc o niej to, co wiemy dzisiaj, sądzę, że znaleźlibyśmy się w połowie drogi między tym, co zrobiła Szwecja a reszta świata" - stwierdził Tegnell.

Jak dodał główny epidemiolog kraju, "istnieje wyraźny potencjał do poprawy tego, co zrobiliśmy w Szwecji". "Dobrze byłoby wcześniej wiedzieć, co dokładnie zamknąć, aby lepiej zapobiegać rozprzestrzenianiu się wirusa" - podkreślił Tegnell. Nie skonkretyzował jednak, jakie konkretne działania mogła zastosować Szwecja, aby uniknąć rozprzestrzeniania się wirusa.

W wywiadzie dla Szwedzkiego Radia główny epidemiolog przyznał, że "zbyt wiele osób zmarło". Liczba ofiar śmiertelnych w związku z koronawirusem wynosi prawie 4,5 tys. To kilkakrotnie więcej niż w innych krajach skandynawskich, które zdecydowały się na radykalne zamknięcie swoich społeczeństw.

Główny epidemiolog: "Powinniśmy zrobić więcej, aby powstrzymać epidemię. Zbyt wiele osób zmarło". (Fot. Getty Images)

To pierwsza tak szczera wypowiedź Tegnella, który na codziennych konferencjach prasowych bronił szwedzkiej strategii, podkreślając, że za wcześnie na jej ocenę. Działania Szwecji nazywał "długoterminowymi". Główny epidemiolog przestrzegał inne kraje przed nagłym otwarciem i drugą falą, z którą - według niego - lepiej poradzi sobie Szwecja.

Wśród wymienianych problemów, oprócz niewystarczających środków ochrony w domach opieki, wymieniana jest m.in. niewystarczająca liczba przeprowadzanych testów na obecność koronawirusa. Zamiast oczekiwanych 100 tys. tygodniowo, przeprowadza się ponad 30 tys.

Jak podała szwedzka telewizja TV4, z końcem maja po zaledwie dwutygodniowym urzędowaniu odeszła ze stanowiska rządowego koordynatora ds. testowania Harriet Wallberg. Nie wyznaczono jej następcy.

Na początku tygodnia socjaldemokratyczny premier Szwecji Stefan Loefven, na skutek nacisków opozycji, zapowiedział przed rozpoczęciem lata powołanie komisji ds. zbadania działań Szwecji w walce z koronawirusem.

Czytaj więcej:

Czołowy naukowiec: UK nie powinna była porzucać idei odporności zbiorowej

Szwecja: Potrzebna zmiana strategii walki z epidemią?

Szwecja: Prywatne kliniki robią operacje plastyczne, ale nie chcą pomóc szpitalom

Szwecja: Epidemia nie ustępuje. Główny epidemiolog kraju dostaje groźby

Szwecja: Premier powoła komisję ds. zbadania strategii walki z koronawirusem

  Komentarze
  • Ja
   3 czerwca, 21:51

   ten gosc popelnil blad i przyznal sie do tego bo 4.5 tys . zgonow to zbyt wiele .BJ popelnia bled za bledem i nie przyznaje sie do niczego o ilosci zgonow joz nie wspomne !!!!!

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 01.07.2020
  GBP 4.904 złEUR 4.447 złUSD 3.959 złCHF 4.180 zł

  Sport


  Sport

  Reklama