Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Szwecja: Słynny dom aukcyjny Bukowskiego przejęty przez Brytyjczyków

Szwecja: Słynny dom aukcyjny Bukowskiego przejęty przez Brytyjczyków
Brytyjczycy zamierzają zachowań charakter i tożsamość marki. (Fot. Bukowskis)
Założony przez Polaka Henryka Bukowskiego słynny szwedzki dom aukcyjny Bukowskis został przejęty przez brytyjski dom aukcyjny Bonhams - poinformowano w Sztokholmie oraz Londynie.
Reklama
Reklama

Dotychczasowy właściciel firmy Bukowskis, szwedzki biznesmen Lukas Lundin, wyraził przekonanie, że "nabywca zachowa i będzie pielęgnować markę Bukowskis".

Z kolei prezes Bonhams Hans-Kristian Hoejsgaard dodał, że "niesamowita historia firmy Bukowskis oraz jej sukcesy w transformacji cyfrowej czynią szwedzki dom aukcyjny idealnym partnerem". Kwoty transakcji nie podano.

Firma Bukowskis funkcjonuje nieprzerwanie od 150 lat, sprawiając, że nazwisko Bukowskiego do dziś pozostaje w Szwecji żywe i stale przypomina o jego wkładzie w historię tego kraju.

Dom aukcyjny Bukowskis został założony w 1870 roku w Sztokholmie przez powstańca styczniowego Henryka Bukowskiego, który z powodu prześladowań wyemigrował do Skandynawii. Polak rozpoczął działalność od skromnego antykwariatu oraz salonu dzieł sztuki.

Już pod koniec lat 70. XIX w. dom aukcyjny Bukowskiego stał się niekwestionowanym liderem na szwedzkim rynku antykwarycznym. W 1882 r. Henryk Bukowski przeniósł firmę do reprezentacyjnej siedziby w kamienicy w centrum Sztokholmu przy Arsenalsgatan 2, gdzie także zamieszkał. W tym miejscu do dziś firma ma swoją siedzibę.

Bukowski był jednym z głównych ofiarodawców eksponatów do Muzeum Polskiego w Rapperswilu w Szwajcarii. Antykwariusz zmarł w 1900 roku w Sztokholmie, a jego zwłoki zostały przeniesione na teren zamku rapperswilskiego.

Po śmierci Bukowskiego córka Maria przeniosła się do Polski, sprzedając dom aukcyjny najbogatszemu ówcześnie Szwedowi bankierowi i miłośnikowi sztuki Alfredowi Bergowi. Przez następne lata właściciele Bukowskis zmieniali się wielokrotnie.

Ostatni szwedzki inwestor, znana głównie z działalności w przemyśle naftowym rodzina Lundin, posiadała firmę przez 15 lat.

W 2021 roku dom aukcyjny Bukowskis sprzedał 11 z 15 najdroższych dzieł sztuki na szwedzkim rynku aukcyjnym. W ostatnich latach wyzwaniem dla firmy była cyfryzacja działalności.

Czytaj więcej:

Enigma sprzedana na aukcji za ponad 117 tys. euro

Rekordowa cena za obraz Banksy'ego będący hołdem dla NHS

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 30.04.2024
    GBP 5.0598 złEUR 4.3213 złUSD 4.0341 złCHF 4.4217 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama