Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Szczepionka Johnson & Johnson "może być mniej skuteczna przeciwko Delcie"

Szczepionka Johnson & Johnson "może być mniej skuteczna przeciwko Delcie"
Wyniki te są sprzeczne z badaniami opublikowanymi przez firmę Johnson & Johnson, która wskazuje, że już jedna dawka zapewnia dużą ochronę przed Deltą. (Fot. Getty Images)
Szczepionka firmy Johnson & Johnson przeciwko Covid-19 może być mniej skuteczna przeciwko wariantowi Delta koronawirusa w porównaniu z preparatami z technologią mRNA - wynika z najnowszego badania, na które powołuje się portal amerykańskiej gazety 'USA Today'.
Reklama
Reklama

Badanie wskazuje, że 13 mln osób, które otrzymały szczepionkę, może potrzebować drugiej dawki, najlepiej preparatu firmy Pfizer lub Moderna.

Chociaż badanie nie zostało jeszcze zrecenzowane ani opublikowane, jego ustalenia są zgodne z badaniami nad szczepionką firmy AstraZeneca, które stwierdzają, że jedna dawka tego preparatu jest w 33 proc. skuteczna przeciwko objawowej chorobie wariantu Delta i w 60 proc. skuteczna przeciwko temu wariantowi po drugiej dawce.

"Komunikat, który chcieliśmy przekazać, nie jest taki, że ludzie nie powinni otrzymywać szczepionki J&J, ale mamy nadzieję, że w przyszłości będzie ona wzmocniona albo kolejną dawką J&J, albo zostanie wzmocniona szczepionką Pfizera lub Moderny" - wyjaśnił wirusolog ze Szkoły Medycznej Grossmana na Uniwersytecie Nowojorskim Nathaniel Landau, który kierował badaniem.

Wyniki te są sprzeczne z badaniami opublikowanymi przez firmę Johnson & Johnson, które wskazują, że pojedyncza dawka jej szczepionki jest skuteczna przeciwko bardziej zjadliwemu i zakaźnemu wariantowi Delta koronawirusa - zwraca uwagę USA Today News.

Wariant ten nadal rozprzestrzenia się w USA i stanowi ok. 83 proc. przypadków zakażenia - wynika z danych Centrów Kontroli i Prewencji Chorób (CDC). Żadna szczepionka przeciwko Covid-19 nie jest w 100 proc. skuteczna, co m.in. pokazuje wzrost przypadków u zaszczepionych osób, ale szczepionki udowodniły, że chronią ludzi przed poważną chorobą - pisze portal.

Czytaj więcej:

Naukowcy: "Szczepionki Pfizera i Moderny mogą zapewniać odporność na lata"

Mieszanie szczepionek Pfizer i AstraZeneca "daje wysokie stężenia przeciwciał"

Wariant Delta zagraża Europie: "Jest szybszy, sprawniejszy i skuteczniejszy"

Media: Szczepionka J&J może zwiększać ryzyko wystąpienia zespołu Guilliaina-Barrego

Niemcy: 100 tys. szczepionek AstraZeneca "może trafić na śmietnik"

Badanie: Szczepionka Pfizera nie zwiększa ryzyka sercowo-naczyniowego u osób 75+

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 03.05.2024
    GBP 5.0670 złEUR 4.3323 złUSD 4.0474 złCHF 4.4345 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama