Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Strefa Gazy: W izraelskim ataku zginęło siedmioro pracowników organizacji humanitarnej, w tym Polak

Strefa Gazy: W izraelskim ataku zginęło siedmioro pracowników organizacji humanitarnej, w tym Polak
Wrak samochodu organizacji World Central Kitchen zniszczonego w wyniku izraelskiego ataku, w czasie kiedy jechała nim ekipa wolontariuszy. (Fot. AFP via Getty Images)
Siedmioro pracowników organizacji humanitarnej World Central Kitchen (WCK), w tym z Polski, zginęło w izraelskim ataku w Strefie Gazy. Organizacja zawiesiła działalność w regionie – poinformowała WCK, która ma siedzibę w USA. Grupa ta pomagała dostarczyć żywność i inne środki do północnej Strefy Gazy, które przybyły kilka godzin wcześniej statkiem.
Reklama
Reklama

"World Central Kitchen z bólem potwierdza, że siedmioro członków naszego zespołu zostało zabitych w ataku Sił Obronnych Izraela" (Cahal) - podała organizacja w komunikacie. Jak dodano, wśród ofiar śmiertelnych są obywatele Australii, Polski i Wielkiej Brytanii oraz jedna osoba z obywatelstwem amerykańsko-kanadyjskim. Zginął także palestyński kierowca.

Wcześniej informowano o czterech zabitych w ataku. WCK podała, że osoby te zginęły wczoraj podczas dostarczania dramatycznie potrzebnej pomocy żywnościowej, która przybyła do Strefy Gazy kilka godzin wcześniej statkiem z Cypru.

Udostępniony w internecie film pokazuje, jak ratownicy medyczni przewożą ciała do szpitala i okazują paszporty trzech spośród zabitych. Wśród nich jest polski paszport. Na innym wideo widać ciała pięciu zmarłych osób, leżące w szpitalu Al-Aksa w mieście Dajr al-Balah w centrum Strefy Gazy. Mają na sobie strój ochronny z logo organizacji charytatywnej.

"Jesteśmy załamani i głęboko zaniepokojeni atakiem" – oświadczyła w mediach społecznościowych rzeczniczka Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA Adrienne Watson. "Pracownicy organizacji humanitarnych muszą być chronieni, ponieważ zapewniają rozpaczliwie potrzebną pomoc, dlatego wzywamy Izrael, aby niezwłocznie zbadał tę sprawę" – podkreśliła.

W samochód pracowników World Central Kitchen trafił izraelski pocisk tuż po tym, jak auto przekroczyło granicę północnej Strefy Gazy. Pracownicy organizacji pomagali w dostarczaniu pomocy, która przybyła kilka godzin wcześniej statkiem z Cypru.

Będzie śledztwo w sprawie śmierci Polaka, który zginął w izraelskim nalocie na Strefę Gazy - zapowiedział dzisiaj wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha.

"Tu nie ma wyjątku, oczywiście każda śmierć musi zostać wyjaśniona i tutaj takie postępowanie powinno być wszczęte" - oznajmił w TVP Info Myrcha.

MSZ weryfikuje w trybie pilnym doniesienia dotyczące śmierci polskiego wolontariusza w Strefie Gazy. "Zwróciliśmy się do ambasady i sił zbrojnych Izraela z prośbą o wyjaśnienia" - poinformował rzecznik MSZ Paweł Wroński.

Komentując te informacje, Siły Obronne Izraela oświadczyły, że prowadzą dokładny przegląd na najwyższych szczeblach, aby wyjaśnić okoliczności tego wydarzenia, które określiły jako tragiczny incydent.

Założona w 2010 roku przez znanego amerykańskiego kucharza Jose Andresa World Central Kitchen dostarcza pomoc żywnościową oraz przygotowuje posiłki dla osób potrzebujących. Organizacja podała w zeszłym miesiącu, że wydała w Strefie Gazy ponad 42 miliony posiłków w ciągu 175 dni.

Czytaj więcej:

Książę William wezwał do niezwłocznego zakończenia walk w Strefie Gazy

Wielka Brytania zrzuciła do Strefy Gazy 10 ton żywności

  Komentarze
  • Ale cyrk
   2 kwietnia, 12:57

   Najważniejsze żeby cudzej waluty nie wprowadzać na terytorium naszego kraju bo to zdrada stanu i żeby gotówki nie wycofywać żeby wybór był dla każdego kto chce używać i jeszcze żeby mniej przepisów przyjmować z brukseli bo to jest dobre dla brukseli a nie dla nas. To logiczne przecież wszystko jest

  • Usa king
   2 kwietnia, 13:15

   Nic sie nie stalo

  • Sprawiedliwy
   2 kwietnia, 14:32

   Ciekawa jak by była narracja żydowskich mediów jak by to Polacy byli za to odpowiedzialni

  • Celestyn76
   2 kwietnia, 16:01

   To najbardziej szowinistyczny kraj na świecie i i tyle wzięli przykład z hitlerowskich oprawcow

  • Emigrant
   3 kwietnia, 06:59

   A jak braun zgasil hanuke to afera. Sami teraz robio w strefie gazy to co niemcy w warszawskim getcie.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 15.04.2024
  GBP 5.0192 złEUR 4.2851 złUSD 4.0209 złCHF 4.4047 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama