Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Spowolnienie na rynku pracy nie tylko w Polsce

Spowolnienie na rynku pracy nie tylko w Polsce
Sytuacja na rynku w pracy w Polsce nie napawa optymizmem, ale podobnie jest również w innych krajach. (Fot. Getty Images)
Spowolnienie na rynku pracy widać nie tylko w Polsce, ale i w innych rozwiniętych gospodarkach, m.in. w USA - podały Katedra Ekonomii i Finansów WSIiZ w Rzeszowie i BIEC. Analitycy wskazali, że m.in. rosnąca inflacja i wysokie ceny surowców energetycznych mogą spowodować spadek nowych miejsc pracy.
Reklama
Reklama

Barometr Ofert Pracy, przygotowywany przez Katedrę Ekonomii i Finansów WSIiZ w Rzeszowie oraz Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych, we wrześniu wzrósł do 362,2 pkt. z 361,8 pkt w sierpniu. Zdaniem analityków, we wrześniu przyjął on wartość zbliżoną do tej przed miesiącem.

Zwrócili uwagę, że od czerwca br. na rynku wakatów "panują głównie negatywne nastroje, ostatni kwartał zaczyna się zaś od drobnej korekty spadków". W porównaniu do majowego szczytu, liczba ofert pracy jest obecnie mniejsza o 15 proc.

Istnieją obawy, iż w najbliższym czasie zaobserwować będzie można znaczny wzrost bezrobocia. (Fot. Getty Images)

Jak wskazali, spowolnienie na rynku pracy ma charakter ogólnoświatowy, obserwowany nie tylko w Polsce, lecz także w innych rozwiniętych gospodarkach, w tym m. in. w Stanach Zjednoczonych.

"Wysokie stopy procentowe, ciągle rosnąca inflacja oraz zbliżający się okres zimowy wraz z rekordowo wysokimi cenami surowców energetycznych i innymi ograniczeniami działalności gospodarczej oddziałują w kierunku spadku kreacji nowych miejsc pracy, choć pracodawcy mogą jeszcze obecnie uzupełniać wcześniejsze niedobory pracowników na wybranych stanowiskach pracy" - podkreślili eksperci WSIiZ i BIEC.

Dodali, że choć ogólnie na stronach portali rekrutacyjnych jest jeszcze więcej ofert pracy niż przed rokiem, to przewaga szybko topnieje. "W niektórych kategoriach liczba wakatów już znajduje się na poziomie niższym niż w analogicznym okresie sprzed roku. W poprzednich okresach dekoniunktury było to zwiastunem dalszego spadku, w tym m. in. redukcji liczby wakatów oraz poziomu zatrudnienia" - zauważyli analitycy.

Czytaj więcej:

Ekspert: Polski rynek pracy bez znaczącego spowolnienia w najbliższych miesiącach

Bezrobocie w UK spadło do najniższego poziomu od prawie 50 lat

Ile miejsc pracy w Polsce zależy od popytu w UE?

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 03.05.2024
    GBP 5.0670 złEUR 4.3323 złUSD 4.0474 złCHF 4.4345 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama