Menu

Sondaż dla "GW": Większość Polaków popiera protesty

Sondaż dla "GW": Większość Polaków popiera protesty
Protesty utrudniają zmotoryzowanym życie, ale coraz więcej Polakó je popiera. (Fot. Getty Images)
Ponad połowa obywateli sympatyzuje z protestami, ale wielu z nich nie wierzy w sukces społecznego ruchu sprzeciwu - pisze dzisiaj 'Gazeta Wyborcza', powołując się na wyniki sondażu przeprowadzonego dla dziennika przez Kantar.
Reklama

"Na początku tygodnia nieco ponad połowa badanych - 54 proc. - przyznała, że solidaryzuje się z protestami. 43 proc. mówiło, że tych manifestacji nie popiera" - napisano w "Gazecie Wyborczej."

Zaznaczono, że wśród wyborców PiS aż 89 proc. krytykuje protesty, "za" jest 8 proc. "To odwrotnie, niż wśród elektoratów opozycyjnych - tu poparcie dla wychodzenia na ulice przekracza 80 proc." - czytamy.

Według gazety ciekawe jest, iż protesty popiera spora część badanych deklarujących się jako wierzący - 45 proc. Choć większość wierzących - 53 proc. - jest przeciwko tym manifestacjom. Wśród deklarujących się jako niewierzący odsetek poparcia dla protestów wynosi 81 proc.

"Cztery lata temu, gdy PiS po raz pierwszy rozważał zaostrzenie prawa aborcyjnego, czarny protest okazał się sukcesem. PiS się wtedy cofnął. Nasz sondaż pokazuje, że tym razem większość na to nie liczy. 30 proc. uważa, że w wyniku protestów Zjednoczona Prawica będzie się ociągać z wprowadzeniem nowych regulacji, ale i tak zostaną w końcu wprowadzone. Kolejne 26 proc. zakreśliło odpowiedź, że protesty uliczne nic nie zdziałają - Zjednoczona Prawica szybko wprowadzi w pełni nowe regulacje" - czytamy w "GW".

"Tylko co trzeci badany - 32 proc. - ocenia, że protesty mają szansę realnie coś zmienić i nie dopuścić do wprowadzenia nowych regulacji" - dodano.

Zgodnie z informacją "GW", Kantar pytał w poniedziałek i wtorek o protesty przeciw wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego, który 22 października orzekł, że przepis ustawy z 1993 r. dopuszczający aborcję w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją. Sondaż przeprowadzono przez telefon na ogólnopolskiej próbie 1 000 badanych. 

Czytaj więcej:

Sondaż: 59 proc. badanych za prawem do aborcji w przypadku trwałego uszkodzenia płodu

Demonstracje poparcia dla Polek dotarły nawet do małych miast w Szkocji

Prezydent o aborcji: Jestem gotów zaangażować się w szukanie rozwiązania

Zagraniczne media i UE komentują protest polskich kobiet ws. aborcji

  Komentarze
  • Olivier
   30 października, 11:38

   Sam tytuł już mówi co o tym sondażu można myśleć.

  • POLAK
   30 października, 11:40

   CZYLI JEST ZUPEŁNIE ODWROTNIE

  • Buhahaha
   30 października, 11:42

   Wyborcza i tvn buhahaha

  • ***** ***
   30 października, 11:54

   Może nie protesty, ale większość Polaków popiera wolny wybór, bo przecież w Polsce nie wszyscy to slugusy kościoła i PiSu...

  • Kmicic
   30 października, 13:15

   Chyba zobaczyły że wulgaryzmy i farba to nie jest dobre rozwiązanie i dostali rozkaz z centrali żeby nie malować palić i rzucać bo dzieci się patrzą

  • Norbert nowak
   31 października, 03:13

   Samo za siebie mówi jak tylko 8% PIS popiera protest vs 80% PO
   Ja uważam że pisowcy też zaczną ten protest popierać tylko to potrwa trochę czasu.
   Hipnoza TVP zostawia długotrwały efekt

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 30.11.2020
  GBP 4.979 złEUR 4.478 złUSD 3.736 złCHF 4.136 zł

  Sport


  Sport

  Reklama