Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Sondaż: Co odczuwają Polacy na myśl o sytuacji w kraju?

Sondaż: Co odczuwają Polacy na myśl o sytuacji w kraju?
42 proc. Polaków odczuwa irytację na myśl o sytuacji w Polsce. (Fot. Getty Images)
42 proc. Polaków odczuwa zdenerwowanie na myśl o sytuacji w Polsce. Najbardziej zadowoleni są wyborcy KO (37 proc.), najmniej – Konfederacji (5 proc.). Wyborcy Lewicy najczęściej czują zażenowanie (52 proc.) – wynika z sondażu CBOS 'Co teraz czują Polacy?'.
Reklama
Reklama

Centrum Badania Opinii Społecznej zapytało Polaków o emocje w związku z bieżącą sytuacją w Polsce. Badani – jak poinformowano – wybierali z listy 15 uczuć. Ich kolejność była w każdym wywiadzie losowa.

Z sondażu CBOS wynika, że pierwsze osiem stanów emocjonalnych odczuwanych w odniesieniu do sytuacji w Polsce to – poza jednym neutralnym – stany negatywne, z wyraźną przewagą trzech: irytacji i zniecierpliwienia (42 proc.), strachu, niepokoju, obawy i lęku (40 proc.) oraz wstydu i zażenowania (36 proc.).

Bezradność, bezsilność – jak wskazano – odczuwa 31 proc., złość, wściekłość, gniew – 26 proc., przygnębienie, smutek, żal – 22 proc. i znużenie – 21 proc. Neutralną emocją w pierwszej ósemce – jak podało CBOS – jest zaskoczenie, zdziwienie, które wskazało 25 proc. respondentów.

Uczucie zadowolenia, radości i szczęścia wskazało 18 proc. ankietowanych, a 16 proc. – ulgę, odprężenie. Odrazę – 15 proc., a upokorzenie – 9 proc.

Wskazano też, że jeśli chodzi o odczuwane emocje, istnieje "bardzo wyraźny podział" na elektoraty partii rządzącej koalicji i opozycji. U drugich – jak podało CBOS – dominują emocje negatywne.

Sympatycy Prawa i Sprawiedliwości, jak podano, w większej skali odczuwają smutek (37 proc.), strach (54 proc.) i złość (46 proc.). Sympatycy Konfederacji Wolność i Niepodległość – jak wynika z sondażu – w zauważalnie większej mierze czują irytację (59 proc.), znużenie (42 proc.), wstyd (57 proc.), a także bezsilność (48 proc.), wstręt i odrazę (26 proc.)

Emocje pozytywne wśród zwolenników PiS, jak radość, szczęście i zadowolenie, wskazało 10 proc. respondentów, wśród sympatyków Konfederacji WiN – 5 proc.

Spośród elektoratów rządzącej koalicji w najlepszych nastrojach są osoby popierające Koalicję Obywatelską. Wyróżniają się one najwyższymi na tle pozostałych odsetkami deklarujących radość (37 proc.), satysfakcję (31 proc.), ulgę (31 proc.), ekscytację (31 proc.), a jednocześnie najrzadziej odczuwają obawę (24 proc.), bezsilność (18 proc.) czy odrazę (7 proc.).

Z sondażu wynika też, że zwolennicy Trzeciej Drogi wydają się w reakcjach na aktualną sytuację w Polsce najbardziej umiarkowani. Wyróżniają się spośród pozostałych najniższym poziomem gniewu (15 proc.). Wyborcy Lewicy najczęściej wskazywali zażenowanie (52 proc.) i zniecierpliwienie (51 proc.). Zauważono, że w porównaniu do pozostałych dwóch elektoratów rządzącej koalicji częściej towarzyszy im niepokój (46 proc.)

Z elektoratem Trzeciej Drogi – jak podano – łączy ich znużenie (28 proc.) bieżącą sytuacją w kraju, które w mniejszym stopniu odczuwają wyborcy KO (16 proc.).

CBOS zapytał też respondentów o emocje, które towarzyszyły ankietowanym w ciągu dnia poprzedzającego badanie.

Badanie "Emocje" zrealizowano metodą wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo (CATI) od 22 do 26 stycznia 2024 r. na próbie dorosłych mieszkańców Polski (N=1000).

Czytaj więcej:

W 2023 r. nastąpiła poprawa nastrojów społecznych Polaków

Eurostat: Najbardziej zadowoleni z życia są Austriacy i Polacy

Sondaż: Jak Polacy oceniają pierwszy miesiąc rządu Tuska?

  Komentarze
  • Marcin
   3 lutego, 08:40

   Polinska tania siła robocza może sobie czuć co chce my z moje rachel obrabiamy tych tlokow jak plasteline robimy co chcemy ostatnio kamyk Kosinski obiecał dac naszym 5 miliardów euro tam na wschodzie i co nam zrobicie zamknac jadaczki i do roboty polinska tania siła robocza bo batem przez plecy znowu wam damy

  • Sowa
   3 lutego, 14:01

   Moja subiektywna ocena, wielkie obawy o losy mojego Kraju i Rodaków. Obawy związane z obecnie rządzącą podolepianą ko. Przeżyłem już 8 letnie rządy Tuska tułając się po swiecie . Pozdrawiam Wszystkich Polaków z pięknego Kraju nad Wisłą.

  • Demolka Polski postępuje
   3 lutego, 18:08

   każdy uczciwy i zdrowo myślący człowiek widzi jaka dokonuje się demolka Polski i rozwalanie systemu prawnego. Następuje 4 rozbiór Polski przez imbecyli z ruskiej budy. Dla rudego najważniejsza jest pigułka wczesnopronna która może sobie kupić 15 -latka ale już napoju energetuzyjącego to nie może kupic bo on jest od 18-lat. Barany i szkodniki zasiedli w Polskim nierzadzie. KO= komitet opętanych powołał komisje do wyborów kopertowych o 70mln PLN a po przejęciu ustawu budżetowej po PIS zwiększyli deficyt o ponad 20 MLD złotych. Czy głaby z tvn i polsratu potrafią myśleć samodzielnie i liczyć?

  • Czytelnik anonimowy
   4 lutego, 11:40

   Nareszcie jakieś uczciwe badania i w czas. Mozemy sporo zmienić tylko w to trzeba uwierzyć i zadziałać. Nie można przypatrywać sie biernie jak tusk , tvn i polsat z neo tvp dewastuja ojczyznę, łamią bezkarnie konstytucje, nasze prawa. Zauważcie tvn ma nowa propozycje jak za dobrych czasow tvp w swoich programach. Totalna wygrana mediów w Polsce ktore służą obcym mocarstwom (antypolskich ) skończy się tragicznie dla samych Polaków. Juz nas rozgrywają jak chcą. PIS popełnił błąd i nadal to robi lekceważąc media tvn , polsat. Dając im zielone światło w przyszłości.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 12.04.2024
  GBP 5.0007 złEUR 4.2666 złUSD 3.9983 złCHF 4.3805 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama