Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Sondaż: 54,5 proc. ankietowanych ma wątpliwości wobec komisji ds. rosyjskich wpływów

Sondaż: 54,5 proc. ankietowanych ma wątpliwości wobec komisji ds. rosyjskich wpływów
Komisja nazywana jest "lex Tusk", gdyż zdaniem opozycji powstała ona w celu wyeliminowania z życia publicznego Donalda Tuska w obliczu zbliżających się wyborów... (Fot. Getty Images)
Łącznie 54,5 proc. ankietowanych w sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski ma wątpliwości co do powstania komisji ds. badania rosyjskich wpływów, a prawie 45 proc. z tej grupy uważa, że należy porzucić pomysł jej utworzenia. Za rozpoczęciem prac przez komisję opowiedziało się niecałe 40 proc.
Reklama
Reklama

Jak wynika z opublikowanych wczoraj przez Wirtualną Polskę wyników badania United Surveys, wątpliwości w sprawie powstania komisji ma łącznie 54,5 proc. badanych. 44,6 proc. ankietowanych uważa, że pomysł powstania takiej komisji powinien zostać porzucony, 9,9 proc. twierdzi z kolei, że pomysł powinien zostać "raczej" porzucony.

Za pracą komisji opowiedziało się łącznie 39,7 proc. respondentów. 28,3 proc. uważa, że komisja zdecydowanie powinna zacząć pracę, 11,4 proc. jest natomiast zdania, że powinna "raczej" to zrobić.

Zdania na ten temat nie miało 5,8 proc. badanych.

Jak zauważa Wirtualna Polska, za rozpoczęciem pracy komisji opowiedziało się 85 proc. ankietowanych, deklarujących się jako wyborcy Zjednoczonej Prawicy. Przeciwko rozpoczęciu prac komisji opowiedziało się 83 proc. respondentów deklarujących się jako wyborcy opozycji.

Badanie United Surveys dla Wirtualnej Polski przeprowadzono w dniach 2-3 czerwca 2023 r. metodą CATI (CATI - wywiad telefoniczny) na reprezentatywnej grupie 1 000 pełnoletnich Polaków.

Andrzej Duda podpisał ustawę, a następnie skierował ją do Sejmu w celu nowelizacji. (Fot. ALEX HALADA/AFP via Getty Images)

29 maja prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o powołaniu komisji ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne RP w latach 2007-2022 i zapowiedział, że w trybie kontroli następczej skieruje ją do Trybunału Konstytucyjnego. 30 maja ustawa została opublikowana w Dzienniku Ustaw, a 31 maja weszła w życie.

Zgodnie z tą ustawą komisja ma analizować m.in. czynności urzędowe, tworzenie, powielanie, udostępnianie informacji osobom trzecim; wpływanie na treść decyzji administracyjnych; wydawanie szkodliwych decyzji; składanie oświadczeń woli w imieniu organu władzy publicznej lub spółki; zawieranie umów czy dysponowanie środkami publicznymi lub spółki.

Decyzje, które - zgodnie z ustawą uchwaloną przez Sejm - mogłaby podejmować komisja, to m.in.: uchylenie decyzji administracyjnej wydanej w wyniku wpływów rosyjskich, wydanie zakazu pełnienia funkcji związanych z dysponowaniem środkami publicznymi na okres do 10 lat oraz cofnięcie i zakaz poświadczania bezpieczeństwa na 10 lat.

2 czerwca prezydent poinformował o przygotowaniu projektu nowelizacji tej ustawy i tego dnia projekt trafił do Sejmu. Prezydent zaznaczył, że w jego projekcie jest zapis, iż w komisji ds. badania wpływów rosyjskich nie mogą zasiadać parlamentarzyści, znoszone są środki zaradcze zapisane w obecnej ustawie (to m.in. zakaz pełnienia funkcji związanych z dysponowaniem środkami publicznymi na okres do 10 lat), a głównym przedmiotem stwierdzenia komisji będzie uznanie, że dana osoba nie daje rękojmi należytego wykonywania czynności w interesie publicznym; ponadto odwołanie od decyzji komisji ma być kierowane do Sądu Apelacyjnego w Warszawie.

Komisja Europejska wszczęła 7 czerwca postępowanie przeciwko Polsce w sprawie naruszenia prawa UE w związku z przyjęciem ustawy o powołaniu komisji ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne RP w latach 2007-2022.

Czytaj więcej:

Marsz 4 Czerwca w Warszawie: "Olbrzym się obudził"

Niedzielny Marsz 4 Czerwca: "Demokracja w Polsce nie umrze"

Sondaż: Czy Tusk byłby lepszym premierem niż Morawiecki?

    Komentarze
    • Barter
      12 czerwca 2023, 11:17

      Ruskie trole lobbują przeciw komisji

    • J23
      12 czerwca 2023, 13:43

      Jednoczesnie powinna powstac komisja d/s wplywow niemieckich a ta geba odrazu sie z tym kojarzy!!!

    • RobertL
      12 czerwca 2023, 20:01

      Tusk od razu niech się przeniesie do Niemiec ,przydupas

    • Czytelnik anonimowy
      17 czerwca 2023, 09:28

      Zjeść ciastko i miec ciastko słynne słowa hitlera wykorzystane w filmie hitler narodziny zła z 2003 ,można powiedzieć że to co jest pokazane w tym filmie na faktach to w zasadzie podobnie się dzieje w Polsce,dużo nie brakuje do tamtej rzeczywistosci,i podobnych zachowań do hitlera. Jedni i drudzy to zło,za chwilę Polacy będą tracić swoje domy,myślę ze nie chodzi o złoża a o wypedzenie Polaków z Polski,jedni wypuścili ukraincow a drudzy chcą wpuścić uchodźców z niemiec,musza gdzieś ich ulokować.

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 30.04.2024
    GBP 5.0598 złEUR 4.3213 złUSD 4.0341 złCHF 4.4217 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama