Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Settled status: Obawy dotyczące Polaków i innych obywateli

Settled status: Obawy dotyczące Polaków i innych obywateli
Osoby, które do 31 grudnia 2020 r. będą nieprzerwanie i legalnie przebywać na terenie Wielkiej Brytanii przez okres 5 lat, będą mogły ubiegać się o pobyt stały, uzyskując "status osoby osiedlonej". (Fot. Getty Images)
Imigranci z Polski i innych krajów Europy Wschodniej mogą mieć problem z rejestracją jako osoba osiedlona po Brexicie. Obawy wyrazili przedstawiciele organizacji charytatywnej w Wielkiej Brytanii - East European Resource Centre z Londynu.
Reklama

Home Office informował, że do otrzymania statusu osoby osiedlonej trzeba przedstawić odpowiednie dokumenty, które potwierdzą pobyt na terenie Wielkiej Brytanii.

"Organizacja zajmująca się pomaganiem imigrantom z krajów Europy Wschodniej jest zaniepokojona faktem, że setki tysięcy Polaków, Bułgarów i obywateli Rumunii nie będzie w stanie przedłożyć odpowiednich dokumentów, gdyż wielu pracowało w szarej strefie jako sprzątacze, pomoc na farmach czy pracownicy budowlani. Wielu Europejczyków nie ma odpowiednich zaświadczeń, ponieważ trafili na pozbawionych skrupułów pracodawców” - informuje dziennik "The Guardian”.

East European Resource Centre w Londynie uważa, że wielu imigrantów nie jest przez to w stanie udowodnić, jak długo przebywają na terenie Zjednoczonego Królestwa.

Brytyjska gazeta zwraca również uwagę na to, że wielu imigrantów nie przejdzie koniecznej weryfikacji, ponieważ nie integruje się z lokalnymi społecznościami i może najzwyczajniej nie wiedzieć o zmieniającym się prawie i konieczności rejestracji. 

Obywatele Unii Europejskiej posiadający status osoby osiedlonej lub zezwolenie na pobyt tymczasowy będą mieć niezmieniony dostęp do opieki zdrowotnej, emerytur oraz pozostałych świadczeń w Wielkiej Brytanii. (Fot. Getty Images)

"Home Office prowadzi kampanię w mediach społecznościowych, informuje ludzi o statusie osoby osiedlonej na Facebooku, na platformie YouTube oraz Spotify. Jednak to nie jest odpowiednia droga dotarcia do ludzi” - podkreśla Barbara Drozdowicz, dyrektor East European Resource Centre.

"Chodzi o setki tysięcy bezradnych, którzy zaczynali tu pracować za gotówkę, zanim zdali sobie sprawę z niekorzystnych warunków pracy, mogło minąć kilka lat. Niektórzy mieszkali w przepełnionych mieszkaniach i nie mieli nawet kontraktu ani zaświadczenia o odprowadzaniu podatków” - dodała Drozdowicz, cytowana przez "The Guardian”.

Argumenty Barbary Drozdowicz rzucają na sprawę zupełnie nowe światło i wskazują na problemy, z którymi boryka się około 3,5 miliona obywateli UE legalnie osiedlonych w Wielkiej Brytanii. "Ci ludzie będą musieli po raz pierwszy ubiegać się o nowy status imigracyjny po Brexicie” - przekazuje brytyjski dziennik.

Gazeta podaje, iż dzieci objęte opieką, kobiety przebywające w schroniskach z powodu przemocy w rodzinie i osoby starsze z Europy Wschodniej - w szczególności te, które przyjechały do Wielkiej Brytanii z Polski po drugiej wojnie światowej lub w jej trakcie - są również uważane za podatne na zagrożenia zgodnie z proponowanymi przepisami Home Office.

"Kto będzie płacić za ich wnioski o status? Sądzimy, że lokalne władze mogą płacić za dzieci, ale co z osobami starszymi z demencją? "- pyta Barbara Drozdowicz.

"The Guardian” informuje, że w Wielkiej Brytanii mieszka 922 tysięcy Polaków, którzy stanowią największą mniejszość etniczną w kraju.

 

  Komentarze


  • Czytelnik anonimowy
   7 czerwca, 17:42

   jak tam rumcajsy jest strach co ? nie macie paszporciku ?? a co będzie jak z dniem brexitu benefity znikną????

  • Zorro
   7 czerwca, 17:51

   Oj oj strach mnie bierze, chyba muszę pożyczyć od czytelnika torbę, bo on tu zostaje, a my biedni niedouczeni zostaniemy wywiezieni koleją do obozów, albo jeszcze nas do kraju odeszła co gorsze. hehe kto chce żyć w strachu niech żyje, są gorsze rzeczy niż zmiana miejsca zamieszkania, a mianowicie źli ludzie którzy mogą cię otaczać. powodzenia

  • Willys
   7 czerwca, 18:29

   Naganiacz postow w formie.aby tylko obrazic zeby odpisywac.

  • Majster bez wąsa
   7 czerwca, 19:20

   he he dwa brytyjskie patusy z paszportami ale bez honoru

  • Van uwe
   7 czerwca, 20:15

   Angielski bo nie powiem brytyjski bo tej krainy nie będzie niebawem- to paszport trzeciego świata. O kant "dpuy" podłuc! I jeszcze jak jakiś idiota płaci za ten syf półtora klocka to na prawde nie ma pojęcia o polityce i cwaniakuje bo go kryje prawdziwy Europejski paszport.

  • Ja
   7 czerwca, 20:17

   Raz dziennie tu zaglądam na 5 minut bo naprawdę mam lepsze i ciekawsze sprawy do robienia. I widzę ze taki czytelnik czy THC tylko żyją ta strona jakie smutne i ubogie życie musi ich być.

  • Jaś
   7 czerwca, 20:31

   Czytelnik anonimowy nie martw się w Polsce też mają zmywaki a jak nie zmywak to na szmacie będziesz jeździł.

  • Majk
   7 czerwca, 21:08

   Thc, paszporty Polsatu wysyłali 20 lat temu, jeśli nie aplikowales o nowy to zjezdzasz, w wagonie bydlecym z Grażyna i Januszem do dzesiki i Brajana, którzy już we Włoszech gotowi zebrza na dworcu.

  • Janusz Kowalski
   7 czerwca, 22:02

   dostalem informacje ze czytelnik anonimowy ma na imie Robert i pracowal w capital group na belgravi wiecej narazie nie wiemy ,,.

  • Bleble
   7 czerwca, 22:25

   Taki kozak z paszportem ktory cisnie lache z rodakow nie powinien nazywac sie juz Polakiem, przykro czytac:)

  • Pogarda
   8 czerwca, 06:13

   Po pierwsze nie rozumiem czemu reagujecie na takich userów jak czytelnik czy thc , to sa zwykle trole piszące wszysko zeby tylko was pod....ć wiec nie zwracajcie na nich uwagi i przestaną pisać bo nie będzie widowni.
   Po drugie zgadzam się z tym że jednak tych co w najmniejszym stopniu nie wykazywali zainteresowania rejestracją bądź legalnym pobytem w UK powinni zostać usunięci lub status powinien zostać naliczony od dnia rejestracji w urzędzie .

  • Ja
   8 czerwca, 06:24

   No fakt ja bym sie tez obsral jak wyjdziecie z unii
   Bo lekko wam nie bedzie panie czytelnik my torby w krate i lecim dalej bidulku a ciebie nie mpzem wziac bo przeciez jak brytole juz w unii nie beda

  • THC
   8 czerwca, 10:05

   Ważne żeby benefit zabrali tym bez paszportu. Piąteczk, tylko nie przepijcie £250 tygodniówki. Hue hue hue

  • Tom
   8 czerwca, 10:05

   Ldzie czytelnik to nie osoba fizyczba ktora ma bol dupy i od 2 lat siedzi tu codziennie . To osoba ktora pracuje na etacie i ma za zadanoe trollowac . Takich ludzi sie zatrudnia . Takie czasy

  • What u doing
   8 czerwca, 11:53

   Widmo brexshitu juz widać na Stansted gdzie wyszczekani angole w Ryanairze po wylądowaniu czekają godzine w samolociku na schody by sie wydostać bo ludzi nie ma do pracy i jak juz sie znajda to tylko jedne na przednie drzwi , później jeszcze do godzinki na bagaż , welcome back I UK ha ha ha

  • Xx
   8 czerwca, 15:46

   Na szczescie mam juz rezydenture stala jak wiekszosc

  • Willys
   9 czerwca, 10:46

   Tom.mas 100% racji.dlatego juz usuwaja moj komentarz za kazdym razem jak o tym pisze.

  • A czy to wazne
   14 czerwca, 11:35

   smutno was czytac jak jeden na drugiego i tak bez konca...

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 17.08.2018
  GBP 4.804 złEUR 4.306 złUSD 3.778 złCHF 3.793 zł

  Sport


  Reklama