Menu

Rozpoczęło się drążenie tunelu w Świnoujściu

Rozpoczęło się drążenie tunelu w Świnoujściu
Mieszkańcy Świnoujścia bardzo długo czekali na inwestycję, która połączy dwie wyspy. (Fot. PAP/GDDKiA/Mateusz Grzeszczuk)
W Świnoujściu rozpoczęła się inwestycja, której celem jest połączenie wysp Uznam i Wolin. Do tej pory mieszkańcy przemieszczali się pomiędzy wyspami za pomocą promów pasażersko-samochodowych. Koszt inwestycji to ok. 912 mln zł, z czego 775 mln zostało przekazanych przez Unię Europejską.
Reklama
Reklama

Maszyna, która wydrąży tunel w Świnoujściu, została już uruchomiona - informują media nad Wisłą. Proces technologiczny związany z rozpoczęciem drążenia i przebijania się przez ścianę okularową będzie trwał przez najbliższe kilka dni. Tempo drążenia wynosi około 6 centymetrów na minutę, czyli ok. 10-12 metrów na dobę. Drążenie powinno potrwać około pół roku i we wrześniu maszyna TBM, po pokonaniu 1 484 metrów, powinna dotrzeć do komory odbiorczej po stronie wyspy Wolin.

"Dzisiaj rozpoczynamy etap niezwykle istotny, nie tylko z budowlanego punktu widzenia. Na ten moment czekaliśmy bardzo długo, zwłaszcza mieszkańcy Świnoujścia i całego regionu. Połączenie wysp Uznam i Wolin wchodzi w decydującą fazę" - przekazał wczoraj Tomasz Żuchowski z grupy GDDKiA, która odpowiada za budowę dróg i autostrad na terenie Polski.

Całkowita długość tunelu będzie wynosić 3,4 km. Zasadnicza jej część, czyli tunel drążony pod Świną, który połączy wyspy Uznam i Wolin, będzie miał długość 1,48 km. Tunel będzie jednorurowy i powstanie w nim dwupasowa jezdnia.

Dzięki tej inwestycji Świnoujście zostanie w sposób stały skomunikowane z resztą Polski. Obecnie komunikację zapewniają przeprawy promowe, które mają mocno ograniczoną przepustowość i są zależne od warunków pogodowych.

Koszt budowy tunelu to ponad 912 mln zł, z czego przeszło 775 mln zł to dofinansowanie z Unii Europejskiej. Resztę miasto Świnoujście dokłada z własnego budżetu. Prace mają zakończyć się w ostatnim kwartale 2022 r.

Czytaj więcej:

Brytyjczyk pieszo pokonał tunel pod kanałem La Manche

UK: Szkocja i Irlandia Płn. mają być połączone tunelem, nie mostem

  Komentarze
  • Nie dobra
   6 marca, 10:16

   Ta Unia Europejska , msteuszku, jarku i mietki zbysiu

  • Ed
   6 marca, 10:18

   Niemcy skorzystaja :p

  • Ok
   6 marca, 11:34

   No nareszcie bo te promy to porażka

  • Tim
   8 marca, 10:56

   Do Ed. Jacy Niemcy?Proszę zapoznać się z mapa Polski z której wynika że Świnoujście leży w Polsce ale ludzie którzy nigdy tam nie mieszkali nie wiedzą jak uciążliwe jest połączenie promowe dla mieszkańców

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 20.04.2021
  GBP 5.2755 złEUR 4.5541 złUSD 3.7737 złCHF 4.1257 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama