Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Rozmowy w Brukseli ws. Brexitu nadal bez przełomu

Rozmowy w Brukseli ws. Brexitu nadal bez przełomu
W rozmowach uczestniczył m.in. główny negocjator Brexitu z ramienia UE Michel Barnier. (Fot. Getty Images)
Komisja Europejska poinformowała wczoraj, że wtorkowe spotkanie między głównym negocjatorem Brexitu z ramienia UE Michelem Barnierem i brytyjskim ministrem ds. Brexitu Stephenem Barclayem zakończyło się bez przełomu.
Reklama

We wtorek w Brukseli odbyło się spotkanie m.in. Barniera, Barclaya, a także brytyjskiego prokuratora generalnego Geoffreya Coxa. O wynik tych rozmów pytano wczoraj rzecznika KE Margaritisa Schinasa. 

"Rozmowy były trudne. Nie udało się znaleźć rozwiązania, które pozostawałoby w zgodzie z porozumieniem o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE, w tym kwestii dotyczących Irlandii Północnej" - odpowiedział rzecznik.

Jak dodał, rozmowy koncentrowały się na prawnych gwarancjach w sprawie kontrowersyjnego mechanizmu awaryjnego dotyczącego Irlandii (ang. backstop) dla obu stron. "Zaoferowaliśmy rozwiązania, że backstop, jeśli będzie uruchomiony, będzie obowiązywał tymczasowo, tylko tak długo jak to będzie potrzebne, chyba że zostanie osiągnięte porozumienie, które uniemożliwi powstanie twardej granicy między Irlandią a Irlandią Północną. Jak dotąd, nie byliśmy w stanie osiągnąć wspólnego rozwiązania" - podkreślił Schinas, informując, że rozmowy techniczne będą kontynuowane w tym tygodniu.

W połowie stycznia brytyjski parlament odrzucił wynegocjowaną przez rząd i UE umowę w sprawie Brexitu, a pod koniec miesiąca zaapelował do rządu, by skłonił stronę unijną do wprowadzenia zmian w backstopie.

Backstop zakłada, że w razie braku porozumienia z UE Zjednoczone Królestwo byłoby zmuszone do pozostania w unii celnej i w elementach wspólnego rynku, aby nie dopuścić do powrotu tzw. twardej granicy między Irlandią Płn. a pozostającą w UE Irlandią, co mogłoby zagrozić procesowi pokojowemu na wyspie.

 

  Komentarze


  • Dzejm rol
   7 marca, 12:58

   ja własnie wrocilem do PL . Bede sobie siedzial na moim wypoczynku i ogladal w telexpresie ten cyrk na ulicach UK po 29 marca. Kupilem juz popcorn i krate browara , bedzie niezly seans.

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 17.05.2019
  GBP 4.927 złEUR 4.307 złUSD 3.854 złCHF 3.820 zł

  Sport


  Reklama