Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Juncker i May omówili możliwości zastąpienia backstopu w przyszłości

Juncker i May omówili możliwości zastąpienia backstopu w przyszłości
We wspólnym oświadczeniu przywódcy podkreślili, że ich rozmowy były konstruktywne. (Fot. Getty Images)
Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker i brytyjska premier Theresa May omówili wczoraj w Brukseli rolę, jaką mogłyby odgrywać alternatywne porozumienia, by w przyszłości zastąpić kontrowersyjny dla Brytyjczyków backstop ws. Irlandii Północnej.
Reklama

We wspólnym oświadczeniu przywódcy podkreślili, że ich rozmowy były konstruktywne. Wezwali przy tym zespoły negocjacyjne do dalszego poszukiwania odpowiednich rozwiązań "w pozytywnym duchu".

Rozmowa - według oświadczenia - dotyczyła tego, jakie mogą być gwarancje w odniesieniu do mechanizmu awaryjnego w sprawie granicy irlandzkiej, aby kolejny raz podkreślić jego tymczasowy charakter, jednocześnie dając obu stronom pewność prawną.

Brytyjczycy domagają się wiążących prawnie gwarancji, że backstop będzie tymczasowy, ale UE nie chce słyszeć o wyznaczeniu końcowej daty jego obowiązywania, bo wówczas nie miałby on charakteru polisy ubezpieczeniowej na wypadek niepowodzenia rozmów w sprawie przyszłych relacji między UE a Wielką Brytanią.

Szef KE i premier Wielkiej Brytanii potwierdzili, że chcą uniknąć twardej granicy po Brexicie między pozostającą w UE Irlandią a będącą częścią Zjednoczonego Królestwa Irlandią Północną. Wyrazili też przywiązanie do poszanowania integralności rynku wewnętrznego UE i Zjednoczonego Królestwa.

Przekazali głównym negocjatorom - ze strony KE Michelowi Barnierowi i ze strony brytyjskiej Stephenowi Barclayowi - "rozważenie procesu" w sprawie alternatywnych porozumień mogących zastąpić backstop.

Juncker i May rozmawiali też o tym, czy deklaracja polityczna na temat przyszłych relacji może być zmieniona i uzupełniona zgodnie z propozycjami zarówno Brukseli, jak i Londynu. Dokument ten nie jest częścią umowy o Brexicie, ale został przyjęty razem z nią w pakiecie przez szczyt unijny.

Szef KE i premier Wielkiej Brytanii zgodzili się, że jeszcze w tym miesiącu dokonają przeglądu postępów.

 

  Komentarze


  • Ultravox2010
   21 lutego, 10:42

   Idealnym wyjsciem z tej sytuacji jest referendum w sprawie zjednoczenia Irlandii.Gdyby brytyjscy politycy mieli krzte honoru to powinni wziazc pod uwage,ze Irlandia Pln. glosowala w referendum za pozostaniem w UE.Poza tym obowiazuje tez wczesniejsze postanowienie (prawo),ktore mowi,ze w razie zaistnienia szczegolnych okolicznosci takie referendum bedzie brane pod uwage.Podobno Anglicy sa pragmatyczni,lecz zaden z ich przywodcow tego nie zaproponuje,bo bylby politycznie skonczony a stolki sa przeciez najwazniejsze.Gdzie wtedy twarda granica UK-UE? Na morzu pomiedzy wyspami.Proste jak drut.

  • Leon
   21 lutego, 10:45

   Anglia to taki papierowy tygrys niech odejda nikt za nimi nie bedzie tesknil !!!

  • 1234
   21 lutego, 15:07

   No to sobie pogadali ! Każda ze stron dalej na swoim stanowisku(czyli nic się nie zmienia).Ale trzeba ogłosić sukces. Tereska wie,ze to nieprzejedzenie w parlamencie. Obydwoje mogą ogłosić ze rozmowy były konstruktywne, jak zawsze. Czyli dalej dupa !!!!

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 16.08.2019
  GBP 4.771 złEUR 4.354 złUSD 3.928 złCHF 4.009 zł

  Sport


  Reklama