Menu

Raport: Skrócenie tygodnia pracy do 4 dni naprawi rynek pracy w UK

Raport: Skrócenie tygodnia pracy do 4 dni naprawi rynek pracy w UK
Czy UK zdecyduje się na 32-godzinny tydzień pracy? (Fot. Getty Images)
Wpływowy ośrodek analityczny The Autonomy opublikował rekomendację dla brytyjskiego rządu, aby w związku z trudną sytuacją związaną z koronawirusem wprowadził obowiązkowy, 4-dniowy tydzień pracy. Zdaniem ekspertów, rozwiązanie to pozwoli utworzyć w krótkim odstępie czasu nawet 500 tys. miejsc pracy.
Reklama

Nowy raport wydał rekomendację w pierwszej kolejności dla sektora publicznego. Państwowi pracownicy mieliby pracować maksymalnie 4 dni w tygodni, przy jednoczesnym zachowaniu dotychczasowej pensji. Ponieważ szybko zabrakłoby rąk do pracy, rząd musiałby zatrudnić dodatkowo nawet 500 tys. osób.

Eksperci z The Autonomy przekonują, że pomysł, choć nietypowy, jest jedynym możliwym sposobem, aby zatrzymać rosnące bezrobocie w Wielkiej Brytanii, które może doprowadzić do jeszcze większych strat finansowych.

Specjaliści oszacowali koszty wdrożenia programu na 9 mld funtów rocznie, a więc mniej więcej tyle, ile kosztowało opłacanie pracowników wysłanych na furlough. Podkreślono jednocześnie, że w dłuższej perspektywie przyniesie to oszczędność.

W raporcie stwierdzono, że skrócony tydzień pracy wpłynął by również pozytywnie na zdrowie psychiczne pracowników i dałby przykład sektorowi prywatnemu, aby wprowadzić podobne rozwiązanie.

Wprowadzenie programu miałoby największy wpływ na mieszkańców północnej Anglii, gdzie 1 na 6 zatrudnionych pracuje w usługach publicznych. W niektórych regionach - np. Doncaster, Bradford and Barnsley - proporcja ta wynosi 1 na 5.

Skrócenie tygodnia pracy miałoby z kolei najmniejszy wpływ na Londyn, gdzie większość zatrudnionych to pracownicy sektora prywatnego. Dodano również, że kultura pracy w stolicy jest inna i ludzie pracują tu znacznie dłużej i wydajniej niż w innych regionach kraju.

"Nadszedł czas na czterodniowy tydzień pracy, a sektor publiczny powinien być jego pionierem. Aby pomóc uporać się z kryzysem bezrobocia, z którym się borykamy, czterodniowy tydzień jest najlepszą opcją do bardziej równomiernego podziału pracy w całej gospodarce i tworzenia bardzo potrzebnych nowych miejsc pracy. Czterodniowy tydzień ma sens, ponieważ zwiększyłby produktywność, stworzyłby nowe miejsca pracy i uczyniłby nas wszystkich szczęśliwszymi i zdrowszymi" - podsumował Will Stronge z The Autonomy.

Czytaj więcej:

Dane o bezrobociu w UK są zaniżone? "Firmy na potęgę ucinają godziny"

Papież: Ubóstwo i brak pracy będą największymi problemami po pandemii

"Nie będzie powrotu do powszechnego lockdownu"

  Komentarze
  • Michal
   1 września, 17:39

   Dobry pomysl. Pracujemy aby zyc a nie zyjemy po to aby pracowac.

  • ED
   1 września, 17:42

   Polaka na budowie upapranego w błocie to nie będzie dotyczyć. Więc się nie podniecajcie

  • Gość
   1 września, 18:46

   Powinien być 30/h / tydzień. Czterodniowy tydzień pracy nie wypali bo pracodawcy dadzą 4 dni po 10 godzin i będzie to samo. Chyba że mają pracowników leserów to im skrócą o połowę.

  • [;
   1 września, 21:04

   noo i good wallpaper

  • Pietaszek
   1 września, 21:25

   Juz widze jak moj szef zgadza sie na 4 dniowy dzien pracy za taka sama stawke. Szef dopiero co 'zredukowal' zaloge o polowe ale spodziewa sie produkcji na tym samym poziomie. Teraz harujemy po 12 godzin dziennie jak....... Co prawda szef placi bardzo dobrze. Stac mnie na mortgage, dobry samochod i odlozenie na 'czarna godzine' ale po robocie jak mowi zona:'jestem detka'. Nawet weekend nie jest wystarczajaco dlugi zeby odpoczac.

  • Ja
   1 września, 21:42

   Angole jakby mogli to by wcale nie pracowali, aby dostać pieniądze i darmowe piwo pić.

  • Norbert nowak
   1 września, 22:38

   Pracownicy w państwowych firmach na pewno się ucieszą ale prywatne firmy , z tego co mi wiadomo, to zwalniają i nie myślą o zatrudnianiu i pracy 4 dni w tygodniu. Ja jestem za jak będzie dla wszystkich. Poza tym skrócony czas pracy poprawia efektywność pracownika o 100%

  • Kasia
   1 września, 22:45

   Zgodzę sie z Panem Pietaszek, tak jest w dużo fabrykach zwolnili ludzi a reszta pracuje po 12 godzin dziennie.A jak przyjdzie weekend to na nic sił sie nie ma.

  • Celestyn76
   2 września, 00:33

   Jacys jajoglowcy pi takich samych szkolach jak borys asertywni ignoranci i tyle

  • Tomek
   2 września, 06:19

   Czytaj i myśl " Państwowi pracownicy"

  • Pracuś
   2 września, 07:11

   My pracujemy 7 dni w tygodniu z nadgodzinam ale wypłata bogata. Trzeba zbierać na 4 falę

  • Elo
   2 września, 07:47

   Jestem za ,brawo

  • Kasia
   2 września, 08:34

   w UK?? To nie Szwecja z jejh pionierskimi pomyslami. Tu wyzysk i niewolnictwo maja sie swietnie. Juz widze jak nasz szef sie na to zgodzi podczas gdy ostatnie lata spedzi na szukaniu ludzi za granica do zdalnej pracy zeby ich zatrudniac na umowy zlecenie a nie na kontrakt w biurze w Anglii.

  • Era
   9 września, 16:02

   Sektor publiczny CZYLI PŁATNY ZA PIENIĄDZE Z BUDŻETU PAŃSTWA CZYLI WSZYSTKICH PODATNIKÓW, wiec urzednicy, lekarze, pielęgniarki pracujcie mniej godzin przy poprzedniej pensji a WY SEKTOR PRYWATNY ZASUWAJCIE NA NICH!!!! TO SIE BUDŻETÓWKA USTAWIŁA!! KOSZMAR TA ANGLIA a ludzie tego nie widzą...hmmm

  • You
   9 września, 16:07

   Jedynie z komentujących Pan Tomek myśli:) LUDZIE CZYTAJCIE! BUDŻETÓWKA czyli państwowe firmy jak NHS ( lekarze pielęgniarki itd.) URZĘDNICY PAŃSTWOWI etc. My płacimy podatki aby oni pracowali mniej godzin bez uszczerbku na wynagrodzeniu.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 20.10.2020
  GBP 5.045 złEUR 4.587 złUSD 3.893 złCHF 4.281 zł

  Sport


  Sport

  Reklama