Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Raport: Skrócenie tygodnia pracy do 4 dni naprawi rynek pracy w UK

Raport: Skrócenie tygodnia pracy do 4 dni naprawi rynek pracy w UK
Czy UK zdecyduje się na 32-godzinny tydzień pracy? (Fot. Getty Images)
Wpływowy ośrodek analityczny The Autonomy opublikował rekomendację dla brytyjskiego rządu, aby w związku z trudną sytuacją związaną z koronawirusem wprowadził obowiązkowy, 4-dniowy tydzień pracy. Zdaniem ekspertów, rozwiązanie to pozwoli utworzyć w krótkim odstępie czasu nawet 500 tys. miejsc pracy.
Reklama
Reklama

Nowy raport wydał rekomendację w pierwszej kolejności dla sektora publicznego. Państwowi pracownicy mieliby pracować maksymalnie 4 dni w tygodni, przy jednoczesnym zachowaniu dotychczasowej pensji. Ponieważ szybko zabrakłoby rąk do pracy, rząd musiałby zatrudnić dodatkowo nawet 500 tys. osób.

Eksperci z The Autonomy przekonują, że pomysł, choć nietypowy, jest jedynym możliwym sposobem, aby zatrzymać rosnące bezrobocie w Wielkiej Brytanii, które może doprowadzić do jeszcze większych strat finansowych.

Specjaliści oszacowali koszty wdrożenia programu na 9 mld funtów rocznie, a więc mniej więcej tyle, ile kosztowało opłacanie pracowników wysłanych na furlough. Podkreślono jednocześnie, że w dłuższej perspektywie przyniesie to oszczędność.

W raporcie stwierdzono, że skrócony tydzień pracy wpłynął by również pozytywnie na zdrowie psychiczne pracowników i dałby przykład sektorowi prywatnemu, aby wprowadzić podobne rozwiązanie.

Wprowadzenie programu miałoby największy wpływ na mieszkańców północnej Anglii, gdzie 1 na 6 zatrudnionych pracuje w usługach publicznych. W niektórych regionach - np. Doncaster, Bradford and Barnsley - proporcja ta wynosi 1 na 5.

Skrócenie tygodnia pracy miałoby z kolei najmniejszy wpływ na Londyn, gdzie większość zatrudnionych to pracownicy sektora prywatnego. Dodano również, że kultura pracy w stolicy jest inna i ludzie pracują tu znacznie dłużej i wydajniej niż w innych regionach kraju.

"Nadszedł czas na czterodniowy tydzień pracy, a sektor publiczny powinien być jego pionierem. Aby pomóc uporać się z kryzysem bezrobocia, z którym się borykamy, czterodniowy tydzień jest najlepszą opcją do bardziej równomiernego podziału pracy w całej gospodarce i tworzenia bardzo potrzebnych nowych miejsc pracy. Czterodniowy tydzień ma sens, ponieważ zwiększyłby produktywność, stworzyłby nowe miejsca pracy i uczyniłby nas wszystkich szczęśliwszymi i zdrowszymi" - podsumował Will Stronge z The Autonomy.

Czytaj więcej:

Dane o bezrobociu w UK są zaniżone? "Firmy na potęgę ucinają godziny"

Papież: Ubóstwo i brak pracy będą największymi problemami po pandemii

"Nie będzie powrotu do powszechnego lockdownu"

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 23.04.2024
    GBP 5.0238 złEUR 4.3335 złUSD 4.0610 złCHF 4.4535 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama