Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Raport: Tylko 40 proc. Polaków regularnie się bada

Raport: Tylko 40 proc. Polaków regularnie się bada
Badania profilaktyczne nie cieszą się w Polsce dużą popularnością. (Fot. Getty Images)
Do lekarza raz na pół roku lub rzadziej zgłasza się ok. 40 proc. Polaków. Pandemia nie przyczyniła się do wzrostu częstotliwości tych wizyt - wynika z badań przeprowadzonych przez Instytut IQS na potrzeby ogólnopolskiej kampanii zdrowotnej 'Pobierz Zdrowie'.
Reklama
Reklama

Jak wynika z raportu kampanii "Pobierz Zdrowie", tylko 44 proc. respondentów deklaruje regularne odwiedzanie lekarza w celu odbycia profilaktycznych badań medycznych.

"Z raportu jednoznacznie wynika, że Polakom brakuje motywacji do wykonywania badań profilaktycznych. A pamiętajmy, że właściwa profilaktyka zdrowotna i regularne badania mogą nie tylko zapobiegać poważnym chorobom i ich konsekwencjom, ale także ratować życie" – oceniła cytowana w komunikacie koordynatorka kampanii dr n. med. Karolina Karabin.

Blisko połowa ankietowanych (46 proc.) decyduje się na kontrolną diagnostykę z własnej potrzeby dbania o zdrowie, a nie tylko ze względu na polecenie lekarza. Jako najpopularniejsze badania diagnostyczne wskazano badania krwi (73 proc.), moczu (60 proc.) oraz prześwietlenia i USG (53 proc.). Najrzadziej wykonywana okazała się diagnostyka kału (21 proc.).

Natomiast za objawy wymagające konsultacji z lekarzem najczęściej uznano problemy okulistyczne (89 proc.), a w dalszej kolejności: bóle w okolicy serca (87 proc.), problemy z oddychaniem (86 proc.) czy ze słuchem (82 proc.). Wśród trzech najrzadziej wskazywanych symptomów wymagających konsultacji lekarskiej znalazły się katar, biegunka oraz obniżony nastrój.

Regularne badania mogą zapobiec rozwinięciu się szeregu groźnych chorób. (Fot. Getty Images)

Jednocześnie, jak wynika z badania, aż 72 proc. Polaków boi się choroby swojej lub bliskich.  Dolegliwościami, które wywołują największy strach wśród respondentów, są choroby nowotworowe, ciężkie czy przewlekłe choroby, nagłe wypadki i nieprzewidziane schorzenia, problemy kardiologiczne, a także bóle mięśniowo-stawowe.

Jak oceniła ekspertka merytoryczna kampanii, psycholożka i psychoterapeutka z Centrum Psychoterapii Poznaj Lęk Natalia Kocur, obawa przed chorobami jest powszechna i zwykle wiąże się z naturalnym pragnieniem ochrony i zachowania zdrowia.

"Niemniej jednak, przesadna troska może prowadzić do leku i obsesji, które są zdecydowanie bardziej szkodliwe dla jakości naszego życia" - dodała.

Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI przez Instytut badań IQS w czerwcu 2023 roku na reprezentatywnej grupie 800 mieszkańców Polski, pokazującej ogólnie występowanie określonych poglądów i zachowań w kontekście dbania o zdrowie oraz badań profilaktycznych.

Czytaj więcej:

Miliony Polaków cierpią na tzw. choroby rzadkie

    Komentarze
    • Czytelnik anonimowy
      3 sierpnia 2023, 08:07

      Chcialem przebadac sie profilaktycznie to powiedzieli nie bo nie jestem chory, nie mam objawow....

    • Iria
      3 sierpnia 2023, 10:35

      Polacy się nie badaja bo lekarze nie chcą dawać skierowań na badania profilaktyczne twierdząc, ze nie ma takiej potrzeby. Zreszta niestey większość lekarzy traktuje pacjetów jak wrzód na d... i zbywa ich byle czym. Są zainteresowani przede wszystkim kasą i tym, zeby sie nie narobic. Prywatnie też wcale dobrze nie jest lepiej choć zdarzają sie wyjatki.

    • Janusz z PGR
      3 sierpnia 2023, 17:56

      @ czytelnik anonimowy a Ty co juz w.Polsce badania robisz (•‿•)...na glowe
      ...ojej biedaku jak to w Polsce nie chcieli w kraju miodem mlekiem plynacym ..
      W Polsce zluzba zdrowia jest po to by z lekarzy robic milionerow po milionie na srovida wzieli I drugie tyle zarobili w prywatnych gabinetach ..
      Polacy sie nie badaja musza zapier.... Na chleb

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 30.04.2024
    GBP 5.0598 złEUR 4.3213 złUSD 4.0341 złCHF 4.4217 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama