Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Raport: "Po Brexicie na granicach UK zapanuje chaos"

Raport: "Po Brexicie na granicach UK zapanuje chaos"
Po Brexicie kraj czekają ogromne kolejki na autostradach do Dover - przestrzegają specjaliści. (Fot. Daniel Leal-Olivas/AFP/Getty Images)
Firma Oxera, zajmująca się doradztwem ekonomicznym na terenie całej Europy przestrzega, że po Brexicie Zjednoczone Królestwo może ponieść ogromne koszty związane z koniecznością wprowadzenia nowego systemu odprawy celnej na granicach kraju.
Reklama
Reklama

Oxera szacuje, że chaos na granicach może kraj kosztować nawet 1 mld funtów rocznie. Specjaliści podkreślają, że nie chodzi wyłącznie o stworzenie nowego systemu odprawy celnej, ale także o zatrudnienie dodatkowych pracowników na granicach czy wybudowanie szerokich parkingów dla ciężarówek chcących wyjechać z kraju i czekających na odprawę. 

Raport pojawił się po tym, jak Michel Barnier, główny negocjator ds. Brexitu ze strony Unii Europejskiej, orzekł, że nadzieje brytyjskiego rządu na zapewnienie "bezproblemowego" handlu poza UE są płonne. 

Konieczność stworzenia nowego systemu celnego możliwie jak najbardziej przypominającego obecny, jest jedną z głównych bolączek Skarbu Państwa, który będzie starał się uniknąć poważnych zakłóceń. Konserwatyści już głośno mówią o swoich obawach związanych z blokadami na granicy.

Analiza, przygotowana przez kierownika ds. transportu w firmie Oxer, Andrew Meaney'a, zwraca także uwagę na konieczność szybkiego wprowadzenia nowego systemu informatycznego w sektorze celnym. 

"Jeszcze przed ogłoszeniem referendum w sprawie Brexitu było ustalone, że obecny system odprawy celnej HMRC pod nazwą CHIEF, zostanie zastąpiony w marcu 2019 roku. Obecnie ma to nastąpić tuż przed wyjściem z Unii Europejskiej" - czytamy w raporcie.

Rzecznik HMRC potwierdził, że nowy system "będzie dostarczony do stycznia 2019 roku".

Tim Waggott, szef Portu Dover, przyznał natomiast, że kwestie wokół nowego pakietu procedury odprawy celnej i kontroli granicznej "są palące". "W 2016 r. przez port przewinęło się prawie 2,6 mln jednostek towarowych i ponad 12 milionów pasażerów. Utrzymanie płynności w Cieśninie Dover w celu ochrony i wspierania brytyjsko-europejskich przepływów handlowych na lądzie musi być jednym z głównych aspektów rozmów w sprawie Brexitu" - podkreślił Waggott.

"Decyzje w sprawie nowych przepisów celnych należy podjąć jak najszybciej, a nie w przeddzień Brexitu - tak, aby z nowymi zasadami mogły się zapoznać zarówno firmy logistyczne, jak i ich klienci" - podkreśla raport firmy Oxer.

"Relacja, jaką chcielibyśmy mieć z UE, została przedstawiona w białej księdze i w przemówieniu w Lancaster House. Chcielibyśmy zawrzeć kompleksową umowę o wolnym handlu i nową umowę celną, która pozwoliłaby na uniknięcie niepotrzebnych problemów, co leży w interesie firm w Wielkiej Brytanii i całej UE " - oświadczył rzecznik brytyjskiego rządu.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 02.05.2024
    GBP 5.0670 złEUR 4.3323 złUSD 4.0474 złCHF 4.4345 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama