Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

"Puls Biznesu": Coraz więcej firm zwija działalność

"Puls Biznesu": Coraz więcej firm zwija działalność
Aż 69 proc. przedsiębiorców uważa, że w ostatnich sześciu miesiącach pogorszyły się warunki prowadzenia biznesu. (Fot. Getty Images)
W pierwszym półroczu przedsiębiorcy zawiesili ponad 161 tys. firm, natomiast zamknęli 104,3 tys. — wynika z danych Ministerstwa Rozwoju i Technologii. To niemal o 29 proc. więcej niż rok wcześniej - czytamy w dzisiejszym 'Pulsie Biznesu'.
Reklama
Reklama

"MŚP mają pod górkę, bo muszą walczyć z inflacją i niekorzystnymi zmianami podatkowymi. Czy rozwiązaniem jest zawieszenie działalności gospodarczej?" - zastanawia się "Puls Biznesu".

Jak informuje gazeta, powołując się na dane MRiT, w pierwszym półroczu br. przedsiębiorcy zawiesili ponad 161 tys. firm, natomiast zamknęli 104,3 tys. "To niemal o 29 proc. więcej niż rok wcześniej. Według ekspertów pod koniec roku lawinowo wzrośnie liczba przedsiębiorców, którzy podejmą podobne decyzje. Wpływ na to będą miały m.in. negatywne skutki pandemii, przepisy Polskiego Ładu i szalejąca inflacja" - ocenia pismo.

Według przytoczonych w artykule badań konfederacji Lewiatan, aż 69 proc. przedsiębiorców uważa, że w ostatnich sześciu miesiącach pogorszyły się warunki prowadzenia biznesu.

"Najbardziej krytycznie sytuację oceniają właściciele małych firm. Eksperci Lewiatana zwracają ponadto uwagę, że jeszcze bardziej niekorzystne są nastroje przedsiębiorców w kontekście zmian w prawie i działań administracji — obawia się ich aż 68 proc." - czytamy w "Pulsie Biznesu".

"Sytuacja budżetu państwa nie wygląda różowo — jego lwią część stanowią podatki płacone przez przedsiębiorców. Kiedy rentowność firmy jest pod znakiem zapytania, to pierwszą myślą jej właściciela jest zawieszenie działalności. Każde zamknięte lub zawieszone przedsiębiorstwo oznacza mniejsze wpływy gotówki do budżetu państwa" — podkreśla cytowany przez gazetę Krzysztof Wojtas, dyrektor generalny w SaldeoSMART.

Jak podkreślono, na początku przyszłego roku "może być jeszcze gorzej, bo sporo tzw. ryczałtowców, czyli podatników rozliczających PIT od przychodów, zapłaci wyższą składkę zdrowotną.

"Jeżeli pod koniec roku okaże się, że przedsiębiorca zarobił więcej, niż zadeklarował, będzie musiał wyrównać wysokość składki zdrowotnej za każdy miesiąc wstecz aż do stycznia 2022 r. Ponadto z powodu szalejącej inflacji część mikrofirm przekroczy obroty wynoszące 200 tys. zł w skali roku i będzie musiało rozliczać VAT" - dodaje "Puls Biznesu".

W artykule wskazano również, że zabieg zawieszenia działalności gospodarki jest "stosunkowo łatwy do wykonania", podobnie jak jej odwieszenia. "Wniosek o zawieszenie działalności gospodarczej można złożyć online. Firmy zarejestrowane w CEIDG mają prawo to robić bezterminowo, natomiast przedsiębiorcy wpisani do KRS mogą zawiesić działalność na okres od 30 dni do 24 miesięcy" - czytamy. Zawieszenie działalności nie wiąże się z koniecznością opłacania składek ZUS.

Kamil Cieszkowski, współwłaściciel biura rachunkowego Podatnik P&K Cieszkowscy, zwraca uwagę na liczbę nowych rejestracji w CEIDG.

"Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w ciągu dwóch pierwszych kwartałów zarejestrowano 186 542 nowe firmy. Wciąż jednak więcej przedsiębiorców decyduje się na zamknięcie lub zawieszenie działalności niż na otwarcie nowego biznesu" - cytuje specjalistę "Puls Biznesu".

Czytaj więcej:

Badanie: 68 proc. Polaków obawia się o stabilność zarobków

Sondaż: Polacy uważają, że sytuacja gospodarcza zmierza w złym kierunku

"DGP": Drożyzna i zimno, czyli czego boją się Polacy u progu zimy

  Komentarze
  • Janusz z PGR
   19 listopada 2022, 12:35

   .jak musisz wystawic fakture odwieszasz jak nie zawieszasz nie placisz zlodziejom
   Po drugie wszyscy prowadzacy male firmy w Polsce to "ciemnota" ... Mimo ze obracaja 20%PKB placa 70% podatkow ..jak barany prowadzone na rzez zgadzaja sie na nowe przepisy ograniczenia I podatki ...
   Politycy dbaja o takie miernoty jak nauczyciele I lekarze gornicy nadskakuja emerytom a ludzie majacy firmy pracujacy czesto po 16/24..ryzykujacy majatkiem przed ZUS I US ..ludzie ktorych jest kilka milionow Nie potrafia stworzyc swojej parti swojego zwiazku zawodowego ...
   Zawiescie firmy na 2 MC a rzad sie zesra

  • Czytelnik anonimowy
   20 listopada 2022, 08:46

   Jakiś cywil ,adas ,jobo,i inne takie bałwany twierdzą że w Polsce jest raj haha .Rozmawiam często z rodziną z Polski więc wiem jak tam jest na bieżąco,niestety kolorowo tam nie jest ,takie sa fakty, ludzie zyja w strachu przed bieda i wojna .

  • Czytelnik anonimowy
   20 listopada 2022, 11:16

   Spełnia się sen morawieckiego- kryzys albo wojna. Ale nie szkoda mi ludzi bo od kilku dekad wybierają te same marionetki...

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 07.02.2023
  GBP 5.3212 złEUR 4.7476 złUSD 4.4325 złCHF 4.7856 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama