Menu

Przyłbica i szalik odpadają. Od dzisiaj Polacy mają nosić tylko maseczki

Przyłbica i szalik odpadają. Od dzisiaj Polacy mają nosić tylko maseczki
Takie zakrywanie nosa i ust od dzisiaj nie jest w Polsce zgodne z prawem. (Fot. Getty Images)
Od dzisiaj obowiązuje m.in. w środkach komunikacji i w miejscach ogólnodostępnych nakaz zakrywania ust i nosa przy pomocy maseczki - wynika z rozporządzenia opublikowanego wczoraj w Dzienniku Ustaw. Do tej pory można było stosować w tym celu również przyłbice lub część odzieży.
Reklama
Reklama

Nakaz używania maseczki od dzisiaj obowiązuje w środkach publicznego transportu zbiorowego, na statkach pasażerskich w żegludze krajowej lub statkach żeglugi śródlądowej przeznaczonymi lub używanymi do przewozu osób.

Maseczki należy nosić również w miejscach ogólnodostępnych, m.in. na drogach i placach, na terenie cmentarzy, promenad, bulwarów, miejsc postoju pojazdów czy parkingów leśnych, w zakładach pracy, jeżeli w pomieszczeniu przebywa więcej niż 1 osoba, chyba że pracodawca postanowi inaczej.

Wymóg ten dotyczy też osób przebywających w budynkach użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby: administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, wychowania, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług, w tym usług pocztowych lub telekomunikacyjnych, turystyki, sportu, obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lub wodnym śródlądowym.

Maseczki należy nosić też w obiektach handlowych lub usługowych, placówkach handlowych lub usługowych i na targowiskach (straganach).

W rozporządzeniu wskazano również przypadki, w których nie stosuje się nakazu zakrywania ust i nosa. Są z niego zwolnione m.in. dzieci do ukończenia 5. roku życia, osoby ze względu całościowych zaburzeń rozwoju, zaburzeń psychicznych, niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim, oraz mające trudności w samodzielnym zakryciu lub odkryciu ust lub nosa.

Nakazu nie stosuje się też w przypadku sprawującego kult religijny podczas jego sprawowania. Maseczki nie trzeba mieć założonej na terenie lasu, parku, zieleńca, ogrodu botanicznego, ogrodu zabytkowego, rodzinnego ogródka działkowego albo plaży.

Czytaj więcej:

Polacy coraz mniej boją się Covid-19

Niemcy boją się, że Polacy nie dojadą na zbiory szparagów

Minister zdrowia: W Polsce mamy już trzecią falę pandemii

Apogeum trzeciej fali pandemii w Polsce "na przełomie marca i kwietnia"

Sondaż: Polacy nie chcą skuteczniejszych maseczek do walki z koronawirusem

  Komentarze
  • Fajnie
   27 lutego, 13:24

   Brak słów. A no tak. Kulczyk produkuje te cuda a i jeszcze jeden buisnesmen spod Łodzi.

  • Jim Carey
   27 lutego, 15:08

   A Policja dalej w kominach? I znow rozporzadzenie?? Nie ustawa, czyli dalej nizgodnie z konstytucja.

  • Fan clarksona
   27 lutego, 16:02

   Brawo duda i niedzielski.. dziekujemy wam za zjwbanie małych firm i rycie głwoy ludziom. A wy tumany głosowaliście na nich.. brawo..

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 13.04.2021
  GBP 5.2727 złEUR 4.5627 złUSD 3.8342 złCHF 4.1473 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama