Menu

Premier: Nie było pomysłu izolacji Śląska z powodu koronawirusa

Premier: Nie było pomysłu izolacji Śląska z powodu koronawirusa
"Są to różnego rodzaju fake newsy, które mają wzniecić niepokój" - skomentował pogłoski o "zamknięciu" województwa śląskiego premier Morawiecki. (Fot. Getty Images) ztwa
Podczas obrad Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego nigdy nie było propozycji odizolowania Śląska z powodu liczniejszych niż w innych częściach kraju zakażeń koronawirusem – zapewnił premier Mateusz Morawiecki. Są to różnego rodzaju fake newsy, które mają wzniecić niepokój – dodał.
Reklama

W woj. śląskim odnotowano najwięcej zakażeń SARS-CoV-2 spośród wszystkich regionów – według ostatnich danych sanepidu i resortu zdrowia już 5 159. 175 osób zmarło. Około 2 tys. spośród zakażonych to górnicy.

"Codziennie rozmawiam z ministrem spraw wewnętrznych, z ministrem zdrowia i mogę zapewnić, że nigdy na Rządowym Zespole Zarządzania Kryzysowego nie było takiej propozycji (zamknięcia Śląska-przyp. red.)" - poinformował premier podczas rozmowy wyemitowanej wczoraj na antenie TVP Katowice.

"Są to różnego rodzaju fake newsy, które mają wzniecić niepokój. Absolutnie – nie tylko tego nie potwierdzam, ale zawsze staliśmy na stanowisku, że pomoc dla Śląska musi być ogromna, ponieważ Śląsk został w specyficzny sposób dotknięty koronawirusem. Ta pomoc jest i dzisiaj; jesteśmy na dobrej drodze, żeby zwalczyć koronawirusa, również w kopalniach" - oświadczył.

Szef rządu, który kilka godzin wcześniej uczestniczył w Katowicach w posiedzeniu regionalnego sztabu kryzysowego, po raz kolejny podziękował sztabowi kryzysowemu i wszystkim służbom, zaangażowanym w zwalczanie koronawirusa. Powtórzył, że w przyszłym tygodniu kopalnie, które musiały wstrzymać lub ograniczyć wydobycie będą wznawiały pracę.

Na zdj. Katowice. (Fot. Getty Images)

"Robimy wszystko, żeby życie wróciło tutaj do normalności, nawet takiej epidemicznej normalności (…), jak w innych częściach Polski. To jest ta solidarność, której teraz Śląsk doświadcza i musi doświadczać. Chcemy pomagać poprzez służby medyczne, które tutaj przyjechały, służby sanitarne i ta pomoc jest coraz bardziej skuteczna" – ocenił.

Pytany, czy jego zdaniem w związku z epidemią nie należało wcześniej na jakiś czas wstrzymać pracy większej liczby kopalń, Morawiecki przekonywał, że tego typu zakładów nie da się zamknąć ot tak – ze względów produkcyjnych i bezpieczeństwa – a później łatwo ich otworzyć. Przypomniał, że w branży górniczej prowadzone są badania przesiewowe i jest to - jak się wyraził - akcja "bezprecedensowa", dzięki której górnicy będą już w przyszłym tygodniu mogli wrócić do pracy.

Premier był też pytany o pojawiające się w internecie nieprzychylne komentarze w związku z sytuacją epidemiczną na Śląsku. "To jakieś kompletne nieporozumienie i tego typu brzydkie, bardzo nieładne sformułowania nie powinny w ogóle mieć miejsca w przestrzeni medialnej, w przestrzeni internetowej. Nie ma naszej zgody na tak przekształcaną frustrację, irytację, złość" – oświadczył.

Premier wyraził przekonanie, że dzięki wprowadzonym rozwiązaniom Polska jest wśród państw, które radzą sobie najlepiej z epidemią, zarówno od strony zdrowotnej, jak i gospodarczej. Wyraził też nadzieję, że wkrótce wróci normalność po epidemii, ale – jak przewiduje – stanie się tak całkowicie dopiero po powstaniu szczepionki. "Wierzę w to, że ta szczepionka będzie już niedługo, może jeszcze późną jesienią tego roku albo wczesną zimą w przyszłym roku" – podsumował.

Czytaj więcej:

Kontrole graniczne w Polsce przedłużone do 12 czerwca

CBOS: Polacy na ogół przestrzegają restrykcji związanych z koronawirusem

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 29.05.2020
  GBP 4.921 złEUR 4.450 złUSD 4.003 złCHF 4.162 zł

  Sport


  Sport

  Reklama