Menu

Premier Irlandii nie zapłaci okupu hakerom. Ocena skutków cyberataku wciąż trwa

Premier Irlandii nie zapłaci okupu hakerom. Ocena skutków cyberataku wciąż trwa
"Bardzo jasno mówimy, że nie będziemy płacić żadnego okupu lub angażować się w tego rodzaju rzeczy" - podkreślił irlandzki premier. (Fot. Getty Images)
Premier Irlandii Micheal Martin poinformował wczoraj, że ocena skutków cyberataku na system informatyczny publicznej służby zdrowia zajmie kilka dni. Podkreślił, że Irlandia nie zamierza płacić żadnego okupu hakerom.
Reklama
Reklama

Wczoraj rano irlandzka publiczna służba zdrowia HSE poinformowała, że padła ofiarą ataku typu ransomware, który miał wpływ na wszystkie krajowe i lokalne systemy zaangażowane we wszystkie podstawowe usługi medyczne i w związku z tym podjęto decyzję o tymczasowym wyłączeniu systemu informatycznego, aby go ochronić przed dalszymi atakami i umożliwić ocenę sytuacji.

Atak spowodował poważne zakłócenia w działalności szpitali i przychodni, które zostały pozbawione dostępu do elektronicznych baz danych, co z kolei zmusiło część placówek do odwołania rutynowych wizyt pacjentów. Nie miał on natomiast wpływu na sprzęt w szpitalach, który jest uruchamiany oddzielnie od systemów informatycznych, ani na szczepienia przeciw Covid-19.

"Bardzo jasno mówimy, że nie będziemy płacić żadnego okupu lub angażować się w tego rodzaju rzeczy" - podkreślił Martin, dodając, że jest to zgodne z radami ekspertów ds. bezpieczeństwa cybernetycznego. Wyjaśnił też, że ocena wpływu ataku musi być dokonana w sposób metodyczny, zatem zajmie ona kilka dni.

Celem ataków typu ransomware jest wymuszenie okupu za odblokowanie dostępu do danych lub ich zwrot.

Wcześniej Ossian Smyth, wiceminister odpowiedzialny za e-administrację, oświadczył, że atak przeprowadzono z zagranicy, a jego celem nie było szpiegostwo, lecz stała za nim kryminalna grupa cyberprzestępców nastawiona na wyłudzanie pieniędzy. Dodał, że był to najprawdopodobniej najbardziej znaczący cyberatak na państwo irlandzkie.

Czytaj więcej:

Irlandia: Publiczna służba zdrowia padła ofiarą cyberataku

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 23.07.2021
  GBP 5.3349 złEUR 4.5747 złUSD 3.8851 złCHF 4.2208 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama